Pénzcentrum/Index.hu • 2016. január 14. 21:30
Megszületett a Kúria ítélete az egymilliárdos sárga csekk ügyében. A felperes ügyvédje elmondta: a Kúria hatályában fenntartotta a szegedi közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletét. A keresetet indító István összesen másfél milliárd forintot vett fel egy vállalkozás megbízottjaként fél éven keresztül különböző bankfiókokból. A Kúria döntése értelmében tehát az István által felvett pénz az ő személyi jövedelemadó-alapját képezte, mert a férfi a korábbi bírósági eljárás során nem tudta bizonyítani azt, hogy a pénzt átadta a pénzt a cég ügyvezetőjének.
István azzal védekezett, hogy stróman volt, meghatalmazással vette fel a pénzt, amit azonnal át is adott a cég ügyvezetőjének. A cégbe azonban nem jelentették be, és a bíróság szerint nem tudta igazolni, hogy a pénzt valóban átadta. Debreczi Géza ügyvéd elmondta: a döntésnek súlyos következményei vannak nemcsak a strómanokra, hanem az átlagember életére is - írja az Index.
- mondta Debreczi, hozzátéve, hogy István ügyéről az után tud bővebben nyilatkozni, hogy a Kúria írásos indokolását kézhez kapja.
Az ügyben a Kúria döntése után sem az Alkotmánybírósághoz, sem Strasbourghoz nem lehet fordulni. Így minden jel szerint élete végéig törlesztheti a pénzt, melyet automatikusan vonnak a fizetéséből.
Az egymilliárdos stróman-ügy
- kérdezte még korábban István (akinek nem ez a valódi neve), és úgy tűnik, igaza lett. Történetéről az Index írt először, miután kézhez kapott három, összesen egymilliárd forintot meghaladó összegű sárga csekket.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Istvánt elmondása szerint strómannak használta egy kétes építőipari cég, ahova be sem jelentették soha. Megbízottként a cég számlájáról fél év alatt összesen másfél milliárd forintot vett fel, de nem tudja igazolni, hogy ezt átadta a cég képviselőjének. A NAV az ő vagyongyarapodásának tekinti az egész kivett összeget, és az összes elmaradt adót és bírságot (összesen 1 005 386 709 forintot) Istvántól követeli.
A cég körül minden csupa rejtély: a tulajdonos és az ügyvezető (mindketten külföldi állampolgárok) sem végezhetett volna gazdasági tevékenységet Magyarországon. Több érintett eltűnt, mások azzal védekeznek, hogy visszaéltek az adataikkal. A vagyongyarapodás 2014 végén elévült, tehát az igazi haszonélvezőket már nem vehetik elő. István ügyét azonban még időben elővették, így neki felelnie kell.