Portfolio • 2017. október 11. 19:00
Nem tanultak a bankok a devizahiteles válság tapasztalataiból, ezt mutatja, hogy még mindig nagyon magas a változó kamatozású lakáshitelek aránya az új kihelyezésekben - idézi a Portfolio az MNB alelnökét. A jegybank az idén megjelent, védjeggyel bíró Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelektől remél első lépésben változást.
Windisch László, az MNB alelnöke a szerdai sajtótájékoztatón arról beszélt, kialakították a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) védjegyét és összehasonlító oldalát. A jegybank célja, hogy a lakáshitelek iránt érdeklődők először ez utóbbit keressék fel, és ne egyből bankfiókba menjenek.
Minden jelentős hitelintézet kínálja már a terméket,
Sajnos vannak bankok, amelyek csak egy-egy kamatperiódusra kínálnak ilyen hitelt, a termékpaletta nagy részére nem.
A program két legfontosabb célja a verseny fokozása és ezáltal a hitelkamatfelárak leszorítása, valamint a piac fix kamatozású hitelek felé terelése. Van hová csökkenteni a felárakat: a változó kamatozású hitelek kamatfelára jóval kisebb a fix kamatozásúakénál, pedig külföldön jellemzően fordított a reláció.
A legalább 5 évre fixált termékek 40százalék körüli, a legalább 10 évre fixáltak 10százalék alatti arányt képviselnek ma az új kihelyezésekben, vagyis nagyon magas a változó kamatozás aránya még mindig. Ez azt jelenti, hogy a kereskedelmi bankok nem tanultak a devizahiteles válság tapasztalataiból, a változó kamatozású hitelek esetén ugyanis a kamat növekedése jelentősen növelheti az adósok terheit.
Az MNB azonban tanult a devizahiteles válság tapasztalataiból, és nem fogja hagyni, hogy hasonló kockázatok felépüljenek. Egyik első intézkedése ennek érdekében a minősített lakáshitelek bevezetése. A következő években a lakosság harmada tervez lakásszerzést, és ezek háromnegyede hitelt is igénybe venne hozzá, ezért is fontos, hogy a lakáshitelezés mérsékelt kockázatú legyen.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Egy példa az MFL előnyeire: az egyik legjobb minősített termék THM-e 5 éves kamatperiódus mellett 3,89 százalék, ugyanez nem minősített termék esetében 4,46 százalék, ami a teljes visszafizetendő összegben csaknem 700 ezer forintos megtakarítást jelent a példában szereplő 20 éves, 10 millió forintos lakáshitel esetében.
Szombati Anikó, az MNB ügyvezető igazgatója elmondta, az MFL hitelek előnye, hogy sztenderdizáltak és összehasonlíthatók, gyorsan felvehetők (maximum 15 munkanapos hitelbírálat, majd maximum 2 munkanapon belüli folyósítás), a jelenleginél kedvezőbb előtörlesztési díjjal (max. 1%, lakás-takarékpénztári betétből 0%) bírnak, a jelzálogtörlési engedélyt a hitel lezárása esetén maximum 2 munkanapon belül ki kell adni. Csak annuitásos, legfeljebb 30 éves futamidejű és legalább 3 éves kamatperiódusú lakáshitelek kaptak minősítést, a kamatfelár a referenciakamat felett legfeljebb 350 bázispont lehet.
Ha lakásvásárláson gondolkozol, érdemes megnézned, milyen hitelkonstrukciók jöhetnek szóba. Ebben lehet segítségedre a Pénzcentrum kalkulátora.