Portfolio • 2014. november 26. 17:30
Idén év végén lejár a bankok kényszerértékesítési kvótája, így elméletileg akár az összes bedőlt jelzáloghitelhez tartozó ingatlant a piacra ereszthetik. E lakások száma az MNB friss adatai szerint jelenleg 115 ezer. Rendezetlen az eddig 10 ezer családon segítő Nemzeti Eszközkezelő sorsa is: ingatlanvásárlási mandátuma év végén szintén lejár.
115 ezer olyan lakás van Magyarországon, amely 90 napon túli késedelemben lévő adós tulajdona, és a bank elvileg szabadon rendelkezhet felette - derült ki az MNB friss adataiból. 2011 óta kvótarendszer szabályozza ezek kényszerértékesítését, de a bankok még ezt a keretszámot sem használják ki.
A bankok tehát inkább nem bántják ezeket az ingatlanokat, ami egyszerre több okra is visszavezethető:
- május óta határozatlan időre szóló kilakoltatási moratórium van érvényben, így hiába értékesítik az ingatlanokat, kiköltöztetni nem lehet a benne lakókat,
- a lakáspiaci árak továbbra sem tértek magukhoz, így a bankok csak nagy veszteséggel tudnák értékesíteni az ingatlanokat,
- a devizahiteles és forinthiteles elszámolási törvény értelmében bizonytalan, pontosan mekkora összeggel tartoznak az adósok, így az egész folyamat gyenge lábakon áll,
- a bankok egyébként is a megegyezésre törekesznek, így még az általuk vállalt kihasználtsági arányt sem veszik igénybe: kényszerrel "mindössze" 718 lakást értékesítettek 2013 eleje óta.
A gyenge piaci viszonyok miatt nagy a Nemzeti Eszközkezelő szerepe, amely diszkontáron megvásárolja az adósok ingatlanát, és az adósság elengedése után bérleti jogot is biztosít az adósok számára. Csakhogy az intézmény mandátuma is lejár év végén.
bár idén év végéig 25 ezer ingatlan megvásárlását vállalta (állítólag ez meg is lesz, csak az ügyek jó része még folyamatban van). A Portfolio által megkérdezett bankok támogatnák az eszközkezelő mandátumának meghosszabbítását, ami segíthetne a humánus banki portfóliótisztítás felgyorsításában.