Pénzcentrum • 2015. október 17. 07:05
Az internet és az okostelefonok elterjedésének köszönhetően Magyarországon is egyre több ügyet intézhetünk el online. Biztosítást már évek óta köthetünk online vagy mobilon keresztül, a hiteligénylés viszont eddig csak a kisebb értékű kölcsönöknél volt ilyen módon elérhető. Nemrég viszont megjelent az első lakossági online jelzáloghitel-igénylést támogató rendszer, így most ezt teszteltük.
Egyre több szolgáltatás elérhető az interneten, így már bevásárolhatunk, színházjegyet vehetünk, biztosítást köthetünk online, sőt, akár folyószámlát is nyithatunk, igaz, ilyenkor is szükség van azonosításra és személyesen kell aláírnunk a szerződést is.
Szintén magától értetődik, hogy minden információt megszerezhetünk az adott bank weboldaláról, sőt kipróbálhatjuk, jogosultak vagyunk-e az elérhető állami támogatásokra, banki kedvezményekre, mekkora hitelösszeget vehetünk fel és annak mekkora lesz a havi törlesztőrészlete. Az internetes kalkulátorral előzetesen kiszámolt hitel felvételéhez azonban a legtöbb esetben személyesen kell megjelennünk (akár a bankfiókban, akár a közvetítő irodájában), viszont egy online felülettel kényelmesen gyorsíthatjuk fel a hitel megigényléséig tartó ügyintézést.
Mire jó az online felület?
Sokan intézik ügyeiket netbankon keresztül, hiszen nemcsak időt, hanem gyakran pénzt is spórolhatunk vele - az online tranzakciók jellemzően alacsonyabb díjszabásúak, mintha telefonon vagy a bankfiókban intéznénk őket. Az online hitelügyintézés is hasonló okokból jó lehetőség, autóhitelek esetén például már korábban is online (illetve faxon) intézhettük a hitelfelvételt, és céges ügyfeleknek szintén volt lehetősége a világhálón keresztül benyújtani az igénylésüket.
Ez különösen a jelzáloghiteleknél lényeges, mivel ha ilyen kölcsönt szeretnénk felvenni, akkor számos adatot és dokumentumot kell megadnunk, így ezek összeszedésében és nyilvántartásában nagy segítségünkre lehet az erre alkalmas online banki felület.
Az egyik első online lakossági hiteligénylést segítő rendszert az FHB Bank vezette be, amelyen egyelőre a jelzáloghitelek és a közvetlen állami támogatások (például a CSOK) igénylése könnyíthető meg az úgynevezett Online dosszié segítségével, ami számítógépről, tabletről és mobilról egyaránt elérhető. A regisztrációt a banki ügyintéző végzi el, a hozzáférést e-mailben kapjuk meg. Célszerű a banki tanácsadóval történt egyeztetéskor és a hitel kiválasztásakor kérni az Online dossziét, mert segíti a finanszírozási igény kérelméhez szükséges dokumentumok hibátlan kitöltését és hiánytalan benyújtását.
A rendszeren belül az igényléshez benyújtandó dokumentumokat láthatjuk személyre szabottan felsorolva, ezeket kell feltöltenünk a hitelkérelem benyújtásához. Az online felületen megnézhetjük az igényelni kívánt hitelünk adatait (típusát, összegét), illetve megtaláljuk a saját hitelügyintézőnk nevét és telefonszámát, így ha elakadnánk, telefonon is el tudjuk érni őt, tehát van mód szóban is egyeztetni a felmerülő részleteket.
A dokumentumokat
- a feltöltésre váró,
- az elbírálásra váró,
- a benyújtható és
- a nem benyújtható kategóriákban találhatjuk.
A hiteligény elbírálásához a nyomtatványok kitöltésére van szükség, ezeket innen is letölthetjük, majd a kitöltés után feltölthetjük a felületre. Okostelefonunkkal lefényképezve is feltölthetjük a kitöltött nyomtatványt, akár kézhezvétel után közvetlenül is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)