Pénzcentrum • 2018. február 20. 11:30
Hitelkártya-tartozás, ki nem fizetett rezsi- és telefonszámlák - akinek lejárt tartozása van, az számíthat rá, hogy előbb-utóbb bekopogtat hozzá a végrehajtó. Évente mintegy 700 ezer végrehajtás indul Magyarországon, ezért nagyjából minden tízedik honfitársunk találkozhatott már a pénzkövetelés behajtásának ezen formájával. De mi a teendő, ha valóban megtörténik? Van-e lehetőség jogorvoslatra, ha úgy véljük, nem jogos a követelés? A Magyar Országos Közjegyzői Kamara útmutatása alapján megmutatjuk, mikor mi a teendő.
Akinek lejárt tartozása van - legyen a hitelezője cég, közüzemi szolgáltató vagy magánszemély -, az számíthat rá, hogy előbb-utóbb bekopogtat hozzá a végrehajtó és viszi, ami mozdítható. A végrehajtó felszólítása sosem úgy érkezik, mint derült égből a villámcsapás, mindig van valamilyen előzménye.
De mi van akkor, ha mégsem kaptuk meg a fizetési meghagyást, vagy úgy rendelték el a végrehajtást, hogy időközben már rendeztük a tartozást? A végrehajtó felszólítása után több lehetőség is van arra, hogy cselekedjünk, ha úgy véljük, nem jogos a követelés.
Ha nem tudjuk átvenni a fizetési meghagyást
Jó tudni, hogy a fizetési meghagyás akkor is jogerőre emelkedhet, ha nem foglalkozunk vele, például nem vesszük át az erről szóló levelet, vagy nem reagálunk rá. A postai úton érkező hivatalos iratot ugyanis - a törvény szerinti esetekben és napon - akkor is kézbesítettnek tekintik, ha azt nem tudtuk átvenni. Az így jogerőssé vált fizetési meghagyás alapján a közjegyző a hitelező kérelmére ilyenkor is elrendelheti a végrehajtást.
Ebben igazolnunk kell, ha szabályszerűtlen volt a kézbesítés (például nem a bejelentett lakó- vagy tartózkodási helyünkre érkezett a levél), míg az egyéb, önhibánkon kívüli okokat (például kórházi kezelés alatt álltunk) részletesen le kell írnunk a közjegyzőnek írott beadványban.
Ha vitatjuk a tartozást
A végrehajtó felszólítása után több lehetőség is van arra, hogy cselekedjünk, ha úgy véljük, nem jogos a követelés. Előfordulhat, hogy a tartozásunk már időközben elévült, vagy azt részben vagy egészben megfizettük, esetleg halasztást kaptunk a kifizetésére, aminek a határideje még nem járt le. Ha közjegyző rendelte el a végrehajtást, akkor a lakóhelyünk szerinti járásbíróságtól kérhetjük a végrehajtás megszüntetését vagy korlátozását.
Ha érvénytelen a végrehajtás jogalapja
Akkor is van mód jogorvoslatra, ha a végrehajtás alapjául szolgáló jogviszony szerintünk nem jött létre érvényesen. Például a szerződést tévedésből, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés hatására írtuk alá. Ez esetben pert lehet indítani a jogviszony érvénytelenségének megállapítása iránt, amely elbírálásáig a bíróság felfüggesztheti a végrehajtási eljárást.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ha szabálytalanul jár el a végrehajtó
A végrehajtó csak a törvényben meghatározott szabályok szerint járhat el, például pontosan meg van határozva, hogy a munkabérünk hány százalékát tilthatja le, vagy a számlánkon kezelt összegből mennyit vonhat végrehajtás alá. Ha úgy véljük, hogy a végrehajtó megsérti a végrehajtási eljárás előírásait, például nem tartja be a levonás szabályait és nagyobb összeget von le a munkabérünkből, mint amennyit lehetne, végrehajtási kifogást terjeszthetünk elő a végrehajtást foganatosító bírósághoz. A kifogást a végrehajtónál kell előterjeszteni, és az eljárásért illetéket kell fizetnünk.
Haladékot is kérhetünk
Ha elismerjük a tartozást, de egy összegben nem tudjuk rendezni azt, a végrehajtónál külön eljárási díj fizetése nélkül van lehetőség részletfizetést kérni.
A levonás szabályaira vonatkozóan a következő az irányadó: ha például bankszámláról vagy más pénzforgalmi számláról von le a végrehajtó, akkor az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének (2018-ban 28 500 forint) négyszerese feletti összeg vonható korlátlanul végrehajtás alá. Azaz, ha a bankszámlánkon 114 ezer forintnál nagyobb összeg van, az a feletti összegből a törvény szerint bármennyi levonható. Ha ennél kisebb összeg van a számlánkon, akkor a 28.500 forint és a 114 ezer forint közötti rész, azaz a 85 ezer forint 50 %-a vonható végrehajtás alá. A munkabérből történő levonásnál általában legfeljebb 33%-ot, kivételesen legfeljebb 50%-ot lehet levonni.