Pénzcentrum • 2015. április 16. 06:01
Jelentősen kibővül július 1-jétől a családok otthonteremtési kedvezménye. A bevállalósak akár 3 millió 250 ezer forintot is kaphatnak, de a kisebb családok is nagyon jól járhatnak. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Milyen célokra igényelhető a CSOK?
1. 2008. július 1-jén vagy azt követően kiadott
- építési engedéllyel rendelkező és legalább "B" tervezett energetikai minősítésű új, összkomfortos lakás építéséhez
- használatbavételi engedéllyel, vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal és legalább "B" energetikai minősítéssel rendelkező új lakás vásárlásához
2. Legfeljebb 350 ezer Ft/nm vételárú, legalább komfortos, használt lakás vásárlásához; de a vételár nem haladhatja meg a területileg meghatározott vételár maximumot, melyek a következők:
- Közép-Magyarország (Budapest és Pest megye) - Budapesten: 35 millió forint; városokban: 28 millió forint; egyéb településeken: 23 millió forint.
- Dunántúl (Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém, Győrr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Baranya, Tolna, Somogy megye) - megyeszékhelyeken: 28 millió forint; városokban: 23 millió forint; egyéb településeken: 18 millió forint.
- Alföld és Észak (Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye) - megyeszékhelyeken: 25 millió forint; városokban: 19 millió forint; egyéb településeken: 16 millió forint.
3. Meglévő, legalább komfortos (vagy a bővítéssel azzá váló) használt lakás bővítéséhez.
Ki igényelheti a CSOK-ot?
- Életkortól függetlenül a természetes személyek már meglévő gyermekek és a terhesség betöltött 24. hetét követően a magzat vagy ikermagzat után.
- A 40. életévüket be nem töltött házaspárok a nevelt gyermekek számától függetlenül, minimum egy, legfeljebb két gyermek vállalása esetében (megelőlegezett kedvezmény), akár használt lakóingatlan esetén is.
Ki után vehető igénybe a CSOK?
A kedvezményre jogosult igénylő a vele közös háztartásban élő, általa eltartott és a felépített vagy megvásárolt lakásba vele együtt beköltöző:
- vér szerinti és örökbe fogadott gyermek után
- gyámsága alatt álló, legalább legalább 1 éve vele együtt élő és általa eltartott gyermek után
- a fiatal házaspár - a meglévő gyermekei számától függetlenül - legfeljebb két születendő gyermek után.
Ki minősül gyermeknek?
- a magzat vagy ikermagzat a terhesség betöltött 24. hetét követően
- aki az igénylő eltartottja, de nem töltötte be a 16. életévét, vagy a 25. életévét nem töltötte be, de oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, vagy a 16. életévét betöltötte, de legalább 1 éve megváltozott munkaképességű személy.
Milyen határidők vannak a megelőlegezett CSOK-nál?
A gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő 1 gyermek vállalása esetén 4 év, 2 gyermek vállalása esetén 8 év. A rendelkezésre álló időtartam a használatba vételi engedély kiadásának, vagy a használatbavétel tudomásulvételének napjától, illetve az adás-vételi szerződés megkötésének időpontjától kezdődik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ki szerezhet tulajdont a kedvezménnyel érintett lakásban?
A kedvezménnyel érintett lakásban az igénylőnek vagy a támogatottnak minimum 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie. A lakásban a támogatott személyen kívül csak az általuk eltratott gyermek szerezhet tulajdont. Házaspár és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonjoggal kell rendelkeznie.
Mitől függ a CSOK mértéke?
A kedvezmény összege függ a meglévő, a terhesség 24. hetét betöltött magzat vagy ikermagzat és a vállalt gyermekek együttes számától; a lakás hasznos alapterületétől; és a lakás energetikai besorolásától.
Mennyi lehet a CSOK összege?
Hogyan kerül folyósításra a CSOK?
Új lakás építése és bővítés esetén a készültségi fokkal arányosan, utólagosan (a CSOK utolsó részletét a használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány kiadását követően utalják).
Vásárlás esetén egy összegben történik a folyósítás
Hol kell igényelni a CSOK-ot?
A kérelmet és a mellékleteket - szerződéssel rendelkező - hitelintézethez (kereskedelmi bankok, jelzáloghitel intézetek, takarékszövetkezetek) kell benyújtani
Mire kell még odafigyelni?
- A CSOK-ot csak az veheti igénybe, akinek, vagy házastársának, gyermekének, együttköltöző családtagjainak nincs lakástulajdona és/vagy állandó használati joga, illetve önkormányzati tuladonban lévő és szolgálati munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya vagy lízingelt lakása.
- Saját erőként kell számításba venni a korábban - 5 éven belül - értékesített lakás eladási árát. Ez az összeg csökkenthető.
- Az igénylőnek (mindegyiknek) köztartozásmentes adózónak kell lennie, illetve rendelkeznie kell bejelentett, minimum fél éve fennálló társadalombiztosítási jogviszonnyal.
- A kedvezmény folyósítását követően 1 éven belül - érvényes lakcímkártyával - kell igazolni, hogy a lakás mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttlakását vagy együttköltözését a kérelem benyújtásakor vállalták.
- A CSOK-kal érintett lakásra - 10 évig - a magyar állam javára jelzálogjog, és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. A kedvezménnyel érintett lakást ezen időszak alatt haszonélvezet vagy használati jog nem terhelheti.