Kiszámoltuk: ennyit bukhatsz havonta Matolcsy miatt

Pénzcentrum2014. december 23. 11:59

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleményéből kiderült (és végre egyértelművé vált), hogy a devizahitelek törlesztőrészlete hogyan változhat. Ugyan a bankok nem emelhetnek költségeket, a referenciakamatozás miatt azonban könnyen előfordulhat, hogy elszáll a törlesztőrészletünk a következő tíz- tizenöt évben. Mutatjuk, mennyit bukhatsz havonta Matolcsy miatt.

Több helyen is megírtuk, már, hogy a forintosított devizahitelek kvázi kamatperiódusa a három hónapos BUBOR-hoz (budapesti bankközi kamatláb) lesz kötve, és ebből kifolyólag a törlesztőrészlet három havonta változhat. Az év közepe óta soha nem látott mélyponton van az MNB alapkamata, ami az elemzők szerint  hosszú távon kérdéses, hogy mennyire tartható.

A jegybank egy sajtóközleményében említette azt, hogy a devizahiteleket kiváltó kölcsönök törlesztőrészlete három havonta változhat. Azt korábban is tudtuk, hogy a referenciául a három hónapos BUBOR-t fogják megtenni, viszont a kamatperiódust még nem tudtuk megmondani eddig, a törvények nem adtak egyértelmű magyarázatot. Ezt tisztázta a jegybanbk közleménye.

Mit jelent ez egy forintosított hitelnél?

A forintosított hitelek törlesztőrészletei három havonta emelkedhetnek (vagy csökkenhetnek), természetesen csak abban az esetben, ha a referencia kamat, a 3 hónapos BUBOR növekszik (vagy csökken). Ez pedig elsősorban a jegybanki alapkamat szintjétől függ. Ha tehát az alapkamat emelkedésnek indul, akkor a havi törlesztőnk is követi azt nem sokkal később.

Mennyivel nőhet meg a törlesztőrészletünk?

Számításainkhoz az MNB által átlagosnak tekintett forintosított hitelt vettük alapul, aminek a hátralévő futamideje 12,5 év, a tartozás pedig hatmillió forintra rúg, egy ilyen hitel havi törlesztőrészlete 56 ezer forint lesz a forintosítás után.

Egy százalékos alapkamat emelkedés mellett háromezer forinttal nő meg a havi fizetendő, de például három százalékos kamatemelkedés mellett már 66 ezer forintot fizethetünk törlesztésként a banknak.

Ez havonta plusz tízezer forintos kiadást jelent, ami 15 százalékos törlesztőrészlet növekedésnek felel meg.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Loading...

Akkor mégis emelheti a hitelköltséget a bankom?

A fair bank törvény szerint az új hiteleknél, így a forintosításkor nyújtott hiteleknél nem csak kamatperiódust, hanem kamatfelár-periódust is meg kell állapítani. Ennek köszönhetően a bankok csak ennek leteltével emelhetnek kamatfelárat.

A devizahitelek esetében egyébként a periódus hossza három, négy és öt év lehet, ami attól függ, hogy mennyi a kölcsön hátralévő futamideje. Három éves hátralévő futamidő felett három éves, 9 év futamidő felett négy éves, 16 év futamidő felett pedig öt éves kamatfelár-periódusú lesz a hitel. Így a bank a kamatfelárat, a költségeit csak az inflációnak megfelelő mértékben növelheti.

Loading...

 

Címkék:
devizahitel, alapkamat, forintosítás,