Erre vártak a munkanélküliek: végre pénz áll a házhoz

Pénzcentrum2016. május 26. 11:32

A hitelfelvételi szabályok akár azt is megengedik, hogy munkanélküliként is felvehessünk hitelt, ehhez azonban extra fedezetet kérhet tőlünk a bank. Ugyan ilyenkor jól jöhet minden fillér, ennek ellenére nem árt alaposan megfontolni, hogy megéri-e a kölcsön.

Amikor hitelt szeretnénk felvenni, a bank jövedelemigazolást fog kérni tőlünk, ezzel győződhet meg arról, hogy ténylegesen képesek leszünk visszafizetni a kölcsönt. A jövedelemnek ráadásul igazolható forrásból kell érkeznie, ezt írja elő a jegybank jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabálya. Van azonban egy olyan lehetőség, amivel az igazolható jövedelem nélküliek is kaphatnak kölcsönt.

Hogyan lehetséges ez?

A munkanélküliségkor kialakuló jövedelemhiány pótlására az egyik legbiztonságosabb módszer a munkanélküliség ellen kötött biztosítás, de nem ez az egyetlen lehetőség. Ilyenkor akár hitelt is felvehetünk, persze nem teljesen ugyanazokkal a feltételekkel, amivel akkor kapnánk kölcsönt, ha lenne rendszeres jövedelmünk.

A háromszázezer forintot meg nem haladó összegű hitelre - a hitelkeret emelésének kivételével -, amennyiben az ügyfél a hitelkérelem elbírálásakor nem rendelkezik hiteltartozással olyan, a rendelet hatálybalépését követően igényelt hitelből eredően, amelynek eredeti hitelösszege nem haladta meg a háromszázezer forintot

 - olvasható a kivételeknél a Magyar Nemzeti Bank május elsején frissült JTM-rendeletében.

A szöveg értelmében tehát a 300 ezer forint alatti összegű hiteleknél nem kell igazolható jövedelmünknek lenni, így akár az is elképzelhető, hogy úgy kapunk kölcsönt, hogy nincs munkánk.

Mivel egy ilyen kölcsönnél nagy az esélye, hogy az adós nem fizeti vissza a felvett hitelt, ezért fedezet előírásával biztosíthatják be a hitelezők, hogy mindenképp megkapják a törlesztőrészleteket. A fedezet ilyenkor jellemzően ingatlan, de egyéb vagyontárgyat is elfogadhatnak, például autót vagy értékpapírt. A másik jellemző megoldás, hogy ilyenkor kezest vagy adóstársat kér a bank, ezzel biztosítja be, hogy visszakapja a kihelyezett pénzt.

Miért vegyünk fel hitelt munkanélküliként?

Ezeknek a hiteleknek a visszafizetéséhez előbb-utóbb munkát kell találnunk, így csak áthidalásra érdmes felvenni őket. Viszont hasznos lehet, hiszen a jövedelem átmeneti megszűnése ellenére a számlákat ugyanúgy ki kell fizetni. Ha valakit azért küldtek el a munkahelyéről, mert az adott szakmára már nincs szükség, akkor szükség lehet egy tanfolyam, továbbképzés elvégzésére is, ez viszont pénzbe kerül.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ilyenkor viszont könnyű megcsúszni a törlesztéssel és előfordulhat, hogy egyáltalán nem tudjuk törleszteni a hitelünket. Ha az adósság 90 napon túli halmozódik és az összege meghaladja a minimálbér értékét, akkor megkezdődhet a behajtás. Ilyenkor

  • Megindulhat a behajtás a hitelhez felajánlott fedezeten (sokszor a saját otthon), vagy
  • Az adóstársat vagy a kezest kötelezik a tartozás törlesztésére.

Bármelyik verzió valósul meg, igen kellemetlen helyzetbe kerülhetünk. Azt sem árt szem előtt tartani, hogy ezek a hitelek kamatozásban nem tudnak versenyezni egy szabad felhasználású jelzáloghitellel. A fenti okokból viszont egy munkanélküliként felvett kölcsönnél más hitelekhez képest is jelentősen nagyobb körültekintéssel kell eljárni.

Címkék:
hitel, munkanélküli, kölcsön, munkanélküliség,