Üzent Orbán a hiteleseknek: mennyivel csökkenhetnek a törlesztők?

Pénzcentrum2014. szeptember 12. 08:47

Orbán Viktor szerint a pénzintézetek ki fogják fizetni az elszámoltatási törvény alapján az embereknek visszajáró összegeket, a szektorban rend és nyugalom lesz. Általánosságban elmondható a miniszterelnök szerint, hogy a törlesztőrészletek harmadával csökkenhetnek. A kormányfő a Kossuth Rádió 180 perc című péntek reggeli műsorában beszélt a 12 ezer milliárd forintnyi uniós forrásról is.

Orbán Viktor a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában többek között a devizahitelekről is beszélt. Azt kérte a miniszterelnök az érintettektől, hogy kövessék, mi történik a mai napon a kormány elé kerülő elszámoltatási törvényjavaslattal, mert személyes életüket érinti majd. Miután nyilvánosságra kerül a törvény, egy ország fog számolni és ezt tegyék is meg - mondta.

Nagy általánosságban annyit tudok mondani, hogy az elszámolás végén a fennmaradó hitelek törlesztőrészlete átlagosan egyharmaddal biztosan csökkenni fog, és ez nagyjából úgy, hogy a még fennálló tartozás csökken ennyivel

 - fejtette ki Orbán Viktor, aki szerint aránylag gyors megoldás születik, ügyféltípusonként halad majd előre a bankok átvilágítása, fél éven belül mindennek a végére fognak érni.

Azt is hozzátette a miniszterelnök, hogy a bankok persze nem ellenségei az embereknek, ha azokat jól kezelik, fairek, nagymértékben segítik az embereket. Orbán Viktor biztos abban, hogy a pénzintézetek ki fogják fizetni a szükséges összegeket, a szektorban rend és nyugalom lesz.

Augusztus végén Rogán Antal arról beszélt, hogy közel 25 százalékkal csökkenhet egy átlagos devizahiteles törlesztőrészlete a tisztességtelenségek elszámolása és az eredeti kamatszint helyreállítása következtében, vagyis a forintosítás nélkül is. Orbán Viktor mostani szavaiból arra lehet következtetni, hogy ennél nagyobb mértékben eshetnek vissza a törlesztők.

Devizahitelek forintosítása: titkos találkozókra jár Orbán és Lázár

Legalább két érintett bankot megkeresett Orbán Viktor és Lázár János a színfalak mögött, hogy megtudja, mekkora terhet viselnének el a devizahiteles tisztességtelenségek csaknem 1000 milliárd forintos banki terhet okozó elszámolását követően, a forintosítás során - tudta meg a Magyar Nemzet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A kormány attól tart, hogy olyan sokba kerül a bankrendszernek a devizahitelek forintosítása, hogy a hitelezést visszafogva veszélybe sodorhatja a gazdasági fellendülést. A miniszterelnök és a Miniszterelnökséget vezető miniszter ezért "legkevesebb két - devizahitelügyben érintett - banknál igyekezett kipuhatolni, meddig hajlandók elmenni a devizahitelek jövő év első negyedében kezdődő forintosítása során".

Ahogy arra korábban a Portfolio becslései rámutattak, és Rogán Antal nyilatkozatai is megerősítették, a tisztességtelen feltételek elszámolásának köszönhetően egy átlagos devizahiteles törlesztőrészlete negyedével is csökkenhet. A forintosítás - amennyiben a bankok számára elfogadható árfolyam és jövőbeni kamatfelár mellett zajlik - a törlesztőrészletek hirtelen vagy fokozatos megemelkedését is okozhatja 2015 első felétől.

Az uniós pénzekről

A magyar kis- és középvállalkozások (kkv) a korábbinál jóval több lehetőséghez jutnak majd a következő hét évben az uniós források felhasználásáról Brüsszellel kötött partnerségi megállapodás alapján - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A kormányfő - akinek José Manuel Barroso, az Európai Bizottság leköszönő elnöke csütörtökön Budapesten adta át a partnerségi megállapodás dokumentumait a 2014-2020 közötti EU-s források felhasználásáról - úgy fogalmazott: azzal, hogy az uniós pénzek 60 százaléka gazdaságfejlesztésre megy majd, "a magyar kkv-k körülbelül négyszer-ötször akkora lehetőségekhez jutnak a következő hét évben, mint ami elérhető volt számukra az elmúlt hét évben".

Címkék:
hitel, devizahitel, Orbán,