Ennél hosszabb futamidőt már nem érdemes vállalni

Pénzcentrum2015. május 20. 14:35

Amikor lakáshitelt veszünk fel, általában évtizedekre elkötelezzük magunkat, ezért jól meg kell fontolni, melyik bankot választjuk. A kölcsön igénylésekor az egyik legfontosabb a futamidő kiválasztása. Milyen időtávra érdemes felvenni a lakáshitelünket, és mi az az időtáv, aminél már nem érdemes meghosszabbítani a kölcsön futamidejét?

Sok lakáshitelnél találkozhatunk azzal, hogy a hitel futamideje túlnyúlik 20 éven, de előfordulnak 35 éves futamidőre felvett kölcsönök is. A Pénzcentrum egy hitelszakértőt kérdezett meg arról, hogy miért érheti meg ilyen hosszú futamidőt vállalnunk.

Rövidebb futamidő = kevesebb visszafizetett pénz

Minél rövidebb futamidőre kötelezzük el magunkat, a futamidő végén összességében annál kevesebbet fizetünk vissza. Egy 5 milliós lakáshitelnél például 15 év alatt hozzávetőlegesen 7,9 millió forintot fizetünk vissza, ugyanakkor, ha 20 éves futamidőt választunk, a visszafizetett összeg megközelíti a 9 millió forintot

 - mondta Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.

A futamidő lerövidítésével tehát jelentős mértékben csökkenthető a visszafizetett összeg. Lényeges figyelembe venni azt is, hogy a hitel futamideje ne tartson a nyugdíjas évekig. Nem érdemes 30-35 éves futamidőt választani, mivel 20 év felett a törlesztőrészletünk már alig csökken, míg a visszafizetett összeg tovább növekszik.

Törekedjünk a biztonságra!

A futamidő megválasztásánál nemcsak a minél rövidebb futamidőt kell szem előtt tartani, hanem mindenképpen olyan időtáv mellett kell dönteni, amelyre számolt törlesztő részletet biztonsággal tudunk vállalni. Az általunk választott törlesztő részletet hosszú távon kell, hogy tudjuk fizetni, így a döntéskor arra is gondolni kell, hogy esetleges átmeneti pénzügyi gondok esetén is szerződésszerűen tudjunk törleszteni.

A háztartás jövedelmi helyzetétől, a hitelösszegtől függően tehát vannak olyan esetek, amikor 15 évet meghaladó futamidő lehet ideális. Ha anyagi helyzetünk pozitívan alakul, az előtörlesztés lehetőségével minden pénzintézetnél élhetünk.

Meg kell felelni a központi szabályoknak is

A futamidőt az adós az életkori előírások figyelembevételével egy bizonyos szintig saját maga megválaszthatja.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Vannak azonban korlátozások is. 2015. január elsejétől alkalmazzák a bankok a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató (JTM) szabályt. Az ennek való megfelelés azt jelenti, hogy nettó 400 ezer forint alatti jövedelem esetén az adós összes havi törlesztő részletének bele kell férnie az igazolt jövedelem 50 százalékába, nettó 400 ezer forint feletti jövedelem esetén a 60 százalékába

- teszi hozzá Fitos. A JTM-nek való megfelelés viszont sok esetben csak a futamidő kitolásával érhető el.

Az ideális futamidő tehát egyénre szabott, egyrészt meg kell felelni a JTM-nek és a felső életkorhatárnak, másrészt azt a futamidőt kell választani, amely esetén az adott törlesztő részlet biztonsággal vállalható.

 Emellett viszont érdemes törekedni a minél rövidebb időtávra is, hiszen így jóval kevesebbet kell visszafizetni a banknak.

 

Címkék:
hitel, lakáshitel, futamidő,