Kiderült: ennyit nyertek a devizahitelesek az elszámolással

Portfolio2016. március 8. 13:01

Eddig csak becsléseink voltak erről, mára azonban pontosan is kiderült: a tavaly végrehajtott deviza- és forinthiteles elszámolások összesen kicsivel több mint 3,6 millió hitelszerződést érintettek, ebből "mindössze" 1,6 millió hitelszerződés él jelenleg is. Csaknem 92 ezer szerződésnél olyan nagy volt az elszámolási összeg a fennálló tartozáshoz képest, hogy a szerződés megszűnt. A visszatérített összeg igen jelentős volt, ráadásul a törlesztőrészletek is jóval alacsonyabbak lettek.

A tavalyi deviza- és forinthiteles elszámolások összesen 3 602 075 hitelszerződést érintettek - derül ki az MNB nemrég közzétett Félidős jelentéséből. E dokumentumban bukkantunk az alábbi táblázatban található számokra is, amelyek szerint az egyoldalú kamatemelések és részben az árfolyamrés miatt a törvényben elrendelt elszámolások

  • 1,866 millió devizaalapú és 1,724 forinthitel szerződést érintettek,
  • mindössze 12 176 volt devizában törlesztett hitelszerződés,
  • 91 662 ezer darab szerződést maguk az elszámolások szüntettek meg azáltal, hogy nagyobb volt az elszámolási összeg a fennálló tartozásnál.

Az MNB közölte azt is, hogy a pénzügyi intézmények összesen mintegy 764 milliárd forintnyi fogyasztói követelést térítettek meg az arra jogosultak részére. Ennek az összegnek a nagyobbik része - mintegy 733 milliárd forint - a deviza alapú kölcsönnel rendelkezőknek járt vissza. A teljes fogyasztói követelésből közel 200 milliárd forint öltötte tényleges kifizetés formáját, míg 566 milliárd forintot az adós fennálló tartozásával szemben számolták el a pénzügyi intézmények.

A fenti 764 milliárd forintos szám kisebb, mint az MNB és a Portfolio korábbi becsléseiben szereplő 800-1000 milliárd forintos érték. Ez a Portfolio esetében abból fakad, hogy becsléseink során nem tudtuk figyelembe venni a hitelek átlagadatai mögött megbújó szabálytalan eloszlást.

Az elszámolás nagyságrendjéből következően a reálgazdasági hatások is érdemlegesek voltak: az MNB becslése szerint a fogyasztás 0,5-0,8 százalékos, míg a GDP növekedésének 0,2-0,3 százalékos hozzájárulása tudható be az intézkedésnek.

A svájci frank alapú lakáshitelek átlagos, havi törlesztőrészlete 26 100 forinttal, 25 százalékkal csökkent míg átlagos tőketartozása 8 millió forintról 6,5 millió forintra, 1,5 millió forinttal csökkent az elszámolás következtében. Mivel az elszámolás és a hozzá kapcsolt forintosítás óta a forinthitelek referenciakamata (BUBOR) tovább csökkent, ma még kisebb az elszámolásban érintett volt devizahitelesektörlesztőrészlete.

Maga a forintosítás egyszeri aktusa az elszámolástól eltérően nem okozott azonnali enyhülést a törlesztőrészletekben, az árfolyamváltozásból fakadó volatilitását ugyanakkor megszüntette. A rögzített árfolyamon történő átváltás előnyei 2015 januárjában nyilvánvalóvá váltak, amikor a svájci jegybank megszüntette a svájci frank euróval szembeni rögzítését, aminek hatására a forinttal szembeni árfolyama - a rövidtávú szélsőséges kilengéseket követően - mintegy 10-15 százalékkal erősebb szinten stabilizálódott.

Címkék:
hitel, devizahitel,