Óvatosan a végtörlesztéssel: nagy árat fizethetsz érte!

Pénzcentrum2015. július 2. 11:58

Sok devizahiteles elégedetlen a forintosított kölcsönével, ők most ingyenesen végtörleszthetnek, azonban minden más adósnak pénzbe kerülhet leváltani régi hitelét. Mennyibe kerül végtörleszteni a hitelünket?

Az alacsony kamatok miatt nemcsak a devizahiteleseknek lehet érdemes kiváltani hiteleiket, a forinthitelesek ugyanúgy találhatnak olcsó ajánlatokat maguknak. A Pénzcentrum utánajárt, milyen szabályok vonatkoznak a végtörlesztőkre.

A törvény szerint ugyanakkora költségeket kell megfizetni előtörlesztés és végtörlesztés esetén. A bankok szabályzatai azonban eltérhetnek ettől, hiszen a törvény maximum értéket határoz meg.

Emiatt előfordulhat, hogy találunk olyan bankot, ahol akár ingyenesen végtörleszthetjük a felvett kölcsönt.

Ennyit kell fizetnünk a banknak

A jelzálogfedezetű hiteleknél 2010. március 1. előtt felvett hiteleknél a törvény nem korlátozza a végtörlesztés díját, akik viszont ezután írták alá a szerződésüket, azoknak a költségeit a törvény maximálja.

A fizetendő díj maximum a végtörlesztett összeg 2 százaléka (lakáshiteleknél 1 százaléka), ha jelzáloglevéllel finanszírozott kölcsönről van szó, akkor 2,5 százaléka (lakáshitelnél 1,5 százaléka) lehet. Ha a lejáratig kevesebb, mint egy év van hátra, akkor legfeljebb fél százalékot kell fizetnünk.

Ezeket a díjakat akkor kell megfizetnünk, ha NEM kamatfordulókor végtörlesztjük a hitelünket.

Ezeket a költségeket számolhatják fel a bankok a fair bank törvény szerint:
Közjegyzői díjak
Értékbecslési díj
Folyósítási díj
Földhivatali díjak (pl.: tulajdoni lap díja, jelzálogbejegyzés díja stb.)
A fizetési számlavezetési díjai


Ez alól kivételt képeznek az alábbiak, ilyenkor nem kell megfizetni a végtörlesztési díjat:

  • Ha az előtörlesztés visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján történt.
  • Ha fennálló tartozás nem haladja meg az egymillió forintot és a megelőző tizenkét hónap alatt nem volt előtörlesztés.
  • Ha a szerződés hatálybalépésétől számított huszonnégy hónap eltelte után első alkalommal teljesített részleges vagy teljes előtörlesztés során, kivéve, ha kiváltják hitelüket, vagy ha az előtörlesztett összeg meghaladja a kölcsönszerződésben meghatározott kölcsönösszeg felét.

Mennyit fizethetünk más hiteleknél?

Ha nem jelzálogfedezetű kölcsönt szeretnénk elő- vagy végtörleszteni, akkor más szabályokkal találkozunk. Ha a szerződésből több mint egy év van hátra, akkor a törlesztett összeg legfeljebb 1 százalékát, ha egy évnél kevesebb, akkor a fél százalékát kell megfizetni. Lényeges, hogy a felszámított díj mértéke nem haladhatja meg a még fennálló kamattartozás mértékét.

Ezek a díjak azonban csak akkor járnak a banknak, ha a meglévő kölcsönünket nem a kamatfordulókor mondjuk fel.

Végtörlesztéskor itt sem számolhat fel költségeket a bank ezekben az esetekben:

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

  • Folyószámlahitelnél
  • Ha az előtörlesztés visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján történt
  • Ha tizenkét hónap alatt egy alkalommal az ügyfél által teljesített előtörlesztés összege nem haladja meg a kétszázezer forintot

Ezzel igazolhatjuk a végtörlesztést

Sokakban felmerülhet, hogy mi a teendő akkor, ha a hitel lejárata után a bank további tartozást követel rajtuk. Milyen dokumentumokkal tudjuk igazolni, hogy már minden tartozásunkat kifizettük?

Jelzáloghitelek esetében a pénzügyi intézmények a végtörlesztés teljesítését követően az ingatlanra bejegyzett zálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom törléséhez hozzájáruló nyilatkozatot adnak az ügyfélnek. A dokumentum kiadásának módját (személyesen, levélben), illetve időpontját az intézmény saját szabályzatai határozzák meg

 - mondta el kérdésünkre Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője.

Aki 2010. június 11. után vette fel a kölcsönét, az a szerződésében biztosan megtalálja ezeket az adatokat:

  • Előtörlesztéshez való jog
  • Előtörlesztés költségei
Azt viszont, hogy milyen dokumentumokat kapunk meg a banktól és hogyan folyik a végtörlesztés, a bank általános szerződési feltételek és a hirdetmények tartalmazzák. Emiatt a végtörlesztéskor vagy a kölcsön kifutásakor érdemes igazolást kérni a bankunktól (ha ezt nem adnák automatikusan), hogy nincs feléjük tartozásunk.
A Diákhitel különlegessége, hogy bármikor költségek felszámítása nélkül elő-, vagy végtörleszthetjük a kölcsönt. Ilyenkor csak annyit kell tennünk, hogy az átutaláskor feltüntetjük, hogy előtörleszteni szeretnénk a kölcsönt.

 

 

Címkék:
hitel, végtörlesztés, díj, előtörlesztés,