Pénzcentrum • 2015. április 13. 06:00
A devizahiteles értesítők megérkezése után sokakban felmerül a kérdés, hogy érdemes-e kiváltani a forintosított kölcsönüket, vagy elfogadják a bankjuk által nyújtott konstrukciót. Az új hitellel akár hosszútávra fixálható is a havi törlesztés, de ennek a stabilitásnak ára van.
Néhány héten belül már minden devizahiteles kezében tarthatja a banki elszámoló levelét, és ha az adós nem elégedett a felkínált, forintosított hitelével, akkor 60 nap áll rendelkezésére, hogy díjmenetesen felmondja a hitelét, valamint további 90 nap, hogy visszafizesse azt. Ez éppen elegendő idő arra, hogy az ügyfél alaposan körbenézzen a piacon, és adott esetben egy új hitelt vegyen fel még kedvezőbb feltételekkel.
Nem véletlen, hogy egyre több bank jön ki kifejezetten az elszámolásban érintett ügyfeleknek szóló kiváltó hitellel, de érdemes végigbogarászni a részleteket, majd kalkulálni a törlesztőket és a díjakat, mert nem mindenkinek éri meg felmondani a forintosított devizahitelét.
A kamatkedvezményeket feltételekhez köthetik
A legtöbb banknál meglehetősen alacsony kamatokkal, és folyamatos akciókkal próbálják megnyerni a hitelüket kiváltani kívánó ügyfeleket. Azt, hogy hol, mennyit kellene fizetni már pár perc alatt kiszámítható akár online is a bankok és közvetítők különböző kalkulátoraival, azonban érdemes a kalkulátorok mögé is nézni.
Amennyiben már a számlánkat is a jelzáloghitelező bankunknál vezetjük, akkor sok esetben nem csak a kedvezményes számlavezetési díjat, de a hitel kamatkedvezményét is megfelelő mennyiségű jóváíráshoz, vagy tranzakcióhoz köthetik. Olyan konstrukcióval is találkozhatunk, ami bizonyos összeg felett nyújt kedvezményes kamatot. Lakáshiteleknél több banknál is előfordul, hogy kedvezményes kamatért cserébe a lakásbiztosítást cégcsoporton belül kell megkötnünk.
Nem mindegy, milyen díjakat kell megfizetnünk
Ugyan az elszámolási értesítő levél kézhezvétele után 60 napunk van arra, hogy díjmentesen felmondjuk a hitelünket, de a bankváltáskor a kiváltó hitel felvételhez kapcsolódó költségeket már nem biztos, hogy elengedi, vagy visszatéríti az új bank. Ez az új hitelezőn múlik, mindenesetre ezekre a díjtételekre mindenképp érdemes rákérdeznünk a kinézett új bankban a kiváltó hitel igénylése előtt:
- Közjegyzői díjak
- Értékbecslési díj
- Folyósítási díj
- Földhivatali díjak (pl.: tulajdoni lap díja, jelzálogbejegyzés díja stb.)
- A fizetési számlavezetési díjai
Emellett mindenképp érdemes tájékozódnunk arról, hogy milyen rendszeres költségei vannak a hitelnek, ugyanis nem biztos, hogy ezek megjelennek a törlesztőrészletben. Ezek ugyanis a kamatokon felül akár további egy-két százalékkal is megnövelhetik a hitelünk költségeit.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Fixálhatjuk a törlesztőrészletünket
A forintosított hitelek törlesztőrészletei három havonta változhatnak, ugyanis a három hónapos BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) az a referenciaérték, amihez a kamatozást kötik. Erre jön rá a kamatfelár, ami a hátralévő futamidő függvényében változó ideig rögzített. Ha a hátralévő futamidő 3 és 9 év között van, akkor 3 év, ha 9 és 16 között, akkor 4 év, míg ha 16 év felett van, akkor 5 év a kamatfelár-periódusa a forintosított devizahiteleknek (lásd az infografikát).
A hitelkiváltó ajánlatok között azonban nem csak ilyen, referenciához kötött kamatozású, hanem fix kamatozású ajánlatokat is találunk.
Lényeges, hogy a rögzítésnek általában "ára van", ami a valamivel magasabb törlesztőrészletben jelenik meg, viszont ezért cserébe a hosszabb kamatperiódus alatt kiszámíthatóságot biztosít a fixálás, hiszen a piaci kamatmozgások nem befolyásolják a havi törlesztőrészletet.