Pénzcentrum • 2015. június 22. 15:00
Évek óta nem nyílt ilyen jó lehetőség a lakásvásárlásra. Az alacsony kamatok mellett a CSOK is segítheti a vevőket, de milyen hitelt érdemes választani?
A lakáspiac kedvező helyzete és a kibővített "új szocpol", vagyis a Családok Otthonteremtési Kedvezménye kedvező alkalmat ad a lakásvásárlásra, nem is beszélve az alacsony kamatkörnyezetről, amely a megfelelő kölcsön kiválasztása mellett hosszútávon is biztosíthatja, hogy olcsó legyen a hitelünk.
A lakásvásárlóknak jó alternatíva lehet kamattámogatott kölcsönt felvenni, ennek alapfeltételeiről ITT írtunk, az aktuális ajánlatokat pedig ITT találod meg. Miért éri meg kamattámogatott kölcsönt felvenni, és meddig kapjuk a támogatást az államtól?
Akár 20 év is lehet a támogatás tartama
- mondta Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.
Az otthonteremtési kamattámogatás (OTK) keretében viszont az állam minden esetben 5 évig biztosítja a kamattámogatást. Ezek a hitelek viszont használt lakás vásárlására, gyerek nélküli családoknak is elérhetőek.
Mekkora hitelt vehetek fel?
Jogszabályi előírás alapján a maximálisan felvehető hitelösszeg nem haladhatja meg az ingatlanfedezet forgalmi értékének 80 százalékát. Ennek figyelembevételével eltérő lehet az egyes bankok finanszírozási aránya, ennek maximuma jellemzően a hitelbiztosítéki érték 80-85 százaléka, illetve a forgalmi érték 70-80 százaléka.
Milyen díjakat kell megfizetni hitelfelvételkor?
A kezdeti költségeket illetően szinte minden bank kínál díjelengedési akciót, melynek keretében a következő díjak visszatérítésére vagy elengedésére kerülhet sor:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- értékbecslési díj (kb. 30.000 Ft),
- közjegyzői díj (hitelösszeg. kb. 0,5-1 százaléka),
- folyósítási jutalék vagy szerződéskötési díj (a hitelösszeg kb. 1-1,5 százaléka),
- földhivatali költségek.
Időszakonként változhat, hogy melyik bank milyen díjat enged el vagy térít vissza.
Eltérés lehet még esetleg az előtörlesztési vagy végtörlesztési díjak mértékében, valamint a benyújtandó dokumentumokat illetően (Például van olyan bank, amely nem kér munkáltatói igazolást, ha az ügyfél jövedelme bankszámlára érkezik.) Az is változó az egyes pénzintézeteknél, hogy az 5 éves támogatott időszak lejárata után milyen kamatperiódussal megy tovább a hitel (6 havi, 12 havi, 3 éves, 5 éves).