Portfolio • 2014. október 20. 18:38
Rengeteg találgatás jelent meg a sajtóban a devizahitelek forintosításával kapcsolatban. A Portfolio megkérdezett tíz szakértőt, hogy mi várható a jövőben és a válaszok alapján összerakták a legvalószínűbb forgatókönyvet.
A legvalószínűbb forgatókönyv
A piacról származó információkból és beszélgetéseinkből számunkra az alábbi tűnik igazán valószínűnek: Miután novemberben vagy decemberben a parlament elfogadja, január 1-jén életbe lép a "fair bankrendszerről" szóló törvény, amely szabályozni fogja a forintosítás mikéntjét és a forintosítás utáni hitelárazás "átlátható, tisztességes" rendszerét. Bár az illetékes minisztériumok (NGM, IM) piaci árfolyamon történő forintosításról szóló javaslatot sugallnak a piac felé, a Fidesz egyes vezető politikusainak nyomására végül az alábbi két verzió közül választanak majd:
- 5-10 százalékos árfolyamkedvezmény bankadó-csökkentéssel kominbálva: Ez a verzió a bankoknak veszteséggel jár, ám a veszteséget a bankadó-kedvezmény mérsékli, az ügyfelek számára viszont egyértelmű könnyítést jelent: a tőketartozás és törlesztőrészlet is alacsonyabb a piaci árfolyamú forintosítás forgatókönyvéhez képest.
- Piaci árfolyamú forintosítás úgy, hogy a kormány az említett jogszabállyal kamatplafont vagy kamatfelár-plafont vezet be a hitelkiváltással kínált hitelekre. Ez a verzió az ügyfelek törlesztőrészletét csökkenti, pontosabban segítheti, hogy nagyjából azon a szinten maradjon, ahová a január-februári elszámolást követően kerül.
A hitelkiváltási versenyben történő forintosítás esetén az előbbi, adminisztratív forintosítás esetén viszont az utóbbi forgatókönyv tűnik valószínűbbnek,
Az emiatt előálló kellemetlenséget kedvezményes árfolyamon forintposítással csökkentheti a kormány. Az adminisztratív, ügyfélpasszivitással zajló átváltás esetén ez a szempont kevésbé hangsúlyos, mivel azonban nem alakul ki banki verseny, ami lefelé nyomná a kamatokat, kormányzati szempontból indokolt lehet a kamatszint valamiféle adminisztratív korlátozása.
A megkérdezettek viszonylag nagy része rámutatott: akármelyik megoldás születik is, a bankok nettó kamatbevétele hosszú éveken keresztül sokkal alacsonyabb lesz a mostaninál egyrészt a csökkentett lakossági hitelállomány, másrészt a várhatóan jelentősen szűkülő kamatmarzs miatt. "A bankok így se, úgy se járnak jól" - fogalmazott egyik forrásunk.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)