Pénzcentrum • 2014. szeptember 19. 06:03
A komplett felújítással akár 15 ezer forinttal több maradhat a zsebedben havonta.
Még a fűtési szezon előtt érdemes belevágni a korszerűsítésbe, felújításba. Egy átlagos magyar háztartás fűtésszámlája akár 60 százalékkal is csökkenhet a komplex felújításnak köszönhetően. A felújítás tervezésekor számos ellenérv merül fel, ami miatt elodázzuk a munkálatokat. Ezek a leggyakrabban:
- a pénzhiány
- ismerethiány: nem tudják, milyen támogatási, hitelezési lehetőségek vannak
- tartanak a hiteltől
- illetve a felújítással járó felfordulástól, kosztól
- nem hiszik el, hogy tényleg ennyit spórolhatnak.
Pedig számos tanulmány és felmérés bizonyítja, hogy akár hitelből is megéri felújítást végezni, mert a törlesztő részlet összege például megegyezhet a számláinkon mutatkozó árcsökkenéssel, és ekkor még nem is említettük a komfortosabb, eladhatóbb lakást. Mielőtt belevágnánk a felújításba, az energetikai tanúsítvány elkészíttetésével megtudhatjuk, milyen az ingatlanunk energiahatékonysága, azaz mennyi a fogyasztásunk, s ennek részeként a felmérést végző szakember kiszámolja, mennyit spórolhatnánk az egyes elképzelhető korszerűsítésekkel, ennek ismeretében eldönthető, mekkora összeget érdemes befektetni.
Az autóvezetők nagyrészt tudják, hogy átlagosan mennyit fogyaszt a járművük. Ma egy hűtőszekrény vagy mosógép vásárlásakor is többnyire már megnézzük, hogy melyik fogyasztási kategóriába tartozik a készülék. Lakás vásárlásakor vagy bérlésekor a legtöbb esetben korábban nem volt megbízható információ az ingatlan várható energiafogyasztásáról, energia-hatékonyságáról (és klimatikus komfortjáról) pedig Európában az összes elfogyasztott energia kb. 40%-át az épületek használják fel. Ráadásul Magyarországon az épületek, és ezen belül különösen a lakóépületek, tényleges energetikai hatékonysága jóval az európai átlag alatt van.
Az energiatanúsítvány az adott ingatlan energetikai hatékonyságát írja le, s ebből ki lehet azt számolni, mekkora a várható energiafogyasztása. Szigorú műszaki előírások alapján, független műszaki szakértők készítik. Egyre több helyen válik kötelezővé adásvételnél vagy bérbeadáskor. Hazánkban 2012-től az 50 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű épületek adásvétele és egy évnél hosszabb bérbeadása esetén kell beszerezni az energetikai tanúsítványt.
A megbízható szolgáltatóktól online is rendelhető a tanúsítás, legfeljebb 5 munkanap alatt, az előre megadott áron juthatunk a minősítéshez és a vele együtt elkészülő felújítási javaslatokhoz, gépészeti számításokhoz, amelyből kiderül, milyen fejlesztésekkel mennyit javíthatunk az ingatlan hatékonyságán.
Ezt követően, ha önerőből nem tudjuk kifizetni a korszerűsítést, meg tudjuk vizsgálni, a jelenlegi hitelkínálatban van-e olyan, aminek havi törlesztő részlete kevesebb, vagy legalább ugyanannyi, mint a havi megspórolt rezsiköltségünk. Ez leginkább a költséges beruházások esetén van így. Ha csak nyílászárót cserélünk, valószínűleg nem találunk majd olyan alacsony részletű hitelt, mint a spórolásunk havi összege. Ezekben az esetekben a megtérülési idő hosszabb, így csak később kezdünk el "keresni" a beruházásunkon.
Vegyünk néhány példát, miért érheti meg a felújítás:
- Az Energiaklub adatai szerint egy átlagos magyar háztartás 600 ezer forintot költ el évente fűtésre és meleg vízre. Ez egy feltűnően magas összeg, amely esetén komplex felújítással például egy átlagos magyar háztartás fűtésszámlája akár 60 százalékkal, egy társasházi lakásé pedig 30 százalékkal csökkenthető lenne. A többlakásos épületek megfelelő energetikai korszerűsítésével akár felére is csökkenthető lenne a felhasznált energiamennyiség.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Egy modellszámítás alapján egy 4 emeletes 32 lakásos gangos ház hőszigetelése és ablakcseréje 673 ezer forint lakásonkénti befektetéssel, körülbelül 100 ezer forint megtakarítást hoz évente, a beruházás megtérüléséhez 6 évre van szükség.
- Egy felmérés szerint egy kilencven négyzetméter körüli családi ház komplett hőszigetelése 1,2 millió forintba kerül. 10 éves futamidővel, havi maximum 14 ezer forintos havi törlesztő részlettel a futamidő végéig mintegy 1,7 millió forintot kellene visszafizetni. A munkák elvégzése nyomán a ház 42 ezer forintos, átlagos havi fűtésszámlája 15 ezer forinttal csökken, ami 10 év alatt 1,8 millió forint megtakarítást eredményez.
- Szakértők szerint egy energetikailag korszerűsített lakás akár 15-20 százalékkal drágábban is elkelhet, ha eladásra kerül a sor. A benne élő pedig tartósan élvezheti a kiegyensúlyozottabb klímájú, komfortosabban lakható ingatlan további előnyeit is.
- És nem utolsósorban környezetbarát: a szigeteléssel, a nyílászárócserével megszűnik a pazarlás, "az utca fűtése."
A megtakarítás függ az ingatlan eredeti állapotától, méretétől és a végrehajtott változtatásoktól is. Egy rosszabb energetikai besorolású háznál a nyílászárók cseréje vagy a homlokzati hőszigetelés akár már 5 év alatt megtérülhet. Egy jobb kategóriájú esetében ugyanezek a változtatások 5-10 év alatt fizetődnek ki.
Az Energiaklub 2014. évi felmérése szerint az elmúlt 10 év alatt a háztartások 64 százaléka végzett valamilyen energetikai korszerűsítést az otthonában. A legtöbben (majdnem a fele) a nyílászárókat cserélték le, egyötödük a homlokzatot, illetve ugyanennyien a födémet hőszigetelték. A felújítások hatására átlagosan 22 százalékkal csökkentek a lakás fenntartási költségek. A felújítók több mint háromnegyede tapasztalt a vártnak megfelelő, vagy annál is nagyobb megtakarítást. A legnagyobb megtakarítást a homlokzati hőszigetelés esetében érzékelték a felújítók.