Pénzcentrum • 2015. május 19. 06:02
A devizahiteles elszámolásban eddig 744 milliárd forintot kaptak vissza az ügyfelek, és a végösszeg várhatóan 1000 milliárd forintot fog kitenni. Az adósokban felmerül a kérdés, hogyan kell adózni a visszatérített összeg után, illetve, hogyan kell feltüntetni az elszámolt összeget az adóbevallásban.
Egyre közeledik az adóbevallás határideje, május 20. Az idei bevallásban semmiképp nem kellene törődni a devizahiteles elszámolás után visszakapott összegekkel, hiszen ebben az évben a tavalyi jövedelmünkről számolunk be. Ennek ellenére kíváncsiak voltunk, mi a szabály erre vonatkozóan. Kell-e egyáltalán adózni a visszakapott pénz után?
- tájékoztatta a Pénzcentrumot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Nem kell tehát adózni a visszakapott pénz után. De vajon miért?
- mondta el a Pénzcentrumnak Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója.
A kérdést egyébként a Kúria ítéletéből is le lehet vezetni, hiszen az így visszatérített összegeket az adósoknak be sem kellett volna fizetnie. Emiatt ezt az összeget adózási szempontból úgy kell kezelni, mintha a befizetés és a visszatérítés nem történt volna meg.
Kik kapnak vissza pénzt?
A devizahiteles elszámolás során nagyjából 2,1 millió levelet küldtek ki a bankok, ebből nagyjából 700 ezer szerződésnél a tartozásból vonták le a visszajáró összeget, mivel még élő szerződésekről van szó. A többi hitelnél, nagyjából 1,4 millió lezárt szerződésnél viszont az ügyfelek készpénzt kaphatnak vissza a bankjuktól.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ezek között a kölcsönök között találunk lakáshiteleket és szabad felhasználású jelzáloghiteleket, ezek általában olyan szerződések voltak, amelyeket végtörlesztettek, vagy másik hitellel kiváltottak. A lezárt szerződések között viszont jellemzőbbek voltak az autóhitelek és a személyi kölcsönök, mivel ezek között sok olyat találunk, aminek lejárt a futamideje.
A devizahiteles elszámolások egyébként 2015 tavaszán (jelenleg is) folynak, míg a forinthitelek elszámolásai a nyár folyamán kezdődnek, és ősz során zárulhatnak le.
Lényeges kiemelni, hogy a még élő szerződések esetén a tartozásból vonják le a visszatérített összeget. Esetükben sem kell feltüntetni az adóbevallásban a visszajáró pénzt.
Kinek nem jár az elszámolás?
- A hitelkártya adósoknak
- A folyószámla adósoknak
- A vállalati és céges ügyfeleknek
- Akik 2004. május 1. előtt kötötték a szerződést
- Akiknek 2009. július 26. előtt szűnt meg a szerződésük (kivéve a követeléskezelőhöz átkerült hitelek)