Pénzcentrum • 2017. június 6. 15:15
A kép- és hangminőség mellett a sokoldalúságot, a multimédiás lehetőségeket és az okos funkciókat is vizsgálták 58 tévénél. Az eredmények alapján elkészült egy lista, amelyből kiderült, hogy gyakran egyáltalán nem jobb a drága készülék.
A vizsgált tévék ára 60 ezer és 1 millió forint közé esik, ennek tudatában meglepő, hogy az összesített szempontok alapján készített listán egyetlen készülék sem ért el 80 százaléknál többet. A Tudatos Vásárlók Egyesülete több, nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezettel készítette a felmérést.
A listát egy 1 millió forint értékű készülék vezeti, de ugyanezt a szintet hozza több 140 és 200 ezer forintos tévé is. Jó hír, hogy a készülékek nagy része energiahatékony, és kimagasló eredményt értek el a multimédia player funkció alapján. Ezzel szemben sajnos a kép- és hangminőség szempontjából már sokkal jobban megoszlik a mezőny, ami igencsak megnehezíti a fogyasztók helyzetét, mivel sem az ár, sem a márka nem irányadó - olvasható a felmérést végző egyesület közleményében.
Az energiahatékonyságnál mérték a készülék energiafogyasztását normál és stand by üzemmódban, valamint értékelték a készülék éves energiafogyasztását is, napi 20 óra stand by és 4 óra normál üzemmódot alapul véve. Tizenegy termék legalább 4 pontot, további 42 termék pedig 3-as és 4-es közötti értéket ért el a 0-tól 5-ig terjedő skálán. Mindössze 5 termék kapott 3-nál kevesebb pontot energiahatékonyságra. Ez utóbbiak között volt 600 ezer forint értékű és 130 ezer forintos készülék is. Míg a kisebb képátmérőjű készülékek inkább teljesítettek jól az energiahatékonyság szempontjából, számos nagyméretű készülék is 4-nél több pontot kapott a teszten. Nincs könnyű helyzetben a fogyasztó, mert sem a képernyő mérete, sem az ár nem egyértelmű irányadó energiahatékonyság szempontjából.
Például az LG 140 cm képátmérőjű készülékei között volt olyan, amelyik mindössze 2,8 pontot, míg egy másik 4,1 pontot kapott, de árban háromszoros különbség volt a két termék között, nem az energiahatékonyabb javára.
Egy jó készülékre többet áldozunk
Egy jó minőségért és márkáért a vásárlók zöme gyakran hajlandó többet fizetni, bízva abban, hogy a készülék tovább szolgálja majd őket. Ilyen esetben sokan élnek a személyi kölcsön lehetőségével, így egy (vagy akár több) év alatt fizetik ki a nagyobb összeget.
A Pénzcentrum kalkulátor oldalán végeztünk egy összehasonlítást, mely bank személyi kölcsöne a legkedvezőbb. Az összehasonlítás szerint - 250 ezer forintos kölcsön 1 év futamidővel - az Akciós OTP Személyi kölcsöne az egyik legjobb, végig fix törlesztővel havi 12 723 forintos részlettel. A második helyen a Budapest Bank Hitel Expresszterméke végzett, itt 13 054 forint a havi törlesztő. A Cofidis Megújuló Hitelekínálja a legolcsóbb törlesztőrészlettel a hitelét, ennél havonta csak 8 213 forintot kell fizetni, a teljes visszafizetendő összeg viszont az előző kettőnél magasabb, 369 540 forint.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Itt vérzett el a legtöbb
A teszt során főleg a gyengébb kép- és hangminőség miatt veszítettek sok pontot a készülékek. A képminőségnél laboratóriumban vizsgálták a képernyők kontrasztszintjét optimális beállítások mellett, kontraszt- és a színárnyalat változást különböző látószögnél, külső fény tükröződését a képernyőn, a mozgókép folytonosságát (gyors filmjelenetnél, kameramozgásnál) és a képernyő felhősödését. Pontvesztés elsősorban a képernyő felhősödése, az elmosódó gyors mozgókép és színkontraszt csökkenés miatt (ha nem szemből nézzük) történt. Itt a legjobb termék is csak 3,5 pontot kapott a 0-tól 5-ig terjedő skálán, 37 termék 3 pontot sem ért el.
Hangminőségnél vizsgálták a készülékeknek azt a maximális hangerejét, amelynél még nem lép fel zavaró hatás. Ezen kívül szakértők további teszteket végeztek pop és komoly zenei számokkal, illetve egy drámai jelenet lejátszásával - amelyek lefedik a TV hangok széles skáláját. Itt mindössze 3 termék kapott 4-nél több pontot, 40 termék viszont legfeljebb 3 pontot ért el.
Tesztelték a készülékek multimédia player funkcióját is, ezen belül a képfeltöltés sebességét, a képminőséget, a könyvtár struktúrát, a kép, videó és zene lejátszást USB-ről, illetve DLNA-n keresztül. Ebből szempontból kimagaslóan jól szerepeltek a termékek: 45 TV kapott 4 vagy annál több pontot.
A Smart TV funkció tesztelése során (52 termék) vizsgálták a menüt, annak elrendezését, gyorsaságát, a menüben történő navigációt és személyre szabhatóságot, illetve az elérhető applikációkat. Egy készülék sem kapott 4 vagy annál több pontot, a nagy részük 2 és 4 pont közötti értéket ért el. Miközben a gyorsaság és a személyre szabhatóság tekintetében jobb eredmények születtek, a televíziók leginkább amiatt veszítettek pontot, hogy nehézkes volt a navigáció a menüben, az applikációk kezelhetősége, és az okos telefonról történő médiamegosztás.