Pénzcentrum • 2015. szeptember 5. 07:00
A magáncsőd már kedd óta igényelhető, azonban sokan nem tudják, kihez forduljanak, ha belépnének a rendszerbe. Akár 40 ezer családnak is segítséget nyújthat a családi csődvédelem, az igényléshez viszont csak a kitöltési útmutató 40 oldal hosszú. Milyen dokumentumokra van szüksége az adósoknak a csődvédelemhez?
Kedd óta igényelhető a magáncsőd, ami a bankok szerint akár 40 ezer családnak is kiutat jelenthet az adósságspirálból. Az igénylés folyamata azonban nem annyira egyszerű, ezért a Pénzcentrum mutatja, kihez kell fordulni a rendszerbe való belépéskor.
Milyen kérvényt kell kitölteni?
A magáncsőd igényléséhez a Családi Csődvédelmi Szolgálat honlapját kell felkeresnünk, ahol letölthetjük az kérvényhez szükséges dokumentumokat:
- Az adósságrendezés kezdeményezését,
- A vagyonleltárt, és
- A nyilatkozatokat.
Az űrlapokhoz kitöltési útmutató is található az oldalon, ennek segítségével kitölthetjük az igénylést.
Kinek kell benyújtani a kérelmet?
A kitöltött dokumentumokat a törvény szerint a főhitelezőnek kell benyújtani, ez jellemzően a jelzáloghitelt nyújtó bank. Lényeges, hogy a kinyomtatott űrlapok mellé egyéb igazolásokat is csatolni kell, mint például adó-, jövedelem- és illetőségigazolást, vagy a tartozásainkat igazoló dokumentumokat.
Milyen határidőre kell figyelnie az adósnak?
Maga a rendszer végső határidő nélkül működik, tehát a később bajba kerülő hiteleseknek csak arra kell odafigyelniük, hogy a banki hitel felmondása után 60 napon belül benyújtsák a belépési kérelmet. Azok viszont, akik részt vettek az elszámolásban, azoknak határidőre kell benyújtani a kérelmét:
- A tavaszi devizahiteles elszámolásban érintettek október végéig,
- Az augusztus-szeptemberi elszámolásban érintett szerződések esetén pedig november és december során léphetnek be a rendszerbe.
- A többi adós csak ezután élhet a csődvédelem lehetőségével.
- mondta a napokban Becsei András, a Magyar Bankszövetség alelnöke.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A tájékozódás azonban nem egyszerű, ugyan a törvény már megszületett a magáncsődről, azonban még sok kérdés nem tisztázott, mivel 17 rendelettel egészítik ki a törvényt. Ezek közül még nem mindegyik dokumentum ismert végleges formájában, így bizonyos kérdések még tisztázatlanok a rendszerrel kapcsolatban.
Hogyan néz ki a magáncsőd folyamata?
A magáncsőd három szakaszra osztható fel:
- Az egyezség megkötése, a törlesztési terv elfogadása (bírósági egyezség, amennyiben szükséges)
- 5+2 éves törlesztési időszak, amikor az adós a törlesztési tervnek megfelelően fizet a hitelezőinek
- A fennmaradt adósság elengedése, ha a törlesztési terv megvalósult
Mik a magáncsőd alapfeltételei?
- Magánszemély, egyéni vállalkozó és őstermelő igényelheti
- A tartozás 2 és 60 millió forint közé esik
- A tartozás az összvagyon (ingatlan, megtakarítások, ingóságok stb.) 100 és 200 százaléka közé esik
- Legalább 500 ezer forint olyan tartozása van, amit legalább 90 napja nem törleszt
- Képes elérni a minimálisan szükséges törlesztést (az jelzálog alá vont ingatlan folyósításkori forgalmi értéke 7,8 százalékának egy tizenketted része, ami egy 10 millió forintos lakás esetén 65 ezer forint)
- Hajlandó együttműködni 5+2 éven keresztül a hatóságokkal és a hitelezőkkel (betartja a fizetési tervet)
- Elviseli a vagyontárgyak értékesítését, illetve a szigorú pénzügyi felügyeletet