Portfolio • 2015. február 13. 13:57
Elszámolási kalkulátorral állt elő néhány honlap az elmúlt hónapokban. E gyenge kísérletek azonban akár egy millióval is félrevihetik a devizahiteleseket a számítás során, amikor arra kíváncsiak, mennyi jár nekik vissza személy szerint.
Mindentudó kalkulátor ugyanis nem létezik ebben a témában. Sőt, a Portfolio elemzőjének véleménye szerint nincs is értelme ilyen, széles tömegek (több bank ügyfelei) által használható kalkulátort létrehozni, abba ugyanis például egy 10 éves eltelt futamidejű annuitásos (egyenlő törlesztőrészletű) hitel esetében legalább 243 adatot kellene bevinni, ami ugyebár egy kalkulátornak nem válna előnyére:
A felvett devizahitel összegét (forintban vagy devizában)
- A futamidőt
- A folyósítás során alkalmazott folyósítási (vételi) árfolyamot
- Az egyes törlesztések során alkalmazott kamatot vagy teljes rendszeres költséget (120 adat)
- Az egyes törlesztések során alkalmazott törlesztési (eladási) árfolyamot (120 adat)
Persze ha a banki adatbázisokban szereplő több százezer vételi és eladási árfolyammal dolgozna egy ilyen kalkulátor (és esetleg hasonlót használna a kamatok szempontjából is), akkor felhasználóbarát lenne, a minden szükséges szempontot tartalmazó, figyelembe vevő adatbázissal azonban gyakran csak maguk a bankok rendelkeznek.
És akkor még nem beszéltünk arról, annuitásos-e egyáltalán a hitel, volt-e késedelem vagy fizetési könnyítés (például árfolyamgát, futamidő-módosítás) a futamidő során, kombihitelről van-e szó, és így tovább. Vannak bankok, ahol gyakorlatilag nincs "szabályos" hitel, amely egy kalkulátorra ráhúzható lenne.
Hogy mégis miként számolhatja ki (szerényebben: becsülheti meg) a neki visszajáró elszámolási összeget az egyszeri devizahiteles, azzal a jövő héten foglalkozunk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)