Ők a bankok kedvenc ügyfelei, de kiket "utálnak" a legjobban?

Pénzcentrum2016. január 27. 06:09

Hitelfelvételkor a bankok az adósbesoroláshoz szükséges dokumentumokat kérnek be tőlünk, ez alapján döntik el, hogy kaphatunk-e kölcsönt, illetve, hogy mekkora kamatot kell fizetnünk. A besorolás menete azonban pénzintézetenként más és más, ezért jelentős eltérések lehetnek az ügyleti kamatban.

Amikor hitelt veszünk fel, a választott bankunk elvégzi az adósbesorolásunkat. Ennek alapján a pénzintézet kamatkedvezményeket adhat, amivel akár sokkal olcsóbb is lehet a hitelünk.

A bankok különböző rendszereket használnak arra, hogy az ügyfeleiket minősítsék, a leggyakrabban a jövedelmet, a KHR besorolást és jelzáloghitel esetén a hitelfedezetet veszik figyelembe a pénzintézetek. Ezek mellett természetesen más szempontokat is lényegesek, a hitel típusa szerint is meghatározza, hogy milyen besorolást kapunk. Lényeges, hogy vannak olyan tényezők, amelyekkel javíthatunk a besoroláson, viszont ezek nem minden banknál elérhetők.

Melyik banknál javíthatunk a besoroláson?

Az OTP-nél a jövedelem és a fedezetarány azonos súlyú figyelembe vételével alakítják ki a besorolást, összesen hat kategória van a banknál. Mivel az osztályzatot

  • A jövedelmünk,
  • A felvett hitel összege és
  • Az ingatlan értéke határozza meg,

ezért náluk a jelzáloghiteleknél nem lehet a besoroláson javítani. A hitelösszeget csökkentve viszont könnyen kerülhetünk jobb besorolásba, nem is csoda, hogy tavaly minden tízedik ügyfelet a legmagasabb osztályba sorolták. A fogyasztási hiteleknél (személyi kölcsön, áruhitel stb.) az ügyfél kockázati profilja határozza meg, hogy milyen besorolása lesz. Ez akkor lehet magasabb, ha korábban is a bank ügyfelei voltunk, illetve ha a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) pozitív múltat tudunk felmutatni.

Az FHB-nál más a helyzet, a hitelbesorolásunkon ugyanis jelentősen javíthatunk. Persze lényeges a hitelösszeg, a bankhoz érkező igazolt jövedelem és jelzáloghitelnél az ingatlan értéke is, azonban más szempontokat is vizsgálnak, ezekkel extra kamatkedvezményeket kaphatunk:

  • Több terméket is igénybe veszünk a banknál.
  • Korábban kedvező hitelmúltunk volt a pénzintézetnél, és nem szerepelünk a KHR negatív listáján.
  • A családi kedvezményprogram tagjai vagyunk.
  • Magas értékű, forgalomképes ingatlant ajánlunk fel fedezetként.
  • Nagyobb hitelösszeget igénylünk és emellett jelentősebb önerőt tudunk felmutatni.
  • Van félretett pénzünk, ami akár kisebb összegű, rendszeres megtakarítás is lehet.

A K&H-nál a jelzáloghiteleknél a jövedelem és a fedezet határozza meg elsősorban a besorolásunkat. A lakáshiteleknél hat, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél négy kockázati kategóriába kerülhetünk be. A személyi kölcsönöknél más a helyzet, itt a jövedelem és a törlesztőrészlet arányán felül a korábbi fizetési múltunkat és a "szociográfiai mutatókat" is vizsgálja a bank a hitelkamat meghatározásakor.

A Budapest a munkáltatói jövedelemigazolásokat, a bankszámlakivonatokat, a KHR negatív listáját és a korábban a banknál felvett hitelek törlesztési pontosságát vizsgálja elsősorban az adósbesoroláskor. Ezek alapján előfordulhat, hogy az ügyfél csak kisebb hitelösszeget kaphat meg, mint amekkorát igényelt, akkor erre kaphat ajánlatot az ügyfél. A minősítési kategóriák egyébként termékenként eltérőek. A legmagasabb besorolást stabil munka és életkörülményekhez, pontosan törlesztett adósságokhoz és a meglévő tartozások alacsony szintjéhez kötik.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A Sberbanknál nincsenek előre meghatározott kategóriák, a hiteligénylés minden esetben egyedi elbírálás alá esik. A jelzálogkölcsönöknél a lakóhely típusa, a fedezeti ingatlan jellemzői, a munkáltatói adatok, családi állapot, a meglévő hiteltartozás(ok) alapján dönt a bank. Emellett egyéb iratokat is bekérhetnek, ami az ügyleti kamat pontos meghatározását szolgálja. A fogyasztási hiteleknél sincsenek előre meghatározott osztályok, és a bekérhető dokumentumok is megegyeznek a fentiekkel, kivéve természetesen a fedezetként felajánlott ingatlan adatait.

Az UniCreditnél az adósbesorolás alapvetően az ügyfelek pénzügyi helyzete és demográfiai jellemzői alapján történik, míg a Raiffeisiennél ezek nem nyilvános információk.

Akkor mégis mire figyeljünk?

A pozitív hitelmúlt szinte minden banknál előny, különösen, ha annál a banknál vettük fel korábban a kölcsönöket, ahol a hitelt igényeljük. Ez persze csak akkor jelenthet előnyt, ha a hiteleinket rendesen törlesztettük. Ezek a szerződések egyébként a KHR-ben is láthatóak, ha erre engedélyt adtunk, de az igazán jó besorolást a saját bankunk adhatja, mivel a saját rendszerében vissza tudja keresni, hogy mekkora csúszással fizettük a hiteleinket. Ehhez olyan pénzintézetet kell választanunk, ahol ezt figyelembe veszik az adósbesoroláskor.

Ha tudjuk, hogy valamilyen szempontból nem kedvezők az adataink, akkor olyan bankhoz érdemes fordulni, ahol az adott információt nem használják fel a hitelkamat meghatározásakor.

 Lényeges, hogy a jövedelmünket minden pénzintézet vizsgálja és jelzáloghitelnél a fedezetként felajánlott ingatlan tulajdonságai is meg fogják határozni az adósbesorolásunkat.

Loading...

Címkék:
hitel, adós, adósbesorolás,