Pénzcentrum • 2015. július 28. 16:35
Csodával határos módon szabadult meg az adósságcsapdából Oszter Sándor, sikerült külön-megállapodást kötnie a bankkal, így megúszta, hogy elárverezzék a több százmilliót érő birtokát. A havi részletei egyébként nagy valószínűséggel meghaladták a félmillió forintot is, így nem csoda, hogy máshogy rendezte a tartozását a színész. De vajon segíthetett volna rajta a hamarosan bevezetésre kerülő magáncsőd?
- mondta a Blikknek Oszter Sándor.
- tette hozzá a színész.
Mekkora lehetett a színész törlesztőrészlete?
A jelzálogként bejegyzett tartozás egyébként 315 ezer svájci frank volt, ami a 256,47 forintos forintosítási árfolyammal számolva nagyjából 80 millió forintnak felel meg. Ez azt jelenti, hogy 20 éves futamidővel számolva a törlesztőrészletek 573 ezer forintra is rúghattak.
Nem csoda, hogy nem bírta fizetni a hatalmas terheket, viszont ebből a tartozásból mostanra 53 millió forint maradhatott, ezt pedig a színész a bankkal egyedi módon rendezte elmondása szerint.
Segíthetett volna a színészen a magáncsőd?
Szeptember elsejétől igényelhető a családi csődvédelem, ennek igénylése viszont szigorú feltételekhez kötött:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- A magáncsőd csak 2 és 60 millió forintos tartozással igényelhető, ezt a feltételt valószínűleg teljesítette volna a színész.
- Azt viszont nem tudta volna teljesíteni, hogy a tartozásnak meg kell haladnia a vagyon méretét, hiszen már a fedezetként szolgáló birtok értéke is többszöröse a tartozásnak.
Emellett a csődvédelem olyan feltételeket szabott volna a színésznek, amelyek valószínűleg elfogadhatatlanok lettek volna számára. Így például a birtoknál jóval kisebb lakásba kellett volna költöznie, ráadásul a jövedelméből is csak egy kisebb összeget tarthatott volna meg (kb. minimálbérnek megfelelő).
Ez a magáncsőd lényege
- Adósságrendezési eljárást biztosít azzal a céllal, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő magánszemélyek adóssága szabályozott keretek között rendeződjön, fizetőképességük helyreálljon. Banki és egyéb, pl. közüzemi tartozásokat is kezel a magáncsőd.
- 2015. szeptember 1-jétől azok vehetik igénybe, akiknek a lakhatásuk van veszélyben (jellemzően nem fizető jelzáloghitelesek), 2016. október 1-jétől mások is beléphetnek.
- Az veheti igénybe, akinek a tartozása 2 és 60 millió forint közötti, a tartozás a vagyon 100%-a és 200%-a között van, valamint legalább 500 ezer forintnyi legalább 90 napja lejárt tartozással rendelkezik.
- A csődvédelem alapesetben 5, legfeljebb 7 éven keresztül tart. Ezen időszak alatt az adósnak nem kell számolnia végrehajtási, zálogtárgy-kényszerértékesítési és egyéb igényérvényesítésekkel, tetemes végrehajtói költségekkel, továbbá nem kell tartania kilakoltatástól.
- Az adósságrendezési tervnek megfelelő alacsonyabb törlesztőrészletet kell fizetnie az adósnak úgy, hogy a hitelezők követelése előre rögzített arányban ("privilegizált hitelezők" esetén pl. 45%-ban) megtérüljön a végén. A maradék tartozást elengedik.
- A csődvédelem időszaka alatt családi vagyonfelügyelő ellenőrzi az adós költéseit, amelynek szabadon felhasználható része fejenként nem lehet magasabb a legkisebb öregségi nyugdíj (jelenleg 28 500 forint) másfélszeresénél.
- Az adósságrendezési tervet bíróságon kívüli megállapodással vagy bírósági eljárásban történő szavazással állíthatják össze a hitelezők az adóssal együttműködve, ennek sikertelensége esetén a bíróság dönthet. Bíróságon kívüli sikertelen egyezkedés esetén indul meg a bírósági adósságrendezési eljárás.
- Ha az adós az ötéves adósságtörlesztési időszak alatt fegyelmezetten törleszt - és ha a hitelezők hozzájutottak a meghatározott minimális megtérüléshez -, a bíróság mentesítheti őt a fennmaradó adósságai megfizetése alól.
- Külön szabályok határozzák meg, mely esetekben maradhat lakástulajdonában az adós, aki már az elején jelzi ezzel kapcsolatos elképzelését. Cél a lakhatás valamilyen biztosítása. A vagyon- vagy jövedelemeltitkolás kizárással jár.
- A magáncsőd eljárások koordinálására és adminisztrációjára feláll a Családi Csődvédelmi Szolgálat, amely családi vagyonfelügyelőkkel mint kormánytisztviselőkkel látja el feladatát. E tisztség csak jogi vagy közgazdasági végzettséggel tölthető be, 2018-ig pedig közigazgatási vizsgát vagy jogi szakvizsgát is elvárnak tőlük.
>>> Lájkold a Pénzcentrum Facebook-oldalát, és nem maradsz le semmiről!