Pénzcentrum/Portfolio • 2015. május 15. 16:03
Sok devizahiteles elégedetlen a banki elszámolással, számukra a jogorvoslati lehetőségek a részletes elszámolás kikérésével kezdődnek, és a banknak benyújtott panasszal folytatódnak. Mit tehet az az ügyfél, aki elégedetlen a hitelezője válaszával?
A bank elutasító válaszának kézbesítését követően 30 napon belül lehet a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) eljárását kezdeményezni, aminek lehetőségéről a pénzügyi intézmény tájékoztatja az adóst. A PBT-hez az alábbi esetek valamelyike miatt benyújtott határozott kérelemmel lehet fordulni:
- ha az ügyfél szerint az elszámolás helytelen adaton vagy számítási hibán alapul (meg kell jelölni, melyiket tekinti hibásnak),
- ha a pénzügyi intézmény elmulasztotta elszámolási kötelezettségét,
- ha a pénzügyi intézmény késedelemre hivatkozva utasította el a benyújtott panaszt, holott időben érkezett be hozzá.
Ellene nincs fellebbezésnek helye, de jogorvoslat polgári nemperes és peres eljárásban is lehetséges. Ezt az adós lakóhelye szerint illetékes törvényszék székhelyén működő járásbíróságon (a Fővárosi Törvényszék illetékességi területén a Pesti Központi Kerületi Bíróságon) folytatják le, az eljárás a Pénzügyi Békéltető Testület határozatának kézbesítése után 30 napon belül indítható. A nemperes eljárás megindítására vonatkozó kérelmet a Pénzügyi Békéltető Testületnél kell benyújtani a Járásbíróságnak címezve. A Pénzügyi Békéltető Testület továbbítja a kérelmet az ügy irataival együtt az illetékes járásbíróságnak.
A deviza alapú hitelesek által kézhez kapott elszámolási értesítők tartalmát, a - jelentős mennyiségű adat ellenére - leginkább közérthető formáját a jegybank 20-22 fogyasztóvédelmi civil szervezettel közösen alakította ki, a pénzügyi intézmények számára kötött formátumban és tartalommal. Az értesítők felépítése a következő:
- 1. a tisztességtelenül elvont összeg mértéke, a visszafizetéssel az elszámolás eredménye;
- 2. a forintosítás és az azzal kapcsolatos szerződésmódosítás;
- 3. a további tájékoztatási és jogorvoslati lehetőségek.
Azt azonban lényeges megemlíteni, hogy a jogorvoslatok nem a PBT-nél kezdődnek, de mihez kezdjünk először, ha elégedetlenek vagyunk az elszámolással?
Kérjük ki a részletes elszámolást!
Első lépésként kérjük ki a részletes elszámoló levelünket, és ellenőrizzük (hozzáértő ismerős vagy szakember segítségével), hogy milyen hiba lehet az elszámolásban, milyen adatok nem stimmelnek a hitel korábbi történetéhez képest.
Ilyen lehet az például, ha a bank korábban egyoldalúan kamatot emelt, mégsem jár visszatérítés emiatt. Természetesen előfordulhat ebben az esetben is, hogy valamilyen kedvezmény "elviszi" az így visszatérítendő összeget, így alaposan át kell tanulmányozni az elszámolásunkat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Nyújtsunk be panaszt a banknak!
A részletes elszámolás kikérése és alapos vizsgálata azért is fontos, mert a banknak benyújtott írásos panaszban pontosan le kell írni, hogy milyen problémánk van az elszámolással.
A bank 60 napon belül köteles válaszolni a panaszunkra, annak helyt adva, vagy elutasítva azt.