Pénzcentrum • 2014. október 24. 13:00
Az emberek vágyaik és igényeik kielégítésére gyakran kölcsönöket vesznek fel, amiből biztosítani tudják családjuknak az otthon melegét, de az is lehet, hogy az elromlott háztartási gépek cseréjére van szükség. Rengeteg konstrukciót kínálnak a bankok manapság, ezért megmutatjuk azokat a kölcsönöket, amiket valószínű, hogy te is fel fogsz venni.
1. Diákhitel
Az első hitel, amivel általában találkozunk a felsőoktatásba bekerülve a Diákhitel. Jelenleg kétfajta konstrukció közül választhatunk, a szabad felhasználású Diákhitel1, illetve a kizárólag tandíjra fordítható Diákhitel2 vehetjük fel, de lehetőségünk van arra, hogy mind a kettővel éljünk egyszerre. A további különbségeket korábbi cikkünkben és az alábbi infografikán láthatod:
2. Lakáshitel
Talán a legfontosabb pénzügyi döntés életünkben a lakásunk és lakáshitelünk kiválasztása, mivel nagy valószínűséggel egy akár több évtizedig tartó pénzügyi kapcsolatot alakítunk ki egy bankkal. A lakáshitel kiválasztásáról ugyan számtalan cikkünk olvasható, mégis a legfontosabb döntéseket pontokba foglalva itt is megtalálod:
- Mekkora összegre van szükségünk?
- Mennyi idő alatt tudjuk visszafizetni a kölcsönt?
- Fixált vagy változó törlesztőrészlet legyen?
- Kamattámogatott vagy piaci kamatozású hitelt választunk?
- Melyik banknál vesszük fel a hitelt?
3. Hitelkártya
A hitelkártyák előnyeiről szintén többször írtunk a Pénzcentrumon. Akinek van lehetősége sokat vásárolni kártyával, annak megérheti hitelkártyát igényelni, ugyanis a vásárlások összegének bizonyos (bankonként eltérő) százalékát jóváírják a kártyádon. Így egy jól megválasztott hitelkártyával, a feltöltésekre odafigyelve évente akár több tízezer forintot is megspórolhatsz.
4. Szabad felhasználású jelzáloghitel
A szabad felhasználású jelzáloghitelt (SZFJ) általában két fő célból szokták felvenni:
- Üdülővásárlás
- Adósságrendezés
A kettő közül az egyikkel nagy valószínűséggel találkozni fogunk. Az üdülővásárlás esetén SZFJ-t érdemes felvenni, mivel lakáshitelt csak lakóingatlanra igényelhetünk. Az adósságrendezésre pedig azért kiváló, mert a szabad felhasználású kölcsönök között jellemzően ennek a legalacsonyabb a kamata.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
5. Folyószámlahitel
Ha váratlan kiadással szembesülünk (elromlik a mosógép, nem várt kiadásunk akad stb.), és éppen nincs megtakarított, könnyen felszabadítható pénzünk, akkor érdemes folyószámlahitelt igényelni, mivel a kamatai jellemzően alacsonyabbak, mint a személyi kölcsönöknek. Arra viszont érdemes figyelni, hogy minél előbb fizessük vissza a tartozást és mondjuk fel a folyószámlahitel-szerződésünket. Ha nem fizetjük vissza, akkor könnyen elcsábulunk, hogy elköltsük a pénzt, ráadásul év végén a fel nem használt hitelkeretre rendelkezésre állási díjat fizettethet a bank, ami akár több tízezer forintot is jelenthet.
+1. Autólízing
Ugyan szigorúan véve nem hitelkonstrukció az autólízing, mégis miután az autóhitelek gyakorlatilag megszűntek, a helyüket a bankok szempontjából biztosabb, az autóvásárló szempontjából olcsóbb lízing vette át. Ez azt jelenti, hogy ha nem tudunk megvásárolni egy autót készpénzből, akkor nagy valószínűséggel lízingelnünk kell az autót. A különbség az, hogy míg a hitelnél az autó rögtön a mi tulajdonunkba kerül, addig a lízing esetén csak akkor lesz miénk a gépjármű, amikor kifizettük azt.