Pénzcentrum • 2016. november 18. 13:01
Közeleg a karácsony, nyakunkon a Black Friday, az élet bármikor alakulhat úgy, hogy gyorsan pénzre van szükségünk. Legyen akár egy nem várt nagyobb kiadás, vagy éppen egy olyan kedvező ajánlat, amihez egyszeri, nagyobb összegre van szükségünk - azonnal. Ebben nyújthat segítséget a személyi kölcsön.
Gondos körültekintés és felelősen meghozott döntés mellett a személyi kölcsön nagyon hasznos segítség. Számos előny szól mellette: már viszonylag alacsony jövedelem mellett is igénybe vehetjük a szolgáltatást, nagyon gyorsan - akár két banki munkanap alatt - hozzájuthatunk a kívánt pénzösszeghez (ehhez természetesen teljesítenünk kell a választott hitelintézet feltételeit is). Így egy nagyobb kiadást - például a karácsonyi költekezést - gond nélkül meg tudunk finanszírozni abban a tudatban, hogy a felvett hitelt arányos részletekben a későbbiekben törlesztjük.
A Sberbank saját adatai alapján idén az ügyfeleik által igényelt személyi kölcsön összege átlagosan több, mint 1 millió forint. Hogy a felvett összeget felelősen költsük el, a hitelintézet szakértői hét tippet is megosztottak, amivel nem árt tisztában lenni a hiteligénylés előtt.
1. Tájékozódj és hasonlítsd össze!
Korántsem biztos, hogy számlavezető hitelintézetünk kínálja a legjobb konstrukciót. Az interneten több olyan oldal található, ahol a hazai hitelintézetek kínálatát össze tudjuk hasonlítani néhány kattintással, sőt, azt is láthatjuk, hogy a felvenni kívánt összeg törlesztő részlete hogyan alakul majd. További előny, hogy ezekben a listákban megjelennek az egyéb költségek is, és képet kapunk a Teljes Hiteldíj Mutató (THM) várható mértékéről is.
2. Olvasd el az apróbetűt!
Mielőtt személyi kölcsönt választunk, nézzük meg, hogy a hitelintézet támaszt-e speciális feltételeket a folyósításhoz, és kérdezzünk rá az esetleges folyósítás előtti költségekre is.
3. Ne vállald túl magad!
A bank szakértői azt tanácsolják, hogy a hitelfelvételt megelőzően írjunk fel minden állandó bevételt és kiadást, valamint számlakivonataink segítségével tanulmányozzuk át az előző néhány hónap kiadásait. Így viszonylag pontos képet fogunk kapni arról, hogy nagyjából mennyi a költésünk és az is ki fog derülni: mekkora összeg az, ami ezen felül a rendelkezésünkre állhat a kölcsön törlesztésére.
4. Hitelt csak hitelesen
Személyi kölcsönt bárki igényelhet, aki megfelel az adott hitelintézet hitelezési feltételeinek, illetve akit a hitelintézet a hitelelbírálás folyamán hitelképesnek minősít. A választott hitelintézet első lépésként feltehetően azt fogja megnézni, hogy az igénylő neve szerepel-e a Központi Hitelinformációs Rendszer "rossz adós" listáján. Ha igen, akkor a kérelmet minden valószínűség szerint el fogják utasítani.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
5. Számít a munkaviszony
A személyi kölcsön jóváhagyásának egyik előkérdése az, hogy milyen régóta dolgozunk jelenlegi munkahelyünkön. Ez a hitelintézetek többségénél legalább három hónap folyamatos munkaviszonyt jelent. Emellett a legtöbb esetben a hitelintézet munkáltatói igazolást is kér a hitelbírálathoz.
6. Válaszd a kiszámíthatóságot!
Egy kölcsön esetén a legfontosabb kérdés a havonta fizetendő törlesztés összege. A legtöbb hitelintézet kínál olyan konstrukciót, ahol a kamatozás módja a teljes futamidő alatt rögzített - vagyis minden hónapban ugyanakkora törlesztő részlettel tudunk kalkulálni.
7. Kérdezz, kérdezz, kérdezz!
Ha elakadsz, vagy valamit nem értesz, kérdezz meg egy szakértőt! A hitelintézetekben felkészült szakemberek segítenek az ügyfeleknek megérteni és kiválasztani a számukra legkedvezőbb konstrukciót! A hitelintézetek online felületein a különféle személyikölcsön-kalkulátorok mellett akár telefonos visszahívás, vagy előzetes hitelbírálat is kérhető.