Pénzcentrum • 2016. október 19. 11:20
A friss adatok szerint a 144 ezer bajba jutott jelzáloghiteles felét már megkeresték a bankok az MNB által javasolt adósmentési megoldásokkal, a felkínált lehetőségek kidolgozása jelenleg is zajlik, a bankok hamarosan az ügyfelek elé teszik a hitelrendezési javaslatokat. Az egyik, valószínűleg sokaknál felmerülő lehetőség az ingatlan közös értékesítése lehet, ami viszont nem egyszerű folyamat. Utánajártunk, mivel jár, ha egy jelzáloggal terhelt ingatlant szeretnénk eladni.
Magyar Nemzeti Bank (MNB) programjának keretén belül a bankok megkeresik a nem fizető hiteles ügyfeleiket és többféle megoldási javaslatot adnak az ügyfeleknek. A legfrissebb adatok alapján eddig 70-75 ezer ügyfelet (ez nagyjából a 144 ezer bajba jutott adós fele) kerestek meg eddig, mivel családokról beszélünk, így ez töb százezer magyar lakhatásának hosszú távú megoldását jelentheti, jelentős részüknél egyébként a személyre szabott megoldási javaslatok kidolgozása zajlik.
Sokféle megoldás elképzelhető, mivel egyedi megoldásokról beszélünk, ezért könnyen lehet, hogy több lehetőség kombinációja lesz számunkra a legkedvezőbb (pl: hitelkiváltás és kisebb lakásba költözés). A leggyakrabban az alábbi lehetőségeket (vagy ezek kombinációját) kínálhatják fel a bankok:
- A hitel újrastrukturálása (jellemzően futamidő hosszabbítás),
- Hitelkiváltás (a most elérhető hitelkamatok jellemzően kedvezőbbek a forintosított hitelek átlagos kamatánál),
- A Nemzeti Eszközkezelőhöz való csatlakozás,
- A magáncsőd igénybe vétele,
- Az ingatlan közös értékesítése (és a hitel kifizetése) vagy
- Kisebb lakásba költözés közös értékesítés után.
Ezek közül a leginkább ködösnek az ingatlan közös értékesítése tűnhet, ezért utánajártunk, hogyan is néz ki ez a lehetőség és kiknek lehet valóban jó megoldás.
Miért jó, ha eladjuk az ingatlant?
Ha úgy szeretnénk megszabadulni a tartozásunktól, hogy eladjuk a lakásunkat, akkor tiszta lappal kezdhetünk, és nem kell tovább fizetni a hitelünket. A jelzáloggal terhelt ingatlan eladásakor azonban nem elég a rendes adás-vételi procedúrán keresztül esni. Amennyiben az ingatlan vételára nem fedezi a fennálló tartozás összegét, akkor az ingatlan értékesítésére kizárólag a bank hozzájárulásával kerülhet sor - válaszolt a Pénzcentrum kérdésére a CIB. Az engedélyhez viszont az ügyfél és az adás-vételi teljes körű vizsgálatára van szükség. Ha a bank megfelelőnek találja a körülményeket, akkor kerülhet sor az ingatlan eladására.
A közös értékesítésnél annyival könnyebb a helyzetünk, hogy nem kell megvárni a bírálatot, a bank előre elkészíti azt a dokumentumot, ami alapján az ingatlan eladható lesz. Ilyenkor általában az ügyfelet tájékoztatják, hogy várhatóan mekkora összegért adható el a lakás.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Kinek lehet jó a közös értékesítés?
A magyar ingatlanpiac jelentős változáson ment keresztül az elmúlt években, ugyan a lakásárak az egekbe szöktek, azonban a növekedés nem volt egyenletes. Elsősorban az ingatlan elhelyezkedésétől függ, hogy mennyit nőtt az értéke az elmúlt években. Míg a budai kerületek szinte kivétel nélkül jelentősebb emelkedésen mentek keresztül, addig a kelet-magyarországi zsákfalukban akár csökkenés is elképzelhető.
Ez azért lényeges, mert a további lakhatásra is gondolni kell, amit ilyenkor jellemzően albérlettel oldanak meg az egykori adósok. A bérlemény kifizetése és egy hitel további törlesztése viszont túl nagy teher lehet, így ebben az esetben lehet, hogy másik, a bank által felkínált megoldási javaslatot érdemes választani.
A kisebb lakásba költözés egyébként jelentős előtörlesztéssel járhat együtt, ilyenkor érdemes lehet azt a lehetőséget választani, hogy a hitelünket kiváltjuk egy másik kölcsönnel, ezek kamata ugyanis jellemzően alacsonyabb, mint a forintosított hitelek kamatai.