Pénzcentrum • 2016. április 30. 13:35
Pénzügyi tudatosságra hívta fel a figyelmet Bodrogi Gyula, aki csak nagy nehezen tudott kimászni a hitelcsapdából. A színművész esete kapcsán érdemes felidézni azt is, hogy bő egy éve lépett életbe a"fair bank" törvény.
Alig tudott kikecmeregni a hitelcsapdából Bodrogi Gyula, aki papíron nyolcmillió forintért vásárolt meg egy autót évekkel ezelőtt, de a deviza alapú konstrukcióval végül 14 milliója bánta. Bár a Kossuth-díjas színművészt teljesen kikészítette az adósság, mégis sokat tanult belőle.
- nyilatkozta a Ripostnak a Nemzet Színésze, aki egyébként azt is elárulta,
Fair bankok, fair hitelek
Bodrogi Gyula esete kapcsán mindenképp érdemes felidézni, hogy bő egy éve lépett életbe Magyarországon az ún. fair bankokról szóló törvény. A szabályozás lényege két pontban annyi, hogy
- átláthatóbb lett a hitelek kamatozása és
- egységesült a hiteltájékoztatási kötelezettség is.
Az átlátható kamatozás jegyében a két fajta kamatozású hitelt választhatunk:
- Fix kamatozású
- Referencia kamatozású
A fix kamatozású kölcsönök esetében a hitelkamat csak az előre kiválasztott kamatváltoztatási mutató szerint változhat. Más a helyzet viszont a referenciakamatozású hiteleknél, ugyanis a referencia változása és a kamatfelár változása miatt egyaránt módosulhat a hitelkamat.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ebben az esetben a referencia a 3, 6 vagy 12 hónapos BUBOR (budapesti bankközi kamatláb). Fontos, hogy a kamat a referenciaidőszak leteltével változhat, ha például a hitelünk referenciája a 6 hónapos BUBOR, akkor a kamatunk (és ezzel együtt a törlesztőrészletünk) fél évenként változhat. A kamatfelárat a bank választhatja ki a kamatfelár-változtatási mutatók alapján, így a kamatfelár három vagy öt évente változhat, de a pénzintézet meghatározhat fix kamatfelárat is.
Ezért fontosak a mutatók
A lakossági hitelek kamatai ezeknek a mutatóknak megfelelően változnak, meghatározzák azt, mennyivel emelkedik vagy csökken a hitelünk kamata és törlesztőrészlete akkor, amikor a kamatperiódusunk vagy kamatfelár-periódusunk lejár.
A változás mértéke és iránya a kamatváltoztatási mutatótól, illetve a kamatfelár-változtatási mutatótól függ, ezek többsége az ÁKK referenciakamatához vagy az úgynevezett BIRS-hez - (budapest interest rate swap), ami egyfajta bankok közötti kamatcsere ügylet - van kötve, de van olyan mutató, ami lehetőséget teremt a banknak arra, hogy a hitelezésre kivetett állami terheket továbbhárítsa a fogyasztókra.