Pénzcentrum • 2017. május 11. 05:42
Bár körültekintő használat mellett éves szinten akár tízezreket megspórolhatunk a hitelkártyával, a bankok mégsem szívesen hozzák nyilvánosságra, hányan tudják kihasználni a plasztik által nyújtott előnyöket. A Pénzcentrum körképe alapján azonban egyre tudatosabban használjuk a hitelkártyáinkat, egyre kevesebben csúsznak ki a kamatmentes fizetési határidőből.
A hitelkártyák darabszáma az elmúlt években nem sokat változott. A jegybank adatai szerint jelenleg csaknem 1,4 millió van belőlük forgalomban. Az MKB Banknál jellemzően a tehetősebb ügyfeleknek van hitelkártyája, a CIB Bank ügyfeleinek pedig 9,5 százaléka rendelkezik ilyen termékkel. A K&H Banknál például 60 ezer főre becsülhető a hitelkártya birtokosok száma.
A válságot követően jelentősen visszaesett a hitelkártyák iránt érdeklődők száma, és ez a bizonytalanság a mai napig érezteti hatását. Bár tudatos használat mellett éves szinten sokat spórolhatunk a hitelkártyával, a bankok mégsem beszélnek szívesen arról, hogy a valóságban ez hány embernek sikerül.
KATTINTS! Valóban tízezreket spórolhatunk a hitelkártyával? Vagy kamu az egész?
A hitelkártyás vásárlásaink ugyanis kamatmentesek maradnak, ha azokat minden hónapban a megadott határidőig visszafizetjük, aki azonban kicsúszik a határidőből, súlyos árat fizethet. Hiszen a hitelkártya az egyik legmagasabb THM-mel (35-40 százalék) rendelkező hiteltermék.
A Pénzcentrum kalkulátor oldalán egyszerűen összehasonlíthatjuk a bankok különböző hitelkártya ajánlatait, amelyek közül így könnyedén kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb konstrukciót, attól függően, hogy mi mire szeretnénk majd használni a hitelkártyánkat.
Az első éves díjakat nézve érdemes kiemelni például a CIB Café Hitelkártyát, amelynek 0 forint az első évben a díja, a THM mellé pedig 37,15 százalék. Aki inkább alacsony THM-mel rendelkező terméket keres, annak jó választás lehet a Takarékbank Hungária Hitelkártya, amelynek 1000 forint az első éves díja, de mellé a THM 31,8 százalék. De nem lehet rossz döntés az OTP Bank MasterCard Multipont érintő hitelkártyasem, amelynek 5 661 forint az első éves díja, és mellé a THM 34,04 százalék.
Ha számunkra a pénzvisszatérítés a fő szempont, akkor érdemes fontolóra vennünk az OTP Bank Amercian Express Blue Hitelkártyáját, egy ilyen plasztikkal ugyanis minden vásárlás után 1 százalék jóváírást kaphatunk, az állandó partnereknél pedig 2 százalék a jóváírás mértéke. Aki sokat vezet annak jó választás például a Budapest Bank JólJáró kártya, amellyel például 3 százzal olcsóbban megúszhatjuk a tankolást, az élelmiszer vásárlásaink pedig 2 százalékkal lehetnek olcsóbbak.
A Pénzcentrum körképe szerint egyre tudatosabban használjuk a hitelkártyáinkat. Egyre kevesebben használják a méregdrága készpénzfelvételi lehetőséget és csökken azoknak az aránya, akik kicsúsznak a kamatmentes fizetési határidőből.
- válaszolta megkeresésünkre a K&H Bank.
A lapunknak választ adó bankok hasonló pozitív tendenciáról számoltak be, vagyis folyamatosan növekszik azoknak az aránya, akik a kamatmentes időszakban visszafizetik tartózásukat, azonban konkrét számokat (a K&H Bank kivételével) nem árultak el. Bár az FHB Bank válaszából annyi kiderült, hogy a legtöbben a magasabb kiadásokkal járó időszakokban csúsznak ki a fizetési határidőkből.
- tudtuk meg az FHB Banktól.
A havi kamatok átlagosan 2,5 és 2,8 százalék körül alakulnak. Tehát számszerűsítve, ha 100 ezer forintért vásároltunk a hitelkártyánkkal és azt nem fizetjük vissza a megadott határidőre, akkor a következő hónapban, 2,5 százalékos kamattal számolva már 102 500 forintot kellene visszafizetnünk.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Egyre többször kerülnek elő a hitelkártyák
Amellett, hogy egyre kevesebben csúsznak ki a kamatmentes fizetési időszakokból, az is megfigyelhető, hogy egyre több alakalommal veszik elő a plasztikot a hitelkártya tulajdonosok.
- válaszolta megkeresésünkre a CIB Bank.
Az aktív felhasználók egy hónapban átlagosan 8-10 alaklommal veszik elő a hitelkártyájukat,amelyet leginkább vásárlásra használnak. Gyakran kerül elő a hitelkártya éttermekben, benzinkutakon, de élelmiszer- és ruhaboltokban is. Az ATM-es készpénzfelvétel ezekkel a kártyákkal nem mondható gyakorinak.
- mondta el megkeresésünkre az MKB bank.
A hitelkártyával történő készpénzfelvétel alacsony aránya azonban nem meglepő. Ezt a kártyatípust ugyanis nem készpénzfelvételre alakították ki, éppen ezért az ezzel történő készpénzfelvétel jóval drágább, mintha bankkártyával vennék fel pénzt. Ráadásul a vásárlásoktól eltérően, ezt a tranzakciót már a végrehajtás pillanatától kamat terheli. Az készpénzfelvételi díjak hitelkártyától függően változnak. A CIB banknál például 730 és 1137 forint közötti díjat fizethetünk, ha a hitelkártyánkkal veszünk fel készpénzt.
Az alábbi grafikon jól mutatja, hogy a bankok válaszait az Magyar Nemzeti Bank adatai is alátámasztják. Míg 2014. első negyedévében a hitelkártyás vásárlások száma 11 millióra volt tehető, addig ez a szám 2016. első negyedévében már jóval 16 millió fölé rúgott, tavaly az utolsó negyedévben pedig már megközelítette a 20 milliót.
Mekkora összegekről van szó?
A hitelkártyák hitelösszege kártyatípustól függően változik. A K&H Bank ügyfelei átlagosan 300 000 - 500 000 forint közötti hitelkeretet kérnek, míg a CIB Banknál az átlagos hitelkeret 100 000 - 750 000 forint között mozog. Az MKB banknál a legkisebb hitelkeret 200 000 forint, míg a legnagyobb 2 millió forint is lehet.
- válaszolta a Pénzcentrumnak az UniCredit Bank.
A hitelkártyák népszerűségét növelik természetesen a vásárlásokhoz kapcsolódó különböző pénzvisszatérítési akciók. A K&H Bank tapasztalatai szerint az ügyfeleik igyekeznek maximálisan kihasználni ezeket a lehetőségeket. De az FHB Bank szerint is vonzóak a pénzvisszatérítési akcióik, hiszen a kedvezményes időszakok alatt az új igénylések száma megugrik.