Pénzcentrum • 2016. július 7. 05:23
Rommá szajkózott és kiüresített kijelentés, hogy Magyarországon alacsony a lakosság pénzügyi tudásszintje. Ha ez általánosságban is igaz, gondolhatod, hogy milyen a pénzügyi kultúra ott, ahol pénz is alig van. Mutatjuk, hogy segíti a hazai szegényeket egy Nobel-díjas program.
Temérdek szempontból borzalmas dolog egyik napról a másikra élni. Az egyik legkárosabb következménye a mélyszegénységben való tengődésnek, hogy képtelenség tervezni. Nemcsak egy, kettő vagy öt évre, hanem már a havi költségvetés elkészítése is fölöslegesnek tűnik, hiszen úgysem látjuk, hogy miből lesz fedezet az egyes költségelemekre.
Azonban, ha egy szélsőségesen rossz körülmények között és kevés pénzből élő ember nem is képes pénzügyi tervet, vagyis költségvetést készíteni, akkor esélye sincs kitörni helyzetéből.
Ennek a problémának a megoldására már számtalan kezdeményezés jött létre külföldön és Magyarországon egyaránt. Fejleszteni kívánják az alacsony jövedelmű emberek pénzügyi kultúráját, hogy lássák, kisebb összegek megtakarításával is el lehet érni, hogy jobban éljenek.
Magyarországon az egyik legátfogóbb programot 2010 és 2013 között az Autonómia Alapítvány hajtotta végre. Ők 15 településen, 239 embert vontak be három különböző módszertanú programba. A projekt a "SIMS - Társadalmi innováció, kölcsönös tanulás illetve kisösszegű megtakarítások Európa-szerte" néven futott és Franciaországban illetve Belgiumban is ezzel párhuzamosan valósítottak meg hasonló kezdeményezéseket.
SIMS program Magyarországon forrás: Autonómia Alapítvány
A programok közül kettő, a kisösszegű megtakarításokon keresztül azt segítette elő, hogy a résztvevők, szükség esetén, hitelhez tudjanak jutni. A harmadik program pedig a kis összegű, de hosszabb távú megtakarítási kedv ösztönzésére jött létre.
Ha hitel kell, ott van a bank!
Két program épül arra, hogy olyan emberek is megtakarítsanak, akik eddig nem tették, továbbá, hogy hitelhez is jussanak, mert ők banktól nem kapnának pénzt.
Az egyik legnagyobb, gyorskölcsönökkel foglalkozó vállalat honlapján elérhető információ szerint az juthat náluk kölcsönhöz, akinek van igazolt, rendszeres jövedelme. Azonban telefonos tájékoztatásukból kiderül, hogy a szociális segélyt nem tekintik jövedelemnek, így a közösségi megtakarítási és hitelprogramok célcsoportjának egy része rögtön ki is esik a vállalat által hitelezett körből.
Az Esélykassza program esetén 6-10 résztvevő csoportot alkot, és fél éven keresztül közösen előtakarékoskodnak. Miután lezárult a takarékoskodás időszaka, egy mikrohitelezésre szakosodott szervezet kiegészíti a csoport megtakarítását további hiteltőkével, és a csoporttagok ebből a bővült keretből vehetnek fel szükség esetén válsághiteleket.
A program legfontosabb feladata, hogy kiiktassa a nem szabályozott magánhiteleket a mélyszegénységben élők mindennapjaiból. Mivel banktól nem várhatnak hitelt, ezért ha azonnal pénzre van szükségük, akkor csak uzsoráshoz fordulhatnak, ám ez a segítség csak bebetonozza a nyomort az azt felvevők életébe.
Az Esélykassza módszert nem Magyarországon találták ki, hanem Bangladesben. Muhámmád Junusz nevéhez fűződik a program kidolgozása, aki ezért 2006-ban Nobel-békedíjat kapott az általa alapított Garmeen Bankkal megosztva.
- írta a Pénzcentrumnak Béres Tibor, az Autonómia Alapítvány programfelelőse.
