Pénzcentrum • 2015. június 29. 16:50
Itt a nyár és sokan azon gondolkoznak, hogy az idei nyaralást már saját nyaralójukban töltsék a drága hotelek helyett. Ehhez azonban a legtöbbünknek hitelre van szüksége. Milyen feltételekkel kaphatunk kölcsönt nyaralóvásárlásra, és miben különbözik ez a lakásvásárlástól?
A nyár beköszöntével sokan áhítoznak nyaralóra a magyar tavak, folyóvizek mentén, ahol a szorgos hétköznapok után hűsölhetnek. Milyen szabályok vonatkoznak a nyaralóvásárlásra és az ezzel kapcsolatos hitelfelvételre?
Nem akármilyen kölcsönt vehetünk fel
- mondta el kérdésünkre Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.
Ez utóbbi azt jelenti, hogy a maximális finanszírozási arány (az igénylő jövedelmi helyzetétől függően) a nyaraló forgalmi értékének 80 százaléka lehet. Ahhoz, hogy fedezetként elfogadható legyen, az üdülő hitelbiztosítéki értékének el kell érni legalább a 3 millió forintot, vagyis hozzávetőlegesen minimum 4 millió forint forgalmi értékűnek kell lennie. Ha ezt az értéket nem éri el az ingatlan, akkor szabad felhasználású jelzáloghitelből vehetjük meg a nyaralónkat.
- tette hozzá Fitos Szilárd.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A földhivatalnál nyaralóként, üdülőként nyilvántartott ingatlanok számítanak nyaralónak (üdülőnek), így ezek után az ingatlanok után nem élhetünk számos kedvezménnyel, amiket a lakásvásárlók megkaphatnak.
Ha ezekkel mégis élni szeretnénk, akkor érdemes lehet olyan helyen (településen) "nyaralót" venni, ahol lakóingatlannak minősülő üdülők közül válogathatunk (pl. Balaton egyes városai).
Ezeket a támogatásokat "bukhatjuk" nyaralóvásárláskor
Több olyan támogatási forma van, amit nem tudunk felhasználni, ha nyaralót veszünk, míg lakásvásárlás esetén ezek sokkal könnyebbé teszik a hitel visszafizetését:
- Fent már említettük a kamattámogatott lakáshitelt, amely üdülő vásárlása esetén nem igényelhető.
- Szintén nem kaphatunk CSOK-ot, ami egyszeri, akár több millió forintos támogatási lehetőséget biztosít a családosoknak lakásvásárlás esetén.
- A lakástakarék pénztári szerződés kizárólag lakáscélra használható fel. Ha mégsem lakáscélra használjuk fel ezt az összeget, akkor elbukjuk a 30 százalékos állami támogatást, amit a befizetett megtakarítási összeg után kapunk.