Így faraghatod le a hiteled költségeit

Pénzcentrum2015. március 31. 14:33

A lakáshiteleket szinte mindenki ismeri, azonban a szabad felhasználású jelzáloghitelek népszerűsége visszaesett az utóbbi időben Pedig olcsó megoldást nyújthatnak ezek a kölcsönök, akár saját vállalkozást indítanánk, akár egy garázst vásárolnánk autónknak. Szakértővel jártunk utána, mikor melyik hitelt érdemes választanunk.

Egy olvasónk levelében panaszkodott arra, hogy lakásfelújításra lakáshitel helyett szabad felhasználású jelzálogszerződést kötött a bankjával, pedig ha lakáshitelt választja, sokkal alacsonyabb részleteket kellene fizetnie. Mutatjuk a két kölcsön közötti különbségeket.

Melyik hiteltípus a népszerű?

A szabad felhasználású jelzáloghitelek (SZFJ) az utóbbi időben kissé háttérbe szorultak. Az ügyfelek elsődlegesen lakáscélú jelzáloghitelek és hitelkiváltó kölcsönök iránt érdeklődnek - monda el kérdésünkre a Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője. Ennek egyik oka, hogy lakáshitelt az alábbi célokra használhatjuk fel:

  • Lakásvásárlás
  • Lakásépítés
  • Lakásfelújítás
  • Lakáskorszerűsítés
  • Üdülő, nyaraló vásárlása

Azonban garázsvásárlásra nem vehetünk fel lakáshitelt, ilyen esetben a legolcsóbb megoldás a szabad felhasználású jelzáloghitel, de sokan például a vállalkozásuk beindításához veszik fel ezt a kölcsönt.

A felvett összeg is eltérő

Nem csak a felhasználás célja más, hanem a hitel egyéb jellemzői is eltérnek, így a felvett összeg és a futamidő is eltér a két hiteltípusnál. Míg a lakáshitelek átlagos összege hétmillió forint körül mozog és a futamidő 15-20 év szokott lenni, addig a SZFJ-k átlagos összege jellemzően 3 millió forint körüli, amit átlagosan 10 éves futamidőre vesznek fel az ügyfelek. Fontos azonban leszögezni, hogy amikor a bankunkat felkeressük elsősorban ne a hitelösszeg szerint keressük meg a nekünk megfelelő kölcsönt, hanem a felhasználás célja szerint.

Amennyiben lehetőségünk van jelzálogjogot bejegyezni az ingatlanunkra, akkor jóval alacsonyabb kamattal vehetünk fel kölcsönt, akár lakáscélú, akár szabad felhasználású hitelről van szó.

A fair bank törvény erre is hatással van

A fair bank törvény hatályba lépése óta a hitelek kamatozása sokkal átláthatóbb lett, igaz több mindenre kell odafigyelni az igényléskor. A legfontosabb azonban az, hogy milyen gyakran változhat a törlesztőrészletünk. Ez alapján a Hitelnet kalkulátorával számolva a legkedvezőbb lakáshitel ajánlatok következők (7 millió forint 20 évre):

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

  • Három hónapos kamatperiódus mellett már 4,5 százalékos teljes hiteldíj mutatójú (THM) kölcsönt is találunk, 43 ezer forintos törlesztőrészlet mellett.
  • Ha viszont hosszabb időre, öt évre fixálni szeretnénk a törlesztőt, akkor már 6,1 százalékos THM-el kell számolnunk, ami 48 ezer forintos törlesztőt jelent havonta.

A szabad felhasználású jelzáloghitelek kamatai viszont a kalkulációnk szerint ennél valamivel magasabbak (3 millió forint 10 évre):

  • A változó kamatozású, három havonta módosulható kölcsön 6,6 százalékos THM mellett elérhető, így a törlesztőrészlet 33 ezer forint lesz havonta.
  • Itt is lehetőség van a törlesztők fixálására, ha öt évig biztos ugyan akkora összeget szeretnénk fizetni, akkor 8,17 százalékos THM mellet tehetjük ezt meg, ami a részletek emelkedésével is jár. Így a havi törlesztőnk 36 ezer forint lenne.

 

Címkék:
hitel, lakáshitel, jelzáloghitel, kamat,