Pénzcentrum • 2015. október 20. 14:32
A kamattámogatott lakáshitelek népszerűsége a kamatcsökkentésnek köszönhetően alábbhagyott, pedig kamatemelkedés esetén megóvhat minket attól, hogy a vállalhatónál jobban megugorjanak a részleteink. Milyen kamattámogatott hitelek közül válogathatunk most?
Sokan szeretnének most lakást vásárolni, amihez hitelt is vennének fel, a legtöbben pedig a piaci kamatozású termékek közül válogatnak. Ennek ellenére érdemes megfontolni kamattámogatott kölcsön felvételét, mivel számos előnye lehet. Ezeknek két fajtája van:
- Az Otthonteremtési kamattámogatás és
- A fiatalok és többgyermekes családok államilag támogatott lakáskölcsöne.
Mivel az előbbi hitel használható fel széleskörűen, ezért ezt nézzük most meg részletesen.
Miért válasszuk a kamattámogatott hitelt?
Az alacsony alapkamat miatt jelenleg igen olcsón vehetünk fel hitelt, azonban az irányadó ráta növekedésével a hitelünk megdrágulhat. Ebben az esetben lehet jó a kamattámogatás, ugyanis mérsékelheti a kölcsönünk drágulását. A hitel kamatozása az Államadósságkezelő Központ által közzétett a referenciahozamok (1 és 5 éves) három hónapos átlagán alapul. Ennek 130 százalékát kell venni, majd 3 százalékpontot hozzáadni, így megkapjuk, mennyi lehet a hitelkamatunk maximális mértéke.
A kamattámogatás egyébként szintén a referenciához kötött, két gyermekig a referencia 60 százaléka, míg három gyerektől annak 70 százaléka lehet új lakás építésekor, vásárlásakor. Ha más lakáscélt szeretnénk megvalósítnai, akkor a referencia 50 százalékát kaphatjuk meg kamattámogatásként. Ez viszont csökkenhet, ugyanis 6 százalék alatt már nem kaphatunk kamattámogatást.
- olvasható az Otthonteremtési kamattámogatásról szóló kormányrendeletben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Milyen kölcsönök közül válogathatunk?
A Hitelnet.hu kalkulátorával kiszámoltuk, hogy mennyibe kerül, ha havi 200 ezer forintos jövedelem mellett 10 millió forint Otthonteremtési Kamattámogatott hitelt veszünk fel 20 éves futamidőre. Az egy éves kamatperiódusú kölcsönök között a legolcsóbb hitelt az OTP nyújtja, havi 63 ezer forintos törlesztőrészlettel, de az FHB ajánlata is csak néhány forinttal magasabb havi részlettel kecsegtet. Az öt banknál elérhető konstrukció közül négynél szinte azonos részleteket fizethetünk, így a bank kiválasztásakor a bankfiók elhelyezkedése, illetve a bankszámlavezetés díjai számíthatnak.
Ha öt évre fixálnák a törlesztőrészletünket, akkor valamivel magasabb kamatokkal és ezzel együtt havi fizetendővel kell számolnunk. Itt a legalacsonyabb törlesztőt a K&H ajánlja, 63 ezer forintos befizetéssel kalkulálhatunk, ami messze a legjobb ajánlat és alig marad el az egy éves kamatperiódusú ajánlatoktól. A másik öt banknál ugyanis 72 ezer forint körül alakulnak a törlesztőrészletek.
Milyen lakáscélra használhatjuk fel a kamattámogatott hitelt és mekkora összeget kaphatunk?
- Új lakás vásárlására (maximum 15 millió forint)
- Építésre (maximum 15 millió forint)
- Használt lakásvásárlásra (maximum 10 millió forint)
- Bővítésre (maximum 10 millió forint)
- Korszerűsítésre (maximum 10 millió forint)