Pénzcentrum • 2015. május 26. 11:04
Már csak egy hónapot kell várni arra, hogy élhessünk a családi otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK). Ugyan még nem tisztázott, hogy melyik banknál mikortól igényelhető a támogatás, de lakást már elvileg vehetünk CSOK igénybevételével. Mire kell ügyelnünk a lakásvásárláskor, ha állami segítséget szeretnénk igénybe venni?
A lakáscélú terveiket a CSOK igénybevételével megvalósítani szándékozók július 1-től élhetnek az "új szocpollal". A Hitelnet.hu portál összeszedte, hogy mire kell figyelni a kedvezmény igénylésekor.
Mikor kössünk adásvételi szerződést?
Lakásvásárlás esetén a végleges adásvételi szerződés megkötését követő 120 napos határidőn belül lehet igényelnünk a CSOK-ot.
Ebben az esetben 2015. július 1-jén a kedvezmény iránti kérelmet a hitelintézetnek be is kell fogadnia. Arról jelenleg még nincs pontos információ, mely hitelintézetek és pontosan mely dátumtól fognak CSOK kérelmet befogadni, viszont az adásvételi szerződés aláírását követő 120 napon túl a kedvezmény nem igényelhető.
Ha kifizetjük a teljes vételárat most, utólag megkapjuk a CSOK-ot?
Nem, a CSOK lakásvásárlás esetén kizárólag az adásvételi szerződésben szereplő vételár megfizetéséhez használható fel.
Lakásvásárlás CSOK igénybevételével, hitel nélkül
Az adásvételi szerződésben meg kell jelölni a vételár forrásait, adott esetben az önerő és a CSOK összegét, valamint ezek fizetési határidejét. Fontos információ, hogy a kedvezményt a hitelintézetek a vételár utolsó részeként utalják az eladó számlájára akkor, ha az önerőnk már teljes mértékben kifizetésre került.
Lakásvásárlás CSOK + lakáshitel igénybevételével
Ha a lakásvásárláshoz a családok otthonteremtési kedvezményét és esetlegesen hitelintézeti kölcsönt is igénybe kívánunk venni, akkor ezt az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni.
Ha a CSOK összegét a banki folyósítás előtt egyéb forrásból - például családi vagy egyéb kölcsönből) megfizettük az eladónak, akkor a kedvezmény nem folyósítható.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Milyen fizetési határidőt írjunk az adásvételi szerződésbe?
Korábbi évek lakástámogatási gyakorlatából kiindulva a CSOK-, illetve a CSOK- és hitelügyintézés hozzávetőlegesen 30-45 napot vesz igénybe. Induljunk ki most abból, hogy a CSOK iránti kérelmek száma július 1. után ugrásszerűen megnő, s ebből következően az átfutási idő meghosszabbodhat. Emiatt a CSOK kérelem befogadásától minimum 60 napos ügyintézési idővel célszerű kalkulálni, s a fizetési határidőt is ennek megfelelően megadni az adásvételi szerződésben.
Ha például június elsején kötjük meg az adásvételi szerződést és tudjuk, hogy a CSOK kérelem benyújtására legkorábban július elsején lesz lehetőségünk, akkor az adásvételi szerződésbe fizetési határidőként a július elsejei leadástól számított legalább 60 napot célszerű megadni, vagyis 2015. augusztus 31. előtti fizetési határidőt ne vállaljunk.
Ha még biztosabbak akarunk lenni, akkor akár 2015. szeptember 30-ig is kitolhatjuk a fizetési határidőt, mert egyrészt nem tudhatjuk előre, hogy pontosan mikortól fogadnak be a bankok CSOK kérelmet, illetve mikor tudjuk leadni mi a bankban a kérelmünket, másrészt pedig pontosan nem kalkulálható előre, hogy adott hitelintézetnél ténylegesen milyen átfutási idővel számolhatunk.
Miért célszerű viszonylag hosszabb fizetési határidőt megadni?
Amennyiben a CSOK folyósítására nem kerül sor az adásvételi szerződésben megjelölt fizetési határidőig, akkor vagy módosítani kell az adásvételi szerződést - ami újabb költséggel jár - vagy nyilatkoznia kell ügyvéd előtt az eladónak arról, hogy a fizetési határidő nem teljesülése miatt nem áll el a szerződéstől, illetve meg kell adni az újabb fizetési határidőt.