Pénzcentrum • 2015. április 30. 11:05
Lakásvásárláskor azzal szembesülünk, hogy akár évtizedekre el kell köteleződnünk egy bank felé. Ezért aztán nem mindegy, hogy melyik szolgáltatónak melyik kölcsönét választjuk, hiszen nem mindig az a legolcsóbb, ami elsőre annak tűnik. Mégis milyen hitelt érdemes felvenni, és hogyan választhatjuk ki a nekünk legjobb bankot?
Lakás vásárlásakor a legtöbben kénytelenek vagyunk hitelt felvenni, hogy családunk igényeit kielégítsük. A lakáshitel futamideje miatt azonban ez a döntés évtizedekre szóló kapcsolatot jelenthet a bankunkkal, így érdemes megfontolni, hogy mi alapján választunk hitelezőt. Természetesen a termék sem mindegy, ma már a legtöbb banknál hat százalék alatti kamatozású hiteleket találunk, de nem ritka az öt százalék körüli teljes hiteldíj mutató (THM) sem.
Hogyan válasszunk hitelt?
A legfontosabb kérdés, amit el kell dönteni, hogy
- Változó kamatozású vagy
- Fixált törlesztőrészletű hitelt vegyünk fel.
A változó kamatozású kölcsönök törlesztőrészlete 3, 6 vagy 12 havonta változhat, mivel ezek kamatai a 3, 6 vagy 12 hónapos futamidejű BUBOR-hoz (budapesti bankközi kamatláb) vannak kötve. Ezeknél a hiteleknél a referencián felül a kamatfelárral is számolni kell. A fair bank törvény értelmében ez csak a jegybank által meghatározott kamatfelár-változtatási mutatók alapján változhat.
A fix kamatozású hitelek kamatát a bank öt évre rögzíti a legtöbb esetben, de ezen kívül előfordulhat 3, 10, 15, 20 éves, sőt, akár a teljes futamidőre történő fixálás is. Ez persze kamattöbblettel jár, vagyis a kiszámíthatóságért cserébe magasabb a kezdeti törlesztőrészlet. Lényeges, hogy a törlesztőrészlet rögzítésével a kamatváltoztatási mutató szerint módosulhat a kamat, ami rögzíti a kamatváltoztatás szabályait.
A kamatozás kiválasztásakor azt kell eldöntenünk, hogy bevállaljuk a gyakori törlesztőrészlet változást az 5-10 ezer forintos alacsonyabb részletért, vagy inkább többet fizetünk havonta, de kiszámíthatóak lesznek a részleteink. Azt is érdemes lehet megfontolni, hogy amennyiben a változó kamatozást választjuk, akkor a fixált részlet és a változó részlet közötti különbséget megtakarításként félretesszük (pl. lakástakarék pénztárba), amit
- A törlesztőrészlet megemelkedése esetén előtörlesztésre fordíthatunk és
- A bankok akár további kamatkedvezménnyel jutalmazhatnak minket.
Melyik bank adja a legjobb ajánlatot?
A Hitelnet.hu segítségével megnéztük, hogy melyik banknál találjuk jelenleg a legjobb ajánlatokat 15 éves futamidő és 7 millió forintos hitelösszeg mellett. A hitelek vizsgálatánál feltételeztük, hogy a jövedelmünk az adott bankhoz érkezik.
A változó kamatozású kölcsönöknél a K&H ajánlata a legolcsóbb jelenleg, 53 ezer forintos törleszőrészlettel, de az MKB és a CIB hiteleinél csak valamivel több, mint ezer forinttal magasabb a havi részlet.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fix kamatozású hiteleknél szintén a K&H adja a legolcsóbb ajánlatot az öt évre rögzített törleszőrészletű kölcsönök között, 59 ezer forintos havi fizetendővel számolhatunk a bank esetében. A változó kamatozású termékekhez képest itt még szorosabb a mezőny, a legolcsóbb és a legdrágább kölcsön között csak 4 ezer forint eltérés van a törlesztőrészletben. Érdemes megemlíteni, hogy több bank ajánl ennél hosszabb távra fixált részleteket, azonban ezeknek a kamata valamivel magasabb.
Természetesen a lakáshitelek esetén is úgy érdemes gondolkodni, mint minden más pénzügyi terméknél.
Lényeges, hogy a legtöbb bank szoros kapcsolatban áll egy vagy több biztosítóval, így, ha biztosításainkat is a partnernél kötjük meg, akkor további kedvezményeket kaphatunk.