Szinte ingyen van ez a hitel, mégis durva bukás lehet belőle

Pénzcentrum2016. május 13. 11:03

Sokan szeretnének maguknak biztonsági tartalékot, amihez nyúlhatnak, ha valamilyen problémájuk adódik. Ezt azonban nemcsak megtakarítással lehet elérni. A hitelkártyát és a folyószámlahitelt is használhatjuk ilyen célra, nem mindegy azonban, hogy melyik termékkel járunk jobban, ugyanis akár tízezreket is bukhatunk, ha nem a jó terméket választjuk.

A hitelkártyákat sokan elsősorban a folyószámlahitelhez hasonló kölcsön miatt váltják ki. Az előbbieknek jellemzően magasabb kamataik vannak, viszont visszatérítést is kaphatunk a vásárlások során. Az igazán nagy különbség azonban az, hogy a folyószámlahiteleknél nincs kamatmentes időszak, míg a hitelkártyák jellemzően 45 napos kamatmentességet adnak. Ennek köszönhetően viszont a folyószámlahitelek kamatelőny sokszor nem is jelentkezik.

Melyik az olcsóbb?

A hitelkártyák magasabb kamatai idővel persze kevésbé lesznek kedvezőek, mint a folyószámlahitel. Kiszámoltuk, hogy milyen időtávon, melyik terméket érdemes választani. A kalkulációnk során 26 százalékos folyószámlahitel-kamattal (ez a jegybank által meghatározott átlag) és 35 százalékos hitelkártya kamattal és 45 napos kamatmentes időszakkal számoltunk.

Ez alapján a két kölcsönnél hat hónapos visszafizetés mellett kalkulálhatunk közel azonos kamatfizetéssel, 200 ezer forintos keretkihasználás mellett összesen 27,5 ezer forint kamatot fizethetünk mindkét terméknél, ha egyszerre törlesztenénk vissza a keretet.

Ennél rövidebb távon a hitelkártyával járunk jól, hiszen az első 45 napra nem számítanak fel kamatot nekünk, addig gyakorlatilag ingyen használhatjuk a bank pénzét (persze a kártyadíjjal és egyéb költségekkel számolni kell). A folyószámlahitelnél viszont már ekkor is 4 ezer forint kamatot fizethetünk.

Loading...

A hat hónapnál hosszabb időtávon viszont a folyószámlahitel a jobb választás, mert a kedvezőbb kamatoknak köszönhetően "legyőzi" a hitelkártya kamatmentes periódusát. Egy éves távval kalkulálva a hitelkártya után 70 ezer, a folyószámlahitel után pedig 59 ezer forint kamatot fizethetünk. Persze, ha ennél hosszabb időtávban gondolkodunk, akkor a különbség több 10 ezer forint is lehet.

A költségekkel is érdemes kalkulálni

A bankok nemcsak a kamatot számítják fel, hanem egyéb költségeink is lehetnek mindkét terméknél. A folyószámlahitelek költségei összességében valamivel alacsonyabbak, viszont ezeket (értelem szerűen) a már meglévő folyószámlánk mellé érdemes igényelni. A hitelkártyák átlagos költségei magasabbak, azonban a folyószámlánktól függetlenül is kérhetünk ilyet, mivel általában nem feltétel a számlavezetés az adott banknál.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ha csupán egy biztonsági hitelkeretet szeretnénk, amely valamilyen probléma esetén jól jöhet, akkor valószínűleg a folyószámlahitel lesz az olcsóbb megoldás számunkra.

Előfordulhat azonban, hogy a már meglévő folyószámlánkhoz igényelhető folyószámlahitel drágább, mintha egy másik bank olcsó hitelkártyáját választanánk.

Facebook beágyazás
https://www.facebook.com/penzcentrum/posts/10154177464013762

Címkék:
hitel, folyószámla, hitelkártya, folyószámlahitel,