Pénzcentrum • 2018. március 2. 05:45
Aki igényelt már valaha jelzáloghitelt az tudhatja, hogy még a szükséges dokumentáció hiánytalan benyújtása esetén is viszonylag sok időt vehet igénybe a kötelezően előírt értékbecslés elkészítése. Ez természetes, hiszen a hiteligénylés elbírálásakor az egyik legfontosabb tényező, hogy a leendő adósok megfelelő fedezetet képesek-e felajánlani a banknak. Az ügyfelek oldaláról ugyanakkor érthető, hogy szeretnék, ha ez sem venne igénybe a mindenképpen szükségesnél több időt. A Pénzcentrum annak járt utána, hogy a nagyobb hazai bankok esetében jellemzően mennyi időt vesz igénybe egy értékbecslés elkészítése, illetve ezeknek milyen költségeik vannak.
A hiteligénylés talán leghosszadalmasabb fejezete az értékbecslés elkészítése: bár a bankok is igyekeznek ennek idejét a lehető legkisebbre csökkenteni, azért még így is több napos procedúráról van szó. Feltéve persze, hogy az értékbecslő mindent rendben talál, illetve az ügyfél is benyújtotta az összes szükséges dokumentumot.
Pedig a hiteligénylés egy megkerülhetetlen részéről van szó: az igénylést elbíráló bank számára a megfelelő jövedelem felmutatása mellett a kölcsönösszeget elbíró fedezet megléte a legfontosabb. Ennek ellenőrzése egyrészt a bank jól felfogott érdeke, másrészt pedig jogszabályi kötelezettsége is.
Mennyibe kerül az értékbecslés?
Egy nagyobb összegű hitel igénylésének már jelentősebb kezdeti költségei is lehetnek, melyek közül az egyik legjelentősebb tétel éppen az értékbecslés. A megkérdezett bankoknál 20 és 37 ezer forint közötti költségről beszélhetünk. Az összeg azonban nem csak az adott banktól, hanem az ingatlan típusától is függ.
Ugyanakkor mindegyik banktól azt a választ kaptuk, hogy jelenleg átvállalják az értékbecsléssel kapcsolatos díjakat az ügyfelektől. Úgy tűnik, hogy a leggyakoribb eljárás az, hogy az ügyfél a helyszínen kifizeti a becslés költségét, később pedig ezt az összeget a bank jóváírja az ügyfél számláján.
Mennyi időt vesz igénybe?
A részünkre eljuttatott válaszok alapján úgy tűnik, hogy általánosságban nem is vesz annyira sok időt igénybe az értékbecslés: a Budapest Banknál átlagosan 5, a K&H-nál 5-7, a Raiffeisennél 2-6, az UniCreditnél pedig 3,5 munkanapba telik egy értékbecslés elkészítése.
- tudtuk meg az OTP Banktól.
Hasonlóan nyilatkozott például az UniCredit Bank is:
És persze előfordulhat olyan eset is, amikor szükséges megismételni az értékbecslést.
- tudtuk meg a K&H Banktól.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Még a gyakoribb esetek közé tartozik, hogy csak az első becsléskor derül ki, hogy az ingatlan jogilag rendezetlen, esetleg valamilyen egyéb okból kifolyólag nem lehetséges az ingatlan fedezetként való elfogadása. Ilyen ok lehet, ha például nincsen fűtés az ingatlanban. Erre főleg akkor érdemes figyelni, ha felújítási munkálatok fedezésére szeretnénk hitelt igényelni: egy még leszerelt állapotban lévő fűtőtest maga után vonja az értékbecslés megismétlésének szükségességét.
Nem lehet ezt megúszni?
Azt is megkérdeztük a bankoktól, hogy nem lehetséges-e valamilyen módszerrel "kiváltani" az értékbecslést, esetleg ők maguk dolgoznak-e már valamilyen módszeren, aminek használatával még gyorsabbá tehetnék a jelzáloghitelezés menetét.
Erre a kérdésünkre mindegyik banktól azonos választ kaptunk: a jelenlegi jogszabályi környezet egyszerűen nem teszi lehetővé, hogy valamilyen alternatív módszerrel, mondjuk egy statisztikai adatbázissal váltság ki az értékbecsléseket.
- árulta el az UniCredit Bank.
Hasonló szellemben nyilatkozott a Raiffeisen Bank is:
A válaszok alapján azonban úgy tűnik, hogy ezért maguk az ügyfelek is sokat tehetnek: az értékbecslés igénylésekor pontosan mondjuk el, hogy milyen hitelt is szeretnénk, törekedjünk a dokumentáció teljes benyújtására, illetve felújítási hitel esetén lehetőleg ne verjük szét a lakást az értékbecslő érkezése előtt.