Pénzcentrum • 2014. szeptember 19. 15:27
Egy héten belül lezárulnak a bankok devizahiteles perei az állammal szemben, már csak néhány olyan pénzintézet van, amiről még nem született ítélet első fokon. Vannak olyan hitelezők, akik kiharcolták, hogy elfogadja a bíróság a keresetüket, de kik ők, és mit értek el?
Augusztus végén kezdődtek a bakok perei a magyar állam ellen, amelyben a devizahitelek egyoldalú kamatemelésének tisztességességét kellett a pénzintézeteknek bebizonyítani. A legtöbb hitelintézet esetében első fokon már megszületett döntés, jövő hétvégéig még a maradék perek is lezárulnak. Megnéztük, hogy melyik bank vette fel sikerrel a harcot az állam ellen.
Ez még csak első fokú döntés
Jövő hét végéig csupán az első fokú bíróság döntései zárulnak le, ez azt jelenti, hogy másodfokon és harmadfokon még tovább folytatódhatnak a perek, így az ügyek elhúzódására is fel kell készülni. Plusz csavart adhat a végleges döntésnek, hogy van olyan bank (és a későbbiekben még több ilyen akadhat), amelyik az Alkotmánybírósághoz (AB) fordult a keresete felülvizsgálatának érdekében.
Nekik mégis sikerült
Ugyan még messze van az ítélet, de azt láthatjuk, hogy hat olyan hitelintézet volt, akik sikeresen tudtak fellépni. Három pénzintézet az OTP csoporthoz tartozik, ők az Alkotmánybírósághoz fordulhatnak keresetükkel. A másik három hitelintézet a Cetelem, az UCB és a K&H Bank. A siker titkáról azonban nem nyilatkoznak a pénzintézetek. Azonban a K&H esetében a bíróság kimondta, hogy a pénzintézet 95 százalékban pervesztes, csak bizonyos idén kötött szerződések esetében járt el tisztességesen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Infografikánkon ellenőrizheted, hogy a te bankod sikeres volt vagy sem: