Pénzcentrum • 2015. december 28. 15:05
Akik nem igényelhetik az új CSOK mellé felvehető kedvezményes, 3 százalékos lakáshitelt, azoknak a piaci kamatozású kölcsön lehet a legjobb választás. Ez ugyanis már 3,9 százalékos THM-től elérhető, ráadásul három gyereket sem kell bevállalni érte.
A nagycsaládosok többségének jó megoldás lehet az új CSOK (aminek a , viszont akik nem jogosultak a kedvezményes hitelre, azoknak a piaci kamatozású lakáshitelek lehetnek a legjobb megoldások. Mostanra már 4 százalék alatti teljes hiteldíj mutatóval (THM) is találhatunk kölcsönt.
Melyik bank a legolcsóbb?
A hitel kiválasztásánál a legfontosabb kérdés, hogy milyen időközönként változhat a hitelkamat, ebből a szempontból kétféle kölcsönt találunk:
- A fix kamatozású hiteleket (3,5 év vagy ennél hosszabb tartamra rögzített) és
- A változó kamatozású hiteleket (3,6 vagy 12 havonta változhat a kamat).
A fix kamatozású termékek egyébként egyre népszerűbbek az ügyfelek körében, annak ellenére, hogy a jegybanki alapkamat várhatóan 2017-ig a jelenlegi (1,35 százalék) szinten marad. A lakáshitelek viszont jellemzően 15-20 évre felvett kölcsönök, így a rögzítés idejére kiszámítható lesz a törlesztőrészlet.
A Hitelnet.hu segítségével összeszedtük, hogy melyik bankok ajánlata most a legkedvezőbb. A legolcsóbb fix kamatozású ajánlatot az Ersténél találjuk, egy 6 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitelt már 5,64 százalékos THM mellett is felvehetünk, ami 41 ezer forint havi törlesztő fizetését jelenti. Nincsenek nagy különbségek a rögzített termékek között, a törlesztőrészlet eltérése mindössze 5 ezer forint a legolcsóbb és a legdrágább termék között, persze a futamidő végére ez akár 1 millió foirntos különbséget is jelenthet a teljes visszafizetett összegben.
A változó kamatozású termékek az olcsóságuk miatt vonzóak az ügyfeleknek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Még a 40 ezer forintos törlesztőrészletű, legdrágább változó kamatozású kölcsön is olcsóbb, mint a legolcsóbb fixált hitel, a THM mindössze 5,43 százalék a változó kamatozásúnál, míg a legolcsóbb rögzítettnél 5,64 százalék a mutató.
Milyen szempontokat vegyünk még figyelembe?
- Mivel a kedvezményes kamatok biztosítását a bankok általában jövedelemjóváíráshoz kötik, ezért azt sem árt megnézni, hogy a választott banknál mennyibe kerül nekünk a folyószámla vezetése.
- Egyes bankok a partner biztosítójuknál kötött lakásbiztosítás esetén további kedvezményeket adhatnak, ezzel is érdemes lehet kalkulálni.
- Ha a hitel felvételekor megtakarítást indítunk (jellemzően lakástakarékot vagy életbiztosítást), akkor további kamatkedvezményeket kaphatunk. Van olyan pénzintézet, ahol már meglévő megtakarítást elhelyezve is kapunk kamatkedvezményt.