Pénzcentrum • 2014. november 17. 06:03
Ma nyújthatják be a forintosítási törvényt, ezért körüljártuk, hogy mire számíthatnak a devizahiteles családok a szabályozásnak köszönhetően. A múlt hét folyamán több részletet megtudtunk a készülő tervezetből, ezért felvázoltuk, várhatóan hogyan fogják visszafizetni az adósságukat a devizahitelesek. Megnéztük azt is, hogy milyen hatásai lehetnek a törvénynek, ha az eddig megismert módon fogadja el a parlament.
Milyen részleteket ismerünk eddig a törvényből?
Ugyan nem biztos, hogy a benyújtott törvényben a most ismert részletek lesznek, ráadásul a tervezet elfogadásáig még hosszú út vezet, de az alábbi fontos információkat tudjuk:
- A forintosítás várhatóan az elszámolással egy lépésben, jövő év márciusában és áprilisában fog lezajlani.
- Az átváltási árfolyam a svájci frank alapú hiteleknél 256,5 forintos, míg az euró alapú kölcsönöknél 309 forintos árfolyamon fog megtörténni. Ez nagyjából megegyezik a jelenlegi piaci árfolyammal.
- A hitelek kiváltása a tervek szerint piaci alapon fog megtörténni, igaz ez technikailag nehezen kivitelezhető akkor, ha az elszámolással együtt egy lépcsőben szeretnék végrehajtani a devizahitelesek megsegítését, ahogy amellett a Nemzetgazdasági minisztérium és a Bankszövetség is letette a voksát.
- Az új hitelek esetében rögzítik az eredeti hitelfelvételkor ismert kamatot vagy a kamatfelárat, egyfajta kamatplafont bevezetve. Ezzel biztosíják, hogy az adós törlesztőrészlete semmiképpen se emelkedhessen meg a forintosítás miatt.
- A fair bank törvényben meghatározott módon hitelezhetnek a bankok, és az ebben ismert szabályok szerint vehetnek majd fel hiteleket a forintosításkor is.
- Valószínű, hogy a devizahitelesek közül sokan fogják választani a három, vagy akár öt-tíz évre fixált kamatú (törlesztőrészletű) termékeket akkor is, ha azok kezdetben valamivel drágábbak.
Hogyan függ össze a két törvénytervezet?
A két törvénytervezet szorosan összefügg, hiszen a forintosításról szóló törvény meghatározza, hogyan menjen végbe a devizahitelek kiváltása, míg a fair bank törvényben megtaláljuk azt, hogy január elsejétől milyen alapelvekkel lehet hiteleket nyújtani. Ugyan az átváltásról szóló törvény meghatároz néhány, csak a devizahitelesekre érvényes kivételt, viszont a kölcsönfelvétel alapelveit mégis a fair bank törvényben találjuk meg.
Megéri forintosítani, vagy tényleg csak elvi kérdés?
Csak évek múlva, amikor ismerjük a devizaárfolyamok mozgását és az alapkamat változását, akkor mondható meg, hogy jól jártak-e a devizahitel átváltásával az adósok vagy sem, addig csak találgathatunk ezzel kapcsolatban. Az viszont kijelenthető, hogy a kiszámítható törlesztőrészlet (ami attól függ, hány évre fixáljuk a kamatot) könnyebbséget ad a magyar családoknak, hiszen a pénzügyeket tervezhetővé teszi. Hátránya lehet viszont, hogy később hiába erősödik meg a forint árfolyama, mindenképp a rögzített forinthiteleket kell visszafizetni. Emiatt a devizaárfolyamon nem keletkezhet nyereségük, viszont veszteségük sem lehet ebből.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Devizahitelesnek jó lenni, vagy a forinthitelesek jobban jártak?
A kormány oldaláról többször elhangzott az, hogy a devizahitelesek nem járhatnak jobban a forint alapú kölcsönt felvetteknél, azonban rengeteg tényezőtől függ, hogy ki jár jobban. Minden szerződés eltérő, ráadásul a forintkölcsönök mellé sok esetben kamattámogatás is járt. Ennek kiszámítása így egyedi módon történhet minden szerződésnél, és a kalkulációkat várhatóan majd csak a forintosítás után lehet elvégezni.