Pénzcentrum • 2015. február 19. 06:00
Sok magyar családnak jelenthet kiutat az adósságcsapdából a magáncsőd bevezetése. A részletek ugyan még ne ismertek, azonban szakértő segítségével megnéztük, hogyan működhetne jól a magáncsőd rendszere hazánkban.
Sokan várják a magáncsőd bevezetését Magyarországon, ugyan a szabályozás részleteit még nem ismerjük, az egyeztetés még nem kezdődött meg a szakmai szervezetekkel. Megnéztük, hogy mi a magáncsőd és milyen rendszer kialakítására számíthatunk Magyarországon.
Mit jelent a magáncsőd intézménye?
Csődvédelmet akkor kérhet az adós, ha negatív vagyona keletkezik (például: a lakáshitele van, egy évig munkanélküli lesz, feléli a tartalékait és a lakáshitel mérete a lakás értékét meghaladja), vagyis az adósságai meghaladják a teljes vagyonát. A csőd tartama alatt minden szabad jövedelemforrást a törlesztésre kell fordítani egy felügyelő folyamatos ellenőrzése mellett.
Mikor születhet meg a törvény?
A törvény részleteinek szakmai szervezetekkel való egyeztetése még nem kezdődött el, de hamarosan erre is sor kerül, mivel áprilisban be kell nyújtani a törvénytervezetet az országgyűlésnek. Ez azt jelenti, hogy április során megszavazhatja az országgyűlés a szabályozást, a hatályba lépés (vagyis, hogy mikortól kérhetünk csődvédelmet) még kérdéses.
Milyen hosszan lehet "gyámság" alatt az adós?
Szintén sarkalatos pont, hogy milyen hosszú legyen a magáncsőd ideje.
- mondta a Pénzcentrumnak Felfalusi Péter, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (MAKISZ) elnöke. A magáncsőd ideje alatt az adós a fizetésének minimálbér (vagy egyéb törvényben meghatározott mennyiségű havi pénzmennyiség) feletti részéről a csődbiztos rendelkezne, abból az adósságot törlesztené. A csődvédelem lejártával az adós minden terhétől megszabadulna, attól függetlenül, hogy sikerült-e visszafizetni mindent, vagy sem.
Hogyan nézhet majd ki a rendszer?
Ugyan még hivatalos információnk nincs a magáncsőd részleteiről, azonban érdemes lehet a megfelelő helyen meghúzni a határokat, ugyanis egy rossz rendszer:
- Sokba kerülhet az államnak
- Növelheti a fekete jövedelmek arányát
- A ténylegesen bajbajutottakon nem segít
Felfalusi Péter szerint:
Mi az a vagyonfedezeti arány?
Lényeges, hogy a belépésre jogosultaknak mekkora vagyonfedezettel kell rendelkeznie. Ez az arány mutatja meg azt, hogy a jelenlegi vagyon (megtakarítások, ingatlanok stb.) az adósság mekkora részét fedezi. A rendszer megfelelő működéséhez ugyanis legalább 25 százalékos arányra lenne szükség, de 50 százalékos arány sem elképzelhetetlen a szakértő szerint.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mit tehet meg a csődbiztos?
Az ellenőrizési jogkörök kialakítása is fontos kérdés, ugyanis hiába megfelelő a rendszer, ha a csődbiztosok túl kevés vagy túl sok jogosultsághoz jutnak, akkor a magáncsőd intézménye nem tudja betölteni a neki szánt szerepet.
Milyen a jó magáncsőd?
- tette hozzá Felfalusi Péter. Efelett ugyanis problémák léphetnek fel:
- Túlzott hitelfelvételre buzdít, amit az adós eleve nem akar visszafizetni
- A feketegazdaság bővülését segíti
- Az állam számára túl drága a fenntartása
Ezeket a problémákat a szakmai szervezetek és az Igazságügy Minisztérium (a következő hetekben kezdődő) egyeztetései során vitatják meg, ahol a csődvédelem részleteit fogják tárgyalni.
"Meghatároznánk a pénzügyi tervben, hogy az egyes adósságtípusokba, osztályokba sorolt tartozások esetében milyen hosszú az a fix időszak, ameddig törleszteni kell, hasonlóan más csődeljárások gyakorlatához." - mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások minisztériumának államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában.
Az iparági pletykák szerint egyébként a belépéshez szükséges minimális összeget 200 ezer forintban, a maximális összeget pedig 40 millió forintban határoznák meg. A szakértőnk véleménye szerint ezek a határok inkább 1,-2 millió és 20 millió forint között kellene lenniük.