Pénzcentrum • 2015. június 17. 11:02
A devizahitelesek 86 százaléka szívesen fixálná a törlesztőrészletét - derül ki a jegybank friss felméréséből. A forintosított hitelek ingyenes felmondására 91 napunk van, azonban nem érdemes az utolsó pillanatig várnunk a kölcsönünk lecserélésével, mivel több olyan falba ütközhetünk, amelyre nem figyelve könnyen kicsúszhatunk a határidőből.
A devizahitelesek mindössze 14 százaléka nem váltaná át a forintosított kölcsönét fix kamatozású hitelre - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által készített felmérésből. Emellett a devizahitelesek az alacsonyabb törlesztőrészletek miatt is szívesen váltanák ki a szerződéseiket.
Kinek érdemes kiváltani a hitelét?
- mondta Szabó József, az MNB fogyasztóvédelmi igazgatója.
Az alábbi lehetőségekkel lehet élni a hitelkiváltás során:
- Azonos futamidő mellett alacsonyabb kamatú (ezzel együtt törlesztőrészletű) lehet a hitelünk
- Rövidebb futamidő mellett valamivel magasabb törlesztőrészlettel (gyakran alacsonyabb hiteldíjjal)
Így válthatjuk ki a hitelünket
- tette hozzá Szabó. Az alábbi tényezőket kell minden hitelkiváltáskor figyelembe venni:
- Megtakarítható összeg (törlesztőrészlet)
- Futamidő
- Kamatszint
- Teljes hiteldíj mutató (THM)
- Szerződési feltételek
- Egyéb költségek
Az elszámoló levél kézhezvételétől számítva 31. napon módosul a szerződésünk, ettől kezdve mondhatjuk fel a hitelünket ingyenesen. Erre 60 nap áll rendelkezésünkre. Ha nem szeretnénk, hogy a bank figyelembe vegye a hitelfedezeti mutatót és a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót, akkor a 91 napos határidőn belül kell felmondani a hitelünket.
A régi bankunk nem számolhat fel díjakat a hitel felmondásakor, az új banknál viszont lehetnek költségeink. Az ügyfelekért folytatott verseny miatt ezek a költségek sok helyen jóval alacsonyabbak, mint egy teljesen új hitelszerződés kötésekor.
A hitel felmondása után a banknak nem kötelessége mégis továbbvinni a szerződést, ha az ügyfél meggondolja magát. Emiatt az új bankunknál érdemes az előzetes hitelelbírálást megvárni (azaz, hogy biztosan igényelhetjük a kölcsönt), mivel, ha ezt nem tehetjük meg, akkor egy összegben kell törleszteni a tőketartozást a régi bankunk felé.
Mire figyeljünk az új hitelnél?
A forintosítással megszűnt a hitelek árfolyamkockázata, azonban a kamatkockázat továbbra is fennáll. Ez azt jelenti, hogy a későbbiekben a törlesztőrészletünk megugorhat, ha a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) növekedésnek indul.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Érdemes figyelni a hitelközvetítőkre, akik részt vehetnek a hitelkiváltásban, azonban ezért az ügynök nem fogadhat el jutalékot.
Az alacsonyabb törlesztőrészlet vonzó lehet, azonban a kamatok fixálásával kiszámítható hitelhez juthatunk, azonban lehet, hogy ezzel valamivel magasabb törlesztőrészlettel kell számolnunk. Ezt mindenkinek magának kell mérlegelni.
A késedelmes vagy árfolyamgátas hitelek esetén előfordulhat, hogy az új bank elutasítja a hitelkérelmet, de emiatt még nem érkezett panasz az MNB-hez.
A lakás takarékpénztárak (LTP) kiutalási ideje 90 nap, így ha ilyen szerződéssel akarunk törleszteni, akkor érdemes minél előbb elindítani a folyamatot. Ha a megtakarítási időszakból még nem telt el 4 év, akkor az állami támogatást elveszítjük.
Érdemes kiszámolni, mivel járunk jobban:
- Elveszítjük a támogatást, de csökken a törlesztőnk vagy
- Az LTP- lejáratakor elő-, vagy végtörlesztünk, de a kiváltott hitelünk nem lesz kombinált, így a törlesztőrészletünk valamivel magasabb lesz és az LTP-t is tovább kell fizetni (ebből a szempontból a Unit-Linked is hasonló)