Az árfolyamgátasok járhatnak pórul a devizahiteles csomaggal?

Pénzcentrum2014. szeptember 14. 09:33

Eddig átlagosan 244 ezer forintnyi törlesztőrészlet megfizetésétől mentesültek az árfolyamgátasok. A tegnap benyújtott devizahiteles törvényjavaslat alapján nekik nem jár most annyi vissza, mint másoknak: a tisztességtelenségek miatt nekik járó összegből levonják a már elengedett összeg felét, vagyis átlagosan 122 ezer forintot. Ennyivel kevesebbet kaphatnak tehát vissza az elszámolások során annál, mintha nem léptek volna be az árfolyamgátba. Ugyanakkor kétségtelen, hogy ők már kaptak segítséget a bankjuktól, és összességében még így is megérte árfolyamgátasnak lenni.

Bár továbbra is vonzó lehetőség az árfolyamgát, hiszen mentesül az ügyfél az árfolyamkockázat alól, ráadásul (frankhitel esetében)

közel 30%-kal alacsonyabb a jelenlegi törlesztőrészlet, mint az árfolyamgát nélkül lenne,

a friss devizahiteles törvényjavaslat értelmében már csökken a relatív előnyük a nem árfolyamgátasokhoz képest. A javaslat ugyanis kimondja:

az árfolyamgátasoknak (a tisztességtelenségek miatt) visszajáró összeget csökkenteni kell az eddig mentesített összeg felével.

Ami a végtörlesztőket illeti, náluk is van ilyen csökkentő tétel, mégpedig a végtörlesztésnél alkalmazott árfolyamkedvezmény összege - értelmezik a törvényjavaslatot forrásaink (korrekció cikkünk első változatához képest!)

Így a végtörlesztők csak akkor kapnak pénzt, ha a tisztességtelenségek elszámolása miatt nekik járó összeg nagyobb, mint a végtörlesztésnél igénybe vett árfolyamkedvezmény.

Ez a végtörlesztők kis részénél lehet csak így, tehát a végtörlesztők nagy része most nem kap vissza plusz pénzt. Ráadásul jövő márciusban kérvényezniük kell az elszámolást a bankjuknál a végtörlesztőknek (10 ezer forintért, amit aztán visszafizetnek nekik, ha "igazuk lesz".)

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Míg a végtörlesztést annak idején (2011-2012) 170 ezren vették igénybe, az árfolyamgátasok jelenleg az MNB friss (július végére vonatkozó) adatai alapján 173 ezren vannak.

Eddig összesen 42,2 milliárd forint törlesztőrészlet megfizetésétől (rögzített árfolyam feletti kamatrész) mentesültek az árfolyamgátasok, ami szerződésenként 244 ezer forintot jelent. Ha jól értelmezzük a tisztességtelenségek elszámolásáról pénteken benyújtott törvényjavaslatot, átlagosan 122 ezer forinttal kevesebbet kapnak vissza az árfolyamgátasok annál, mintha nem léptek volna be az árfolyamgátba. A nettó egyenleg így is 122 ezer forint, vagyis ennyivel így is jobban jártak.

Címkék:
hitel, devizahitel, árfolyamgát, devizacsomag,