Autóhitelesek: ezt minimum tudni kell a nagy bejelentés után

Portfolio2015. szeptember 19. 20:02

Varga Mihály benyújtotta pénteken az autóhitelek és személyi kölcsönök forintosításáról szóló törvényjavaslatot, most mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

1. Mikor történik meg a forintosítás?

A szerződés módosításának a hatálya a 2015. novemberi törlesztési napig, de legkésőbb 2015. december 1-jéig visszamenőleg áll be. A forintosításról szóló tájékoztató levelet december 15-éig adják postára a hitelezők.

2. Mennyi lesz a forintosítási árfolyam?

A megmaradt frankhiteleket 287,2 forintos, az euróhiteleket pedig 309,2 forintos árfolyamon számítják át forinthitelre. A forintosítás mellett elengedik azonban a tartozás egy részét is úgy, hogy azonos legyen a ténylegesen érzékelt forintosítási árfolyam a jelzáloghitelesekével.

3. Mekkora az elengedés mértéke, illetve a ténylegesen érzékelt forintosítási árfolyam?

Frank esetében csaknem 31 forint a különbség, vagyis a ténylegesen érzékelt forintosítási árfolyam náluk 256,5 forint lesz. Az euróhiteleseknél ez az árfolyam 309,0 forint, tehát náluk nem lesz nagy elengedés.

4. Ki engedi el pontosan a hiteltartozás egy részét?

Természetesen a hitelezők (általában bank vagy lízingcég), amelyek az elengedett összeg felét leírhatják a 2016-os adójukból. Így valójában az elengedés felét állják a hitelezők, felét pedig a költségvetés, ami nagyjából 15-15 milliárd forintot fog jelenteni.

5. Mi lesz a kamatokkal?

A törvényjavaslat alapján nem nőhetnek, ami a gyakorlatban általában valószínűleg változatlan kamatszintet fog jelenteni az ügyfelek számára.

6. Mely hiteleket nem forintosítják?

Azokat a jelzáloghiteleket, amelyeket nem akartak forintosítani az ügyfelek. Emellett a hitelkártya-, folyószámla- és lombardhitelek is maradnak devizában, náluk nincs ennek nagy jelentősége.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

7. Mi lesz a nem fizetőkkel?

Az ő hitelüket is forintosítják, de a devizában nyilvántartott késedelmes követelés forintra váltásához nem kapcsolódik a 2. pontban említett elengedés, tehát érdemes mielőbb rendezni a tartozást, ha még lehet.

8. Mi lesz azokkal, akiknek halasztott tőketörlesztésű a hitelük?

A forintosításhoz az ő esetükben egy másik változtatás is kapcsolódik: a forintosítást követően egyenletes törlesztésű, vagyis annuitásos hitelük lesz. Ez futamidő-változással járhat.

9. Mennyivel nőhet a törlesztőrészlet, ha annuitásossá alakítják a hitelt?

Legfeljebb 15 százalékkal, kivéve, ha a teljes futamidő (pl. az átalakítás miatt) már elérte a 12 évet. 25 százaléknál azonban semmiképp sem lehet magasabb a törlesztőrészlet növekedése, ilyenkor inkább a futamidő nőhet meg.

10. Mi van, ha valaki nem kér a hitelszerződés módosításából?

Ha valaki nem akarja, hogy forintalapú legyen a szerződése, vagy más ok miatt nem kér az egészből, a tájékoztató levél kézhezvétele után 30 napig kérheti a hitelezőjénél a szerződésmódosítás mellőzését.

Címkék:
hitel, autóhitel,