Pénzcentrum • 2015. április 20. 14:24
A devizahiteles autóhiteleseknek és a személyi kölcsönnel rendelkező ügyfeleknek is van már lehetőségük forintosítani a hitelüket piaci alapon. Az ajánlatban kedvező kamatozást ígérnek az ügyfeleknek, két feltétel teljesülése esetén. Kinek éri meg ezzel kiváltani a kölcsönét?
- mondta Nagy Márton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója múlt héten. A részletek még nem ismertek, az azonban látszik, hogy 290 ezer adósnak jelenthet megoldást az intézkedés. A folyamat már piaci alapon is elindult, mivel az Erste múlt héten jelent meg a nem jelzáloghiteles devizahiteleseknek szóló forint alapú személyi kölcsönével.
Kinek jelenthet megoldást?
A deviza alapú autóhiteleseknek és a személyi kölcsönt felvevőknek egyaránt jó megoldást kínálhat az új személyi kölcsön. A szabad felhasználású jelzáloghitelesek is választhatják ezt a kölcsönt, ha meg akarnak szabadulni a jelzálogtól, de nekik nagy valószínűség szerint kamatemelkedéssel kell számolniuk, így ez nem nekik szól elsősorban.
A hitelkártya tulajdonosok és a folyószámlahitelesek viszont kimaradnak az elszámolásból, így számukra ez a konstrukció ezért nem elérhető. Lényeges, hogy a kedvezményes kamat csak akkor jár, ha
- a hitelkiváltás ténylegesen megtörténik és
- az adósnak legalább a minimálbért elérő jövedelem-jóváírása érkezik az Erste bankszámlájára.
Tényleg kedvezőek a kamatok
Ha a fenti kitételek teljesülnek, akkor 13,99 százalékos kamattal számolhatunk, ami igen kedvező kamatszintnek számít. A kedvező kamatozás mellett a folyósítási díjat (a szerződött összeg 1 százaléka) is megúszhatjuk, ha nem erstés hitelt váltunk ki. Így a felvett kölcsön méretétől függően 15,07 és 16,68 százalék között mozoghat a teljes hiteldíj mutató (THM) akár autóhitelt, akár személyi kölcsönt váltunk ki.
Lényeges, hogy a kiváltó hitelnek a kamatperiódusa 3 év, vagyis a törlesztőrészlet 3 évig fix és csak háromévente változhat. A minimális futamidő egyébként ehhez illeszkedik, vagyis 36 hónap lehet.
Megéri kiváltani a hitelt?
A két fő célcsoport az autóhitelesek és a személyi kölcsönösök, azonban az ő kamataik eltérőek lehetnek. Az MNB adatai szerint a svájci frank alapú autóhitelesek kamatlába a legutóbbi adatok szerint 8 százalékos. Ez jóval alacsonyabb, mint az ajánlatban szereplő kölcsöné, viszont cserébe az adósok megszabadulhatnak az árfolyamkockázattól.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Akármelyik hitel kiváltásáról is legyen szó, érdemes két dolgot megvárni:
- Az elszámolási értesítőt, amiben az egyoldalú kamatemelés hatását megszüntetett, alacsonyabb kamatszintet láthatunk.
- Az autóhitelek és személyi kölcsönök forintosításának tervezetét, amit csütörtökön lengetett be az MNB.
Ennyivel csökkenhet a törlesztő
Az autóhiteleket nem érdemes kiváltani (ha csak a havi fizetendőt figyeljük), hiszen a törlesztőrészlet egyértelműen növekedhet, igaz, az árfolyamkockázat kiesése miatt nekik is érdemes lehet elgondolkodni a hitelük lecserélésén. Ebben az esetben 42 ezerről 46 ezerre nőhet a törlesztőrészletük.
A személyi kölcsönöknél viszont a kamatkülönbség annyira kicsi, hogy csak kismértékben növekszik meg a törlesztő, viszont az árfolyamkockázat itt is kiesik, tehát sokkal inkább megéri kiváltani a személyi kölcsönöket. Nekik csak valamivel több mint ezer forinttal nőne a törlesztőjük. Lényeges kiemelni, hogy mivel az átlagos személyi kölcsön csupán 447 ezer forintot tesz ki, ezért ezek a kölcsönök valószínűleg magasabb kamattal váltható ki (20,49 százalék).
A Pénzcentrum vezető szerkesztője, Nagy Bálint ebben a témában nyilatkozott vasárnap az RTL Klub híradójának: