Pénzcentrum • 2016. május 26. 11:32
A hitelfelvételi szabályok akár azt is megengedik, hogy munkanélküliként is felvehessünk hitelt, ehhez azonban extra fedezetet kérhet tőlünk a bank. Ugyan ilyenkor jól jöhet minden fillér, ennek ellenére nem árt alaposan megfontolni, hogy megéri-e a kölcsön.
Amikor hitelt szeretnénk felvenni, a bank jövedelemigazolást fog kérni tőlünk, ezzel győződhet meg arról, hogy ténylegesen képesek leszünk visszafizetni a kölcsönt. A jövedelemnek ráadásul igazolható forrásból kell érkeznie, ezt írja elő a jegybank jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) szabálya. Van azonban egy olyan lehetőség, amivel az igazolható jövedelem nélküliek is kaphatnak kölcsönt.
Hogyan lehetséges ez?
A munkanélküliségkor kialakuló jövedelemhiány pótlására az egyik legbiztonságosabb módszer a munkanélküliség ellen kötött biztosítás, de nem ez az egyetlen lehetőség. Ilyenkor akár hitelt is felvehetünk, persze nem teljesen ugyanazokkal a feltételekkel, amivel akkor kapnánk kölcsönt, ha lenne rendszeres jövedelmünk.
- olvasható a kivételeknél a Magyar Nemzeti Bank május elsején frissült JTM-rendeletében.
Mivel egy ilyen kölcsönnél nagy az esélye, hogy az adós nem fizeti vissza a felvett hitelt, ezért fedezet előírásával biztosíthatják be a hitelezők, hogy mindenképp megkapják a törlesztőrészleteket. A fedezet ilyenkor jellemzően ingatlan, de egyéb vagyontárgyat is elfogadhatnak, például autót vagy értékpapírt. A másik jellemző megoldás, hogy ilyenkor kezest vagy adóstársat kér a bank, ezzel biztosítja be, hogy visszakapja a kihelyezett pénzt.
Miért vegyünk fel hitelt munkanélküliként?
Ezeknek a hiteleknek a visszafizetéséhez előbb-utóbb munkát kell találnunk, így csak áthidalásra érdmes felvenni őket. Viszont hasznos lehet, hiszen a jövedelem átmeneti megszűnése ellenére a számlákat ugyanúgy ki kell fizetni. Ha valakit azért küldtek el a munkahelyéről, mert az adott szakmára már nincs szükség, akkor szükség lehet egy tanfolyam, továbbképzés elvégzésére is, ez viszont pénzbe kerül.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ilyenkor viszont könnyű megcsúszni a törlesztéssel és előfordulhat, hogy egyáltalán nem tudjuk törleszteni a hitelünket. Ha az adósság 90 napon túli halmozódik és az összege meghaladja a minimálbér értékét, akkor megkezdődhet a behajtás. Ilyenkor
- Megindulhat a behajtás a hitelhez felajánlott fedezeten (sokszor a saját otthon), vagy
- Az adóstársat vagy a kezest kötelezik a tartozás törlesztésére.
Bármelyik verzió valósul meg, igen kellemetlen helyzetbe kerülhetünk. Azt sem árt szem előtt tartani, hogy ezek a hitelek kamatozásban nem tudnak versenyezni egy szabad felhasználású jelzáloghitellel. A fenti okokból viszont egy munkanélküliként felvett kölcsönnél más hitelekhez képest is jelentősen nagyobb körültekintéssel kell eljárni.