Napokon belül átváltják az autóhiteleket: mit kezdjünk az értesítővel?

Pénzcentrum2015. november 25. 15:02

A bankok hamarosan postázzák az autóhitelek és személyi kölcsönök forintosításáról szóló tájékoztatókat. Kérdéses azonban, hogy mit tehetünk, ha nem szeretnénk átváltani a hitelünket, vagy ha az értesítőben elképesztően magas törlesztőrészlettel szembesülünk.

A jelzáloghitelek után az autóhiteleket és a személyi kölcsönöket is forintosítják, igaz ezzel nem lesz kötelező élnie az adósoknak. A Pénzcentrum összeszedte, mire figyeljünk az átváltáskor.

Melyik hiteleket váltják most át?

Mivel a jelzáloghitelek már átváltásra kerültek, ezért

  • Az autóhiteleket és
  • A személyi kölcsönöket is

forintosítják a mostani lépésekkel. Persze vannak olyan kölcsönök, amik kimaradnak ebből. A mostani törvénnyel nem fogják átváltani
A hitelkártya tartozásokat és folyószámlahiteleket,

  • A deviza hátterű lombardhiteleket és
  • A korábbi törvényekkel már forintosított kölcsönöket.

Milyen árfolyamon váltják át a hiteleket?

Hivatalosan a 2015. augusztus 19-i árfolyamon történik az átváltás, azonban ebből kedvezményt kapnak az ügyfelek, így a tényleges átváltás svájci franknál 256,47 forintos, míg eurónál 309,2 forintos árfolyamon történhet meg, amely közel megegyezik a jelzáloghitelek átváltási árfolyamával.

A tényleges árfolyam és az átváltás árfolyama közötti különbözetet a bankok és az állam fele-fele arányban vállalják át.

Tényleg magasabb lehet a törlesztőnk?

Két esetben nőhet meg a törlesztőnk:

  • Ha van késedelmes tartozásunk vagy
  • Ha az árfolyam-különbözet nem jelent meg a törlesztőrészletben, hanem azt külön tartozásként kezelték, így felhalmozódott. Ez utóbbiaknál tipikusan a futamidő meghosszabbodását jelentette az árfolyam elszállása.

A havi részletek maximum negyedével lehetnek magasabbak, mint a szeptemberi, októberi és novemberi részletek átlaga, de csak akkor lehet magasabb a növekedés 15 százaléknál, ha a hitel teljes futamideje túllépné a 12 évet.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A szerződések jelentős részénél viszont a törlesztők csökkenhetnek a kedvezményes árfolyamnak köszönhetően. Ugyan a törlesztő megugorhat a fenti szabályok szerint, viszont a kamatunk nem lehet magasabb, mint eddig volt.

Mikor kapunk értesítőt?

Az élő szerződések után december 15-ig kell megkapnunk a forintosítási értesítőnket. Ha nem szeretnénk, hogy átváltsák a hitelünket, akkor erről nyilatkoznunk kell. Ha ezt elmulasztjuk, vagy amellett döntünk, hogy forintosítsák a kölcsönt, akkor nem kell nyilatkoznunk. Ha nem teszünk nyilatkozatot, akkor a hitelt december elsején váltják át.

A nemfizetés miatt felmondott kölcsönöknél 2016. január 31-ig kell tájékoztatnia az ügyfeleket a banknak. Ha nem teszünk nyilatkozatot, akkor a hitelt január 1-én váltják át. Az írásos nyilatkozatra egyébként mind a két esetben 30 napunk van.

Hova fordulhatunk a panasszal?

A panaszunkat kizárólag a bankunknak nyújthatjuk be, akinek 60 napja van válaszolni a panaszra. Ezzel a lehetőséggel két esetben élhetünk:

  • Ha nem kaptunk tájékoztató levelet, vagy
  • Ha nem értünk egyet a forintosítás utáni kamattal, vagy hibás a jövőbeni törlesztőrészleteket tartalmazó táblázat.

Címkék:
hitel, devizahitel, autóhitel, forintosítás,