Pénzcentrum • 2014. november 20. 14:30
A forintosítási törvénnyel lassan az utolsó hiányzó részleteket megismerjük a devizahiteles csomagból. Megnéztük, hogy mi a helyzet azokkal, akik nem tudták fizetni a kölcsönüket, vagy éltek az árfolyamgát adta lehetőséggel.
A hétfőn megjelent forintosításról szóló törvénytervezet részletesen szabályozza, hogyan fogják átváltani a devizahiteleket forint alapú kölcsönökre. Vannak azonban speciális esetek, amelyek különleges figyelmet igényelnek. Ennek oka lehet a törvény nem egyértelmű megfogalmazása, vagy az is előfordulhat, hogy speciális eseteket egy későbbi rendeletben fognak szabályozni. Összeszedtük azt a 10 kérdést, ami sok devizahitelest izgat.
1. "Valódi" devizahiteles vagyok, vagyis devizában vettem fel a hitelt, abban is törlesztem. Hogyan forintosítják a hitelemet?
A "valódi" devizahiteleseknek is a már ismertetett árfolyamon (256,5 forint a svájci franknál, illetve 309 forint az eurónál) fogják átváltani a kölcsöneiket, ebben nem lesz különbség a deviza alapú hitelekhez képest.
2. A többséggel ellentétben csökkent a devizahitelem kamatszintje. Ez most visszaáll az eredeti szintre, vagyis nőni fog a törlesztőrészletem?
Több esetben előfordult, hogy a hitelkamatot a bank csökkentette még mielőtt erre az elszámolási törvény kötelezte volna. Ilyen esetben a korábbi kamatszintet nem kell visszaállítani, mivel az elszámolási törvény szerint az ügyfél számára kedvezőtlen módosítás tisztességtelen, illetve a forintosítási törvényben is rögzítik, hogy "A korábbi szerződési feltételek közül megmaradnak azok, amelyek érvényesek maradtak, mert nem minősültek tisztességtelennek. Ez alapján tehát nem fog emelkedni a törlesztőrészlet, sőt a kamatfelár szabályoknak köszönhetően akár tovább csökkenhet.
Van viszont egy kivétel, ha a kamatfelár nem érné el a minimális két százalékot sem a felvételkori, sem a mostani kamatszinthez képest, akkor ezeknek az ügyfeleknek nőni fog a kamatszintjük. Emiatt lehetőségük lesz arra, hogy továbbra is deviza alapon fizessék a hitelüket, a mostani, vagy a kezdeti kamatszintnek megfelelően. Lényeges, hogy az árfolyamkockázat megmarad, vagyis lehet, hogy még emelkedő kamatok mellett is jobban megéri a kölcsönt forintosítani.
3. Beléptem az árfolyamgátba, a gyűjtőszámlát is átváltják?
A törvény a hatálybalépése napján megszűnteti a lehetőséget, hogy az árfolyamgátba új devizahitelesek lépjenek be. Ennél részletesebben nem ír a törvény az árfolyamgátról, azonban az sejthető, hogy a gyűjtőszámlás tartozás megmarad, viszont az elszámolásnak köszönhetően sok esetben az ezen lévő tartozás egésze eltűnhet. Várhatóan az ez után fennmaradt tartozást fogják forintosítani.
4. 2009-ben végtörlesztettem a hitelemet, és egy másik devizahitellel váltottam ki. Most az eredeti hitel kamatszintjéhez térhetek vissza?
A forintosítás során csak a most még élő szerződéseket veszik figyelembe, vagyis a 2009-ben felvett kölcsön eredeti kamatfelárát veszik figyelembe az átváltáskor. Ha első hitelt 2004. május 1. előtt vették fel, vagy 2009. július 26. előtt zárták le, akkor a forintosítást nem is lehetne végrehajtani, illetve az elszámolási törvény sem vonatkozik rá, vagyis visszatérítés sem jár belőle.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
5. A végrehajtás alatt álló hitelemet is forintosítják?
A végrehajtás alatt álló kölcsönöket ugyanúgy forintosítani kell, mint a többi hitelt, ez alól négy kivételt ad a törvény (egyébként az összes devizahitelre vonatkozóan):
- A törlesztőrészletet meghaladó rendszeres jövedelme van az illetőnek a hitel devizanemében.
- Ha megfelel a jövedelemarányos törlesztőrészlet törvényben felállított szabályainak. Ez azt jelenti, hogy euróhiteleknél jövedelemtől függően 25, illetve 30 százalékos, míg más devizában elszámolt kölcsönöknél 10, illetve 15 százaléka lehet a törlesztőrészlet a havi nettó jövedelemnek.
- Ha 2015. december 31-ig lejár a kölcsön.
- Az átváltáskor induló kamat meghaladja az eredeti vagy a jelenlegi kamatot.
6. Követeléskezelőhöz került a hitelem, ki fog forintosítani, a bank, ahol a kölcsönt felvettem, vagy a követeléskezelő? Kinek kell tovább fizetnem? Visszakerül a bankhoz a tartozásom?
Az adós szempontjából mindegy, hogy ki forintosítja a hitelt, mivel a további törlesztőrészleteket a követeléskezelőnek kell fizetni, nem kerül vissza a bankhoz a tartozás.