7 gyanús jel, hogy nem neked való a lakásvásárlás

Pénzcentrum2016. december 5. 11:31

A saját lakásba költözés életünk egyik legnagyobb pénzügyi döntése, ilyenkor több tízmillió forintról is szó lehet, ezért nem árt végiggondolni, hogy megéri-e nekünk a saját otthon, vagy inkább maradjunk egy bérleményben. Nyolc pontban szedtük össze, hogy mik lehetnek azok a jelek, amikor inkább érdemes lehet elvetni vagy legalábbis elhalasztani a lakásvásárlást.

"Befektetésnek is jó lesz"

Sokszor elhangzik az az érv a lakásvásárlás mellett, hogy nemcsak az otthonunkat valósítjuk meg, hanem egyben befektetésnek is jó. Akik így gondolkodnak, sokszor elfelejtik, hogy a saját otthon sokkal nagyobb felelősséggel is jár, mint egy bérlemény.

Ugyan Magyarországon nem tudunk egyelőre hosszútávú, több évtizeden átívelő lakásárakkal számolni, azonban az elmondható, hogy a lakásárak hullámzóak. Ha a hullám alján tudunk vásárolni, akkor valóban sokat kereshetünk ezzel, azonban a hullám tetején vásárolva nem biztos, hogy az inflációt meghaladó lehet a növekedésünk sok évtizedes távlatban.

Persze, ha hitelt is veszünk fel, akkor egyfajta tőkefelhalmozásként is tekinthetünk a lakásvásárlásra. Ennek ellenére, az otthonunk kiválasztásánál ne a befektetést, hanem az élhetőséget tartsuk szem előtt.

Ha új lakás vásárlásában, vagy építkezésben gondolkodunk, akkor a befektetési szempontok nem állják meg a helyüket. Ennek az oka, hogy egy újszerű lakást is jelentősen olcsóbban tudunk eladni, mint egy frissen épültet, arról nem is beszélve, hogy valószínűleg a saját elképzeléseink szerint lett kialakítva, az igényeink viszont nem feltétlenül egyeznek a későbbi vevő igényeivel.

Szerepelünk a KHR-ben?

Ha a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) nyilvántartásában szerepelünk, akkor aszerint kaphatunk adósbesorolást, hogy a listán a negatív vagy a pozitív adósok között vagyunk feltüntetve. A pozitív adósok között kamatkedvezményt kaphatunk, míg a negatív adósok között a hitelkérelmünket el is utasíthatják.

Ha tehát lakáshitelből oldjuk meg a vásárlást, akkor nem árt felvenni valamilyen kisebb értékű hitelt, amit pár évig késedelem nélkül fizetünk, ezzel javíthatjuk az adósbesorolásunkat.

Nem vállalunk túl nagy terhet

A jegybank szabályai szerint a törlesztőrészletünk nem haladhatja meg a nettó jövedelmünk felét (400 ezer forint felett a 60 százalékát). Ennél a szabályozásnál azonban érdemes szigorúbbnak lenni önmagunkkal.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Hüvelykujj-szabályként elmondható, hogy ha a havi részletek meghaladják a bevételeink 30 százalékát, akkor nagy valószínűséggel tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ér.

Ezt különösen akkor érdemes betartani, ha a lakáshitelünk kamata változó, vagy nem egész futamidőre fixált. Ezt persze ellensúlyozhatjuk a hitellel párhuzamos megtakarítás indításával (pl: lakástakarék).

Van biztonsági tartalékod?

A biztonsági tartalék felépítése az elsőszámú pénzügyi cél (legalábbis annak kellene lennie), amikor munkába állunk. Enélkül viszont igen veszélyes belevágni egy több évtizedes futamidejű lakáshitelbe, mivel a munkánk elveszítése, baleset vagy betegség esetén könnyen előfordulhat, hogy az otthonunkat is elbukjuk.

Ha nincs meg az önerőnk

A lakáshitelekhez 20 százalék önerőre van szükség, ami megkerülhető, ha például egy másik ingatlant is felajánlunk fedezetként. Ha viszont nincs annyi megtakarításunk, ami az önerőhöz szükséges, akkor ezt intő jelként is felfoghatjuk, miszerint pénzügyileg nem vagyunk felkészülve egy lakás megvásárlására.

Ha máshova költöznénk

Ha tudjuk, hogy hamarosan (nagyjából a következő öt évben) máshova költözünk, akkor nem érdemes saját otthon vásárlásába kezdeni. Ez ugyanis jellemzően 15-20 évre szóló elköteleződést jelent, így akkor érdemes belevágni, ha ezen az időtávon az új otthonunkban képzeljük el az életünket. Az öt éves "szabályt" egyébként az illetékfizetési kötelezettség miatt is érdemes lehet megfogadni.

Ha nincs pénzünk felújításra

Egy használt lakásnál az állapot is fontos befolyásoló tényező. Ha meg tudjuk venni a lakást, azonban nem tudjuk azt felújítani (legalább a szükséges szintig), akkor jobb, ha elfelejtjük a saját otthont, vagy legalábbis az olcsóbb ingatlanok között keresgélünk. Új ingatlannál ez persze nem feltétel.

Loading...

Címkék:
hitel, otthon, lakáshitel, lakás,