Pénzcentrum • 2015. július 4. 14:28
Sokan még mindig nem tudják eldönteni, hogy kiváltsák-e a forintosított hitelüket, mivel számtalan banki ajánlatból válogathatunk. Érdemes azonban sietni, hiszen az adósok többségének csak néhány hete van arra, hogy díjmentesen felmondhassa a hitelét. A Pénzcentrum mutatja, hogy mi alapján érdemes választani a konstrukciók között.
Sok devizahiteles még mindig nem tudja, hogy kiváltsa-e a forintosított kölcsönét, és ha kiváltja, akkor milyen konstrukciót válasszon. A bankok ugyanis kedvezőbbnél kedvezőbb ajánlatokkal bombázzák őket, de mégis, mit kell figyelembe venni ahhoz, hogy hosszútávon se bánjuk meg a választásunkat.
A fő kérdés: fix vagy változó kamatozás
A legnagyobb kérdés az, hogy ha a hitelkiváltás mellett döntünk, akkor
- a törlesztőrészletünket csökkentsük egy változó kamatozású (a forintosított kölcsönök is ilyenek) hitellel, vagy
- fixáljuk a havi törlesztőt 5 évre (esetleg hosszabb időtartamra), a forintosított kölcsönhöz hasonló kamatszinten.
Ha a törlesztőrészlet csökkentés mellett döntünk, akkor egy átlagos méretű hitel esetén (6 százalék körüli THM, 5 millió forint, 12 év hátralévő futamidő) nagyjából 5 ezer forintot takaríthatunk meg havonta.
Amennyiben fixálnánk a törlesztőrészeltet, akkor a mostanihoz hasonló szinten fizethetnénk a kölcsönt, viszont a terheink a fixálás időtartama alatt kiszámíthatóak lesznek. A leggyakrabban előforduló kamatperiódus (a fixálás tartama) az öt éves, de találhatunk 10 éves, vagy akár teljes időtartamra rögzített kölcsönt is.
Mi alapján döntsek?
A hitelkamatok alapját (ahogyan neve is utal rá) a jegybanki alapkamat adja. Mivel ez most rekord alacsony szinten van, ezért olcsón juthatunk kölcsönhöz, viszont a változó kamatozású hiteleknél az alapkamat emelkedése esetén a hitelkamatunk is megugrik, míg a fixált szerződéseknél csak a rögzítés után változhat a törlesztőrészlet.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha megnézzük az elmúlt 10 év alapkamatait, akkor azt láthatjuk, hogy 2013 előtt kizárólag 5 százalék feletti kamatokkal találkozhatunk, ami a mostani kamatszintnél 3,5 százalékkal magasabb, ráadásul csak egy rövid ideig tudott hat százalékos alá süllyedni a kamatszint.
Lényeges, hogy a forintosított kölcsönnél is előfordulhat a havi részlet növekedése, így lehet, hogy még a jelenleginél valamivel magasabb törlesztő mellett is hosszútávon a kamatfixálással járunk jól.