Pénzcentrum • 2016. február 26. 11:02
Egyre inkább szeretnek a magyarok hiteleket felvenni, ennek egyik legfőbb oka az MNB szerint, hogy változatlanok a feltételek. A jegybank mai sajtóeseményén az is kiderült, hogy a visegrádi országok között még mindig hazánkban a legmagasabbak a hitelkamatok. Minek köszönhető, hogy egyre több kölcsönt szeretnének felvenni a magyarok?
- mondta Oláh Zsolt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzője.
A visegrádi országokkal összehasonlítva mind a kamatok, mind a kamatfelárak magasabbak hazánkban, mint a többi országban. A CSOK hatását is megemlítették a sajtóeseményen: a támogatási forma a használt lakásokról az új lakások felé terelheti a hiteleket.
- tette hozzá Fábián Gergely, az MNB igazgatója.
A kölcsönök iránti keresletet ezen felül a csúsztatott fogyasztás is jelentősen növelhette, hiszen sokan nem mertek belevágni hitelfelvételbe a válság évei alatt.
Lényeges azt hozzátenni, hogy a hitelfelvételi kedv annak ellenére nőtt, hogy 2015 elején az MNB bevezette a hitelfék szabályokat:
- A hitelfedezeti mutatót (HFM) és
- A jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót (JTM).
A Pénzügyi Kondíciós Index szerint a fogyasztásra gyakorolt hatása semleges, vagyis nem megfigyelhető, az, hogy a pénzintézetek nyomása miatt vennének fel akkora hiteleket a magyarok, amit már nem tudnak visszafizetni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A teljes vállalati hitelezés 6,7 százalékkal csökkent tavaly, azonban a KKV szektor növekedést tudott felmutatni. Ez azonban azért lehetett így, mert olyan egyszeri események voltak, amelyek nem ismétlődnek meg. Emiatt a csökkenési folyamat másik szektorba került át (pl: állami adósságátvállalás). Az MNB előrejelzése szerint viszont idén mínusz két százalék körül alakulhat a kihelyezett hitelállomány.
A Növekedési Hitelprogramban (NHP) az év utolsó hónapjában kiugró méretet mutatott, hosszabb távon ez is a vállalati növekedést erősítheti.