Pénzcentrum • 2016. október 5. 05:27
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a "csináld magad" típusú lakásfelújítások. Persze sokat megspórolhat az, aki például magának festi ki a lakását, de még így is könnyen elkölthetünk akár több százezer forintot is. Ha pedig ezt hitelből szeretnénk megoldani, akkor többféle konstrukcióból is választhatunk. A Pénzcentrum mutatja, kinek melyiket érdemes igényelnie.
Manapság egyre többen vágnak bele saját maguk a lakás felújításába, hiszen ezzel megspórolható a szakemberek munkabére. Persze nem minden munkát tudunk elvégezni, de napjainkban rengeteg TV-műsor, újság és persze internetes portál foglalkozik, az úgynevezett "csináld magad" lakásfelújításokkal. Ezekből pedig sok kreatív ötletet és jó tanácsot szerezhetünk a felújításhoz.
A bátrabbak maguknak szerelik a villanyt, esetleg falat is bontanak. Vannak olyanok is, akik maguknak cserélik ki az ablakokat, de az sem ritka, ha valaki belevág és leteszi a laminált padlót. A legtöbben talán a lakás újrafestésnek kezdenek neki szakember nélkül, ezért most annak jártunk utána, hogy milyen költségekkel kell ilyenkor számolni.
Milyen gyakran érdemes újrafesteni a lakást?
Helyiségenként változó, hogy milyen gyakran érdemes újrafesteni. Ez többek között az adott szoba igénybevételétől és persze a használt festék minőségétől is függ. A nagyobb igénybevételű szobákat, mint például
- a konyhát és a fürdőszobát 1-2 évente ajánlott,
- a nappaliban talán kevésbé koszolódnak a falak, ott elég 2-3 évente,
- a hálószobát pedig 4-5 évente érdemes újrafesteni.
Ha egy szakemberrel szeretnénk kifestetni a lakást, akkor 2 500 forintos óradíjjal kalkulálhatunk, de ez régiónként változhat, olyan országrész is akad, ahol a 900 forintos óradíj is soknak számít. A kétszeri glettelés és két rétegben történő festés átlagosan nettó 1 500-2 500 forintba kerül négyzetméterenként. Ez tartalmazza az anyagköltséget és a munkadíjat is, ezért már minőségi munkát várhatunk. De hogyan úszhatjuk meg ezt olcsóbban?
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére Mezőcsáti László, a Poli-Farbe Vegyipari Kft. értékesítési igazgatója.
Ha saját magunk vágunk bele a lakás kifestésébe, akkor érdemes olyan festéket választanunk, ami egy rétegben is jól fed. A festékes dobozokon általában rajta van, hogy mekkora falfelületre elegendő egy-egy doboz, de azért érdemes inkább kicsit többel számolnunk. Persze nem mindegy, milyen márkát vagy milyen színű festéket választunk.
Találni 1 liter festéket (ami kb. 20 m2 falfelületre elegendő) 2 000 - 3 000 forintért, de akár 10 ezer forint körül is. Vagyis az anyagköltség 100-150 forint/m2-ből is kihozható. Azonban ne felejtsük el, hogy szükségünk van még kisebb nagyobb ecsetekre/hengerekre és fedőfóliára is, ami még jó pár ezer forinttal megdobhatja a költségvetést.
Nincs miből felújítanod?
A bankoknál természetesen igényelhetünk kifejezetten a lakásfelújítására fordítható hitelt is. Többféle konstrukcióból is választhatunk, az alábbiak jöhetnek szóba:
- személyi kölcsön (szabad felhasználású),
- jelzáloghitel (szabad felhasználású),
- lakásfelújításra felhasználható lakáshitel.
Azt, hogy ezek közül melyiket érdemes választanunk többek között az határozza meg, hogy mennyi pénzre lenne szükségünk illetve, hogy kell-e fedezet a hitelfelvételhez vagy sem. A legalacsonyabb kamatokkal a lakáscélú jelzáloghitelt tudjuk felvenni. A jegybank adatai szerint jelenleg 5 százalék körüli kamattal vehetünk fel lakáskölcsönt, bár ilyenkor magasabb indulóköltségekkel kell számolnunk, hiszen például a hitel fedezetéül szolgáló ingatlan értékbecslésére is szükség van. Ennek díja 10-40 ezer forint között mozog, de akad olyan pénzintézet is, ami ennek visszatéríti az árát.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A lakásfelújításra is fordítható, lakáscélú jelzáloghiteleknél azonban szinte minden banknál szükség van dokumentációra, vagyis előre le kell adnunk a tervezett költségvetést, és általában részben számlákkal is igazolnunk kell a költségeket. Ha szakemberek végeznénk nálunk a felújítást, talán ez nem is okozna gondot, de a saját magunk által végzett felújításoknál nem könnyű előre kitalálni, hogy pontosan mennyit kell majd elkölteni a felújításhoz szükséges alapanyagokra és a számlák gyűjtögetése sem mindig könnyű feladat.
Ezeket azonban mind elkerülhetjük, ha a szabad felhasználású jelzáloghitelt választjuk, amelynek a kamatozása csak kicsivel magasabb a lakáshitelekhez képes: általánosságban 5-6 százalék körül mozog. Azt azonban ne felejtsük el, hogy itt is vannak indulóköltségek, hiszen fedezetre is szükség van.
Amennyiben csak kisebb összegre lenne szükségünk a felújításhoz, akkor érdemes lehet a szabad felhasználású személyi kölcsönben gondolkoznunk, amit akár már 10 százalék alatti kamattal is igényelhetünk. Az igényléshez általában elegendő egy (megfelelő összegről szóló) jövedelemigazolás. Ráadásul a szabad felhasználású hitelekből akár kiegészítőket is vásárolhatunk a lakásba, legyen szó kanapéról, szekrényről vagy épp egy díszpárnáról.
A szabadfelhasználású személyi kölcsönök nagy előnye, hogy nem kell pluszban igazolnunk, hogy pontosan mire is használtuk fel a kölcsön összegét. Sőt, a z ilyen kölcsönöket gyorsan, akár 3 napon belül is megkapkaphatjuk, na persze, ha megfelelünk az igénylési feltételeknek.
A kifejezetten lakásfelújításra vonatkozó személyi kölcsönöknek nagy előnye a szabadfelhasználású kölcsönökhöz képest, hogy a sztenderd kamatoknál még kedvezőbb kamatozással lehet igényelni. Továbbá a szabadfelhasználású jelzáloghitel esetében az ingatlant jelzáloggal terhelik meg, sok időt vesz igénybe, míg a földhivatali procedúra végére érünk.
Ezzel a szemben a lakásfelújítási személyi kölcsönök esetében megkíméljük magunkat a hosszú jelzálogbejegyzési folyamattól és extra közjegyzői okiratba foglalási költségektől. Az ingatlant nem kell fedezetként bevonni, nem kell önerővel sem rendelkezünk, mégis kedvező kamattal, kiszámítható, fix törlesztőrészlettel tudunk pénzhez jutni, melyből a felújítást és annak munkadíjait is fedezni tudjuk.