Én ne függjek senkitől
Az Esélykasszán túl egy másik programot is elindított az alapítvány, Önfinanszírozó Közösségek néven. Ehhez a programhoz azonban nincs szükség külső hiteltőkére. A közösség tagjai tesznek be pénzt hónapokon át a csoport kasszájába, amelyet egy széfben tartanak.
Ebből a pénzből a csoport a saját szabályai szerint dönti el, hogy
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- a közösség tagjai közül ki kaphat hitelt, illetve
- mekkora hitelhez juthat és azt is, hogy
- milyen kamatra adják.
Mivel a csoport tagjai egymástól függő viszonyba kerülnek (ha valaki nem adja vissza a felvett pénzt, akkor a többi nem fog tudni hitelhez jutni), ezért jelentős összetartás alakul ki az Önfinanszírozó Közösségekben.
Az Autonómia Alapítvány magyarországi SIMS projektjének harmadik programja, Egyéni Megtakarítási Számla néven futott. A 10 hónapon keresztül tartó program azzal ösztönözte a megtakarítási kedvet, hogy a megtakarítással megegyező mértékű, vissza nem térítendő támogatást nyújtott a megtakarítási időszak végén. Mindezt csak akkor, ha az előzetes megtakarítási terv nagy részt megvalósult. A megtakarítást, a támogatással együtt, kizárólag a lakhatási körülmények javítására lehetett fordítani.
Jók ezek a programok, de mik az eredmények?
A SIMS projekt részeként két interjút készítettek a résztvevőkkel. Egyiket a program megkezdése előtt, a másikat pedig két-három hónappal a program befejezése után. Mindenekelőtt fontos kiemelni, hogy a programok közül kettő nagyon alacsony lemorzsolódási aránnyal futott, tehát a résztvevők végigcsinálták a közel egy éves folyamatot.
Az egyetlen program, amit sokan abbahagytak idő előtt, az egyéni megtakarításra épülő volt. Ennek esetében a résztvevők kétharmada nem tudta teljesíteni a célt. Itt az egyik legnagyobb probléma az lehetett, hogy hiányzott az a kohéziós hatás, ami a csoportos programokban kialakult.
A résztvevők bizalma is emelkedett arra vonatkozóan, hogy irányítás alatt tudják tartani saját életüket. A program alatt 4 százalékról 18 százalékra nőtt azon válaszadók aránya, akik szerint a hitelfelvétel nem jelent gondot, ha biztosak lehetnek benne, hogy a kölcsönt visszatudják fizetni.
- 4-ről 26 százalékra emelkedett azoknak a részaránya, akik rendszeresen megtakarítottak a kérdőíveket megelőző 3 hónapban, valamint
- 6-ról 48 százalékra nőtt azon válaszadók aránya, akiknek lett egy olyan számlájuk, ahol csak a megtakarításaikat gyűjtik.
Beszálltak az internetbe
Arról, hogy mi történt 2013 óta, csak töredékinformációkkal rendelkezünk.
- írta a Pénzcentrumnak Béres Tibor.
Magyarország egyik legelmaradottabb régiójában azonban nem szokványos, hogy internetes közösségi finanszírozás felkutatásába kezdjenek egy kerítés miatt. Szúcs-bányatelepen viszont még néhány héttel ezelőtt is volt rá példa.
Az egyik közösségi finanszírozást segítő magyar oldal tanúsága szerint június 3. és 23. között sikeresen gyűjtött 170 000 forintot a Szúcs Községért Egyesület, hogy egy Anikó nevű szúcs-bányatelepi lakos befejezhesse házának kerítését 20 méteren.
- nyilatkozta a Pénzcentrumnak Csóka Sándorné, a Szúcs Községért Egyesület elnöke.
Van kiút, persze nem biztos, hogy pont így
A Nobel-békedíjas Muhámmád Junusz módszerét már 58 országban alkalmazták sikeresen, igaz mindig fontos a helyi környezetre igazítani a Garmeen Bank modelljét. Magyarországon és Romániában például az adminisztratív ügyekért felelős személy a program lényegébe nem szólhat bele, és a Garmeen modelltől eltérően, a hitelkihelyezés banki utalással, a törlesztés viszont készpénzben történik